Svet u narednih sedam dana: Ovo su četiri najbitnije priče ove nedelje

Evo vašeg nedeljnog vodiča za najbitnije događaje koji nas očekuju u narednih sedam dana.

Danas je ponedeljak, početak nove nedelje i iako se nećemo pretvarati da znamo sve što će se dogoditi u narednih sedam dana, imamo neki osećaj koji bi događaji mogli da budu najbitniji.

Evo vodiča o nekim od najvažnijih i najinteresantnijih priča u predstojećoj sedmici.

1) Gej brak u Aziji?

LGBT aktivista na Tajvanu
EPA
Na referendumu će biti pet pitanja o LGBT pravima

Šta se dešava?

U subotu će građani na Tajvanu glasati da li su za legalizaciju istopolnih brakova.

Zašto je to važno?

Tajvan bi tako postao prva država u Aziji koja je legalizovala istopolni brak, ako predlog prođe referendum.

Najviši sud Tajvana već je podržao homoseksualne brakove, ali građani će odlučiti da li bi zakon trebalo menjati.

Na referendumu će biti pet pitanja o LGBT pravima, uključujući i - da li o homoseksualnim pravima treba predavati u školama.

Ali, uprkos tome što je Tajvan poznat po relativno progresivnim stavovima prema LGBT pitanjima, referendum su zahtevale uticajne konzervativne grupe.

2) Pogled unutar Marsa

Šta se dešava?

Za nedelju dana, u ponedeljak, 26. novembra, NASA satelit će sleteti na Mars. To je fascinantan podvig.

Simulacija NASA satelita iz 2018.
NASA
Mars - više je prašnjav nego crven

Zašto je to važno?

Kada se pojavi na Marsu, satelit će proučavati unutrašnjost Crvene planete. Ovo će biti prvi put da se ispituje unutrašnjost bilo koje planete, osim Zemlje.

Iz NASA su saopštili da će Marsprvi put temeljno ispitati od kada je planeta formirana pre 4,5 milijardi godina. Možda nam nove informacije daju i neke naznake o tome kako je formirana naša planeta.

Sletanje će biti izazov. Atmosferski omotač je dosta tanji nego na Zemlji, pa će se satelit suočiti sa velikim otporom prilikom spuštanja.

3) Bregzit, Bregzit i Bregzit

Šta se dešava?

Velika Britanija napušta Evropsku uniju za četiri meseca. Možda ste čuli za to. U protekloj sedmici došlo je do novih političkih previranja.

Zašto je to važno?

Neizvesnost oko toga da li će Velika Britanija moći da postigne dogovor sa Evropskom unijom, kao i veliki broj ostavki iz kabineta premijerke Tereze Mej, doveli su do najvećeg pada funte u poslednje dve godine.

Spekulacije se nastavljaju, a pitanje je da li će još poslanika konzervativne partije Mej podneti ostavke i izglasati nepoverenje.

Premijerka Velike Britanije će se u sredu uputiti u Brisel da se sastane sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klod Junkerom, ali kaže da će razgovorati o budućim odnosima sa EU, a ne o nacrtu sporazuma o povlačenju iz Unije.

4) Crni petak

Crni petak 2014. godine
PA
Crni petak - zabava, ako tako doživljavate stajanje na hladnoći u redu

Šta se dešava?

Pripremite se za histeriju u prodavnicama koje žele da vas uvere da je najbitnije da - kupujete, kupujete i kupujete.

Zašto je to važno?

Tradicionalno se Crni petak označava kao početak praznične groznice, ali takođe ima tendenciju da daje interesantan pogled na kupovne navike ljudi.

Ali, važno je da kupci budu pažljivi i imaju na umu da možda i ne moraju nužno sve da pazare, jer ne mora da znači da će baš taj dan dobiti najbolju ponudu.

Najbolje je da se unapred dobro informišu o cenama.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Pejdžeri: Kako rade i ko ih danas koristi

Otkako su mobilni telefoni preuzeli primat, sve se ređe viđaju crne spravice sa malim ekranima, ali nisu stvar prošlosti. I dalje su vrlo korisni u hitnim slučajevima, jer su robusniji i pokrivenost im je daleko bolja od interneta i mobilnih mreža.

Klimatske promene: Zašto ima više poplava

Poplave su najčešći oblik prirodnih katastrofa i dovode do velikih razaranja širom sveta, samo 2023. godine, prema podacima koje je saopštila NASA, širom planete bilo je 164 katastrofalnih poplava .