Bregzit: Teraza Mej se suočava sa mogućim padom vlade

Tereza Mej traži podršku ministara za nacrt teksta o povlačenju.
Kolaž ministara Velike Britanije
BBC
Hoće li ministri podržati Mej?

Tereza Mej se suočava sa ključnim sastankom kabineta pokušavajući da dobije podršku kolega za nacrt ugovora o Bregzitu između Velike Britanije i Brisela.

Ministri će se okupiti danas u 14 sati po lokalnom vremenu, usred poziva na odbacivanje dogovora i onih koji podržavaju izlazak Britanije iz EU i onih koji mu se protive.

Premijerka takođe nastavalja sastanke „jedan na jedan" sa ministrima povodom plana.

Neki članovi kabineta „duboko su rezervisani", kaže urednica BBC politike Lora Kunsberg.

Nacrt se smatra značajnim trenutkom u procesu pregovora između Velike Britanije i Brisela.

Funta je u ovog jutra porasla u odnosu na dolar - za 0,12 odsto - i u odnosu na evro - 0,16 odsto - nakon vesti da je nacrt dogovoren.

U međuvremenu, ambasadori preostalih 27 članica EU će razgovarati o ugovoru i mogućnosti organizovanja hitnog samita za njegovo potpisivanje.

Ukoliko se to dogodi, vlada će se suočiti sa borbom za osvajanje parlamentarne podrške, dok su neki članovi Konzervativne partije obećali da će glasati protiv, a članovi Demokratske unionističke partije (DUP) Severne Irske takođe su zabrinuti.

Vodeći pobornik Bregzita Jakob Ris-Mog je za BBC Njuznajt rekao da je toliko nezadovoljan sporazumom da bi mogao da povuče podršku Terezi Mej.

Konzervativnac Džulijan Smit kaže da je „uveren" da će sporazum proći kada bude stavljen na ključno glasanje u parlamentu.


Šta je dogovoreno?

Nacrt ugovora o povlačenju, koji je sastavljen uz izjavu o budućim odnosima sa EU, nije objavljen, ali se pretpostavlja da ima oko 500 stranica.

On se odnosi na „bekstop" za Severnu Irsku, koji treba da garantuje da fizičke provere neće biti ponovo uvedene na granici sa Irskom Republikom, u slučaju da EU i Velika Britanija ne usaglase sporazum o budućim trgovinskim odnosima.

Ovo se pokazalo kao najsporniji deo pregovora o povlačenju, uz zabrinutost Konzervativne partije i DUP-a o tome kako će to funkcionisati.

Cilj bekstopa u okviru dogovorenog nacrta jeste da izbegne povratak na „tešku granicu" sa Republikom Irskom zadržavajući Britaniju u celosti usklađenu sa carinskom unijom EU tokom ograničenog vremenskog perioda.

Međutim, neki pobornici Bregzita smatraju da će to zadržati Britaniju unutar trgovinskih pravila EU godinama.

Sporazum se takođe odnosi na uređenje građanskih prava nakon Bregzita, predloženog prelaznog perioda od 21 meseca nakon izlaska Velike Britanije 29. marta 2019. godine i detalja o takozvanom „računu za raskid" od 39 milijardi funti.

Očekuje se da izjava o budućem odnosu bude daleko kraća, dok se dugoročni trgovinski aranžmani Ujedinjenog Kraljevstva i EU ne reše.

Ministri su pozivani na hitni sastanak kako bi „razmotrili nacrt sporazuma koji su pregovarački timovi postigli u Briselu i odlučivali o narednim koracima".

Pre nego što to učine, moći će da čitaju relevantnu „dokumentaciju".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Pejdžeri: Kako rade i ko ih danas koristi

Otkako su mobilni telefoni preuzeli primat, sve se ređe viđaju crne spravice sa malim ekranima, ali nisu stvar prošlosti. I dalje su vrlo korisni u hitnim slučajevima, jer su robusniji i pokrivenost im je daleko bolja od interneta i mobilnih mreža.

Klimatske promene: Zašto ima više poplava

Poplave su najčešći oblik prirodnih katastrofa i dovode do velikih razaranja širom sveta, samo 2023. godine, prema podacima koje je saopštila NASA, širom planete bilo je 164 katastrofalnih poplava .