Zakon o finansijskoj pomoći porodici: "Ovo je sad već zanemarivanje"
Usvajanje budžeta za 2019. godinu mogla bi da bude još jedna propuštena prilika za izmene Zakona o finansijskoj pomoći porodici.
Ovo je zakon koji je podelio sve majke u Srbiji na dobitnice i gubitnice, u zavisnosti od toga koliko dece imaju i kada su se porodile. Nije bio na snazi ni jedno leto, a resorni ministri već su obećavali - da će ga popraviti:
„Status trudnica treba da bude bar približno onakav kakav je bio dok su radile.
„U tom smislu ćemo imati izmene i dopune zakona (o pomoći porodici) - neće biti tri nego pet mesečnih davanja."
Ovako je u septembru Zakon komentarisala ministarka zadužena za demografiju Slavica Đukić Dejanović. Njen kolega ministar rada Zoran Đorđević otišao je i korak dalje i tvrdio isti dan da će majkama koje su oštećene, novac biti refundiran.
Ipak, ni nakon pola godine od donošenja rešenja, zbog kojeg neke trudnice primaju platu od 900 dinara, predlog izmena nije na dnevnom redu.
„Apsolutno se ništa nije promenilo, trudnice žive sa manje od 1.000 dinara mesečno", objašnjava Jasmina Mihnjak sa portala Bebac.
„Ovo je sad već zanemarivanje."
Iz pokreta „Mame su zakon" najavljuju nove proteste.
Šta su najveći problemi
Najviše su zakonom oštećene majke koje ne rade za stalno ili su zaposlene na neodređeno, ali kraće od 18 meseci. Tako se ispostavilo da one, ako su u trenutku kada je zakon usvojen, već bile u drugom stanju i otišle na trudničko - dobijaju plate, koje u evrima iznose - neverovatnih 7,5 evra mesečno.
Oštećene su i preduzetnice i poljoprivrednice, kojima se ne uplaćuju porezi i doprinosi i koje za treće dete imaju samo godinu dana plaćenog odsustva, a ne dve.
Gubitnice i pobednice zakona
Izgubile:
- Majke koje ne rade za stalno ili su zaposlene na neodređeno, ali kraće od 18 meseci
- Preduzetnice i poljoprivrednice
- Majke sa dvoje, troje ili četvoro dece koje su decu dobile pre usvajanja zakona
- Majke koje zarađuju više od tri prosečne plate
Dobile:
- Majke sa dvoje, troje ili četvoro dece koje su decu dobile nakon usvajanja zakona
- Majke koje zarađuju manje od tri prosečne plate, ali rade nešto sa strane
*Izvor: Bebac i Mame su zakon
Na listi majki koje na novi akt gledaju kao na nešto što im je izvuklo novac iz novčanika, jesu i žene koje koje zarađuju više od tri prosečne plate.
Jer - to je limit. Ako zarađuju više, država im tu razliku ne pokriva dok su na plaćenom odsustvu.
„Čim je zakon usvojen, na sve strane su nam se javljale žene, a ministri su odmah požurili da obećaju da će se problemi ispraviti, čak i da će se refundirati ono što je oduzeto", kaže Jasmina Mihnjak iz Bebca.
„Na tim izjavama je sve i ostalo."
Da li je budžet nova šansa?
Ministri Zoran Đorđević i Slavica Đukić Dejanović su do kraja godine obećavali izmene zakona, ali se to zaključno sa poslednjom sednicom Skupštine Srbije nije dogodilo, kaže za BBC poslanica Tatjana Macura, koja je i članica pokreta „Mame su zakon". Poslednjih meseci, pokret je organizovao niz protesta u gradovima Srbije - baš zbog ovog zakona.
„Pokušala sam po četvrti put da izmene zakona stavim kao dopunu na dnevni red sednice Skupštine", kaže Macura.
„Poslanici mogu da glasaju za, protiv ili da budu uzdržani.
„Ispostavilo se da je vlast koristila četvrtu opciju - da za predlog ne glasa uopšte i pravi se kako ovaj problem trudnica i porodilja ne postoji."
https://www.facebook.com/MameSuZakon/photos/a.240670196601794/240675239934623/?type=3&theater
Macura dodaje da ohrabruje to što je poslednji put nekoliko poslanika iz vladajuće koalicije ipak glasalo da se predlog stavi na dnevni red:
„To pokazuje da im se ipak upalila lampica, da razumeju koliko je to veliki problem i da osećaju solidarnost.
„Sa druge strane, možda i u njihovoj neposrednoj okolini ima trudnica ili porodilja koje ovaj zakon pogađa, pa su i bolje informisani."
Gruba računica pokreta „Mame su zakon" tvrdi da je neophodno da država izdvoji oko 20 milijardi dinara za godinu dana, kako bi trudnice i porodilje mogle da ostvare svoja prava.
Računica je izvedena iz podataka objavljenih za 2017. godinu kada je rođeno 65.000 beba, što znači da je za 65.000 majki potrebno izdvojiti nadoknadu u visini republičkog minimalca od recimo 220 evra. Računica je gruba jer, naravno, neke majke primaju više, ali neke ne mogu ni da sanjaju minimalac.
Ako se poslanici ogluše o razgovor o finansijama trudnica i porodilja, iz pokreta najavljuju nastavak protesta.
Na pitanje da li se i kada očekuju izmene zakona, iz kabineta Slavice Đukić Dejanović za BBC na srpskom su odgovorili:
„Do kraja godine resornom Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja biće dostavljene procene i predlozi za izmenu Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, koje je sačinila Radna grupa za dnevno praćenje primene Zakona."
Iz Ministarstva za rad do zaključenja ovog teksta nije stigao odgovor.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Pusti ih neka čine,
Njihov život će biti nesagledivo kažnjen višim silama u koje malobrojni veruju.
Takvi krmci se sopstvenih unučića neće nagledati.
Koliko god dolara imali i kakve god automobile vozili, koliko god se naputovali.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar