Tramp otpustio državnog tužioca Džefa Sešnsa

Tramp je javno ponizio Sešnsa jer je odbio da se meša u istragu o mešanju Rusije u američke izbore.
Američki državni tužilac Džef Sešns
AFP

Predsednik Donald Tramp otpustio je državnog tužioca Džefa Sešnsa.

Već mesecima Tramp kritikuje najvišeg predstavnika sudske vlasti, prvenstveno zbog toga što je Sešns odbio da nadgleda istragu o ruskom mešanju u američke izbore 2016. i navodnoj koristi od toga za Trampovu kampanju.

Sešnsov šef kabineta Metju Vitaker, koji je kritikovao istragu, preuzeće privremeno ovu poziciju.

Specijalni savetnik Robert Muler istražuje navodni dosluh između predstavnika Trampove kampanje i Rusije.

Sveobuhvatna istraga rezultirala je nizom optužnica protiv nekoliko Trampovih savetnika.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1060256623439110146


Grupa za proučavanje Biblije u Beloj kući

Tramp „moralno nepodoban da bude predsednik“

„Trećina Amerike vidi medije kao neprijatelje“

U pismu ostavke, Sešns, nekadašnji senator iz Alabame koji je u početku podržavao Donalda Trampa, bio je jasan da odlazak nije njegova ideja.

„Poštovani gospodine predsedniče, na vaš zahtev podnosim ostavku", napisao je u pismu u kome nije naveden datum.

„Najvažnije što želim da kažem je da smo tokom mog mandata povratili poverenje u vladavinu zakona", dodao je Sešns, istovremeno zahvaljujući predsedniku.

Sešns je bio prvi senator koji je podržao Trampa
Getty Images
Sešns je bio prvi senator koji je podržao Trampa

„Zahvaljujemo državnom tužiocu Džefu Sešnsu na trudu koji je uložio i želimo mu sve najbolje", tvitovao je Tramp u sredu.

„Jasno je da predsednik krije nešto", rekao je lider demokrata u Senatu Čak Šumer.

„S obzirom na prethodne komentare o smanjenju finansiranja za Mulerovu istragu, Vitaker treba da se izuzme iz procesa nadgledanja ove istrage dok je na poziciji privremenog državnog tužioca."

Zašto je Sešns otpušten?

Tramp je iznova i iznova postavljao Sešnsa na stub srama, od kada je on odlučio da se povuče iz istrage o ruskom mešanju u izbore u martu 2017.

Džef Sešns
Getty Images

U julu 2017, Tramp je izjavio za Njujork Tajms: „Sešns nije trebalo da se izuzme iz istrage, jer da sam znao da će to uraditi, pre nego što je prihvatio posao, onda bih izbrao nekog drugog."

Sešns se dobrovoljno izuzeo iz istrage, nakon što su ga demokrate optužile da nije objavio da je bio u kontaktu s ruskom ambasadom tokom saslušanja za potvrđivanje senatorske pozicije.

Držani tužilac je kasnije rekao da je zaboravio na te sastanke, koji su se dogodili tokom Trampove izborne kampanje.

Više puta Tramp je ponižavao Sešnsa javno, nazivajući ga „slabim čovekom" i „sramotom".

Šta će se desiti sad?

Metju Vitaker će sada preuzeti kontrolu nad Mulerovom istragom, kojom se do sada bavio zamenik državnog tužioca Rod Rozenstajn.

Predsednik ne može direktno da otpusti specijalnog savetnika, čiju je istragu Tramp nazvao lovom na veštice. Ali Sešnsova zamena će moći da otpusti Mulera ili zaustavi istragu.

Vitaker nije krio da nije zadovoljan istragom. Napisao je tekst za Si-En-En u avgustu 2017 u kome je tvrdio da je istraga Trampovih ličnih finansija „van nadležnosti specijalnog savetnika".

Pozvao je Rozenstajna da naredi „Muleru da ograniči istragu", jer će u suprotnom istraga biti „politička haranga".

Zamenik državnog tužioca postavio je Mulera da vodi istragu o ruskom mešanju, nakon što je Tramp otpustio direktora FBI Džejmsa Komija u 2017.

Jedan deo istrage bavio se time da li je Komijevo otpuštanje legalno.

Ostanak Rozenstajna je pod znakom pitanja, pošto je navodno izjavio kako je potrebno aktivirati član ustava kojim se pokreće smena predsednika Trampa.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Pejdžeri: Kako rade i ko ih danas koristi

Otkako su mobilni telefoni preuzeli primat, sve se ređe viđaju crne spravice sa malim ekranima, ali nisu stvar prošlosti. I dalje su vrlo korisni u hitnim slučajevima, jer su robusniji i pokrivenost im je daleko bolja od interneta i mobilnih mreža.

Klimatske promene: Zašto ima više poplava

Poplave su najčešći oblik prirodnih katastrofa i dovode do velikih razaranja širom sveta, samo 2023. godine, prema podacima koje je saopštila NASA, širom planete bilo je 164 katastrofalnih poplava .