Veganizam kao vera: Vegan traži sudsku zaštitu

Britanski pravnici odlučuju da li veganizam može da se, poput religije, tretira kao "filozofsko uverenje".

 

Kasamićana
BBC
Kasamićana redovno podstiče građane da postanu vegani i kaže da se zbog toga stalno suočava sa diskriminacijom

 

Slučaj jednog britanskog vegana koji je dobio otkaz na poslu, pokrenuo je pravnu debatu o tome da li veganizam može da se posmatra kao vera, odnosno oblik "filozofskog uverenja", i da li zbog toga treba da dobije zakonsku zaštitu.

Vegan Džordi Kasamićana je radio u Ligi protiv okrutnih sportova (League Against Cruel Sports), humanitarnoj organizaciji za zaštitu životinja, kada je, na svoje veliko iznenađenje, otkrio da organizacija novac iz penzionog fonda ulaže u firme koje proizvode testiraju na životinjama. Kada je uložio protest kod svojih šefova, oni nisu reagovali. Kasamićana je zato informacije o penzionom fondu prosledio svim zaposlenima i potom je dobio otkaz.

On tvrdi da je otpušten zato što je vegan. Njegov bivši poslodavac tvrdi, međutim, da otkaz nema veze sa veganstvom, nego sa nepoštovanjem pravila firme.

Zbog toga će o sporu najpre da odluči komisija za radničke sporove, i ako utvrdi da postoji pravna osnova za Kasamićanovu tužbu, slučaj će se preseliti na sud.

Ovaj spor bi mogao da bude od velikog značaja za vegane širom sveta i njihova prava na radnom mestu.

Ko su "etički vegani"?

Kasamićana sebe opisuje kao etičkog vegana.

"Neki samo jedu vegansku hranu i ne zanimaju ih zaštita životne sredine i životinja, već samo brinu o svom zdravlju", kaže on za BBC. "Ja brinem i za životinje i za životnu sredinu i za svoje zdravlje i za sve. Zato koristim termin 'etički vegan', jer verujem da je veganizam verovanje koje utiče na sve aspekte mog života", kaže Kasamićana.

"Obični" vegani i oni koji sebe nazivaju etičkim veganima imaju istu ishranu - ne jedu hranu životinjskog porekla.

Etički vegani pored toga izbegavaju i bilo kakvu vrstu iskorišćavanja životnja. Na primer, ne nose odeću od vune ili kože, i ne koriste proizvode koji su testirani na životinjama.

Kućne životinje ne zovu "ljubimcima" nego "pratiocima" i izbegavaju zoološke vrtove.

Šta kaže poslodavac?

Iz Lige protiv okrutnih sportova u saopštenju navode da je Kasamićana otkaz dobio zbog "grubog prekršaja".

"Reći da njegov otkaz ima veze sa veganizmom je činjenično pogrešno", ističe se u saopštenju.

Ipak, na saslušanju u martu biće odlučeno da li veganizam može da se posmatra kao "filozofsko uverenje" i da li postoji osnova za puno suđenje.

Šta je "filozofsko uverenje"?

 

Nik Spenser
BBC
Ovakvi slučajevi bi zapravo mogli da budu štetni, navodi Nik Spenser iz Teosa

 

"Relgija ili uverenje" jedno je od devet "zaštićenih karakteristika" u britanskom Zakonu o jednakosti iz 2010. godine. Među njima su i rasa, pol, seksualna orijentacija, rod, brak, godište, invalidnost i trudnoća.

Kako se navodi u dokumentu, nezakonito je da poslodavac direktno ili indirektno diskriminiše ili lošije tretira zaposlenog zbog religije ili uverenja.

Posledice

Ukoliko Kasamićana uspe u svojoj borbi, slučaj bi mogao da ima velike posledice po vegane širom sveta.

"Ukoliko uspemo, presuda će formalno priznati zaštićen status etičkih vegana", izjavio je njegov advokat Piter Dejli. "To bi dalje moglo da se koristi kao osnova za borbu protiv diskriminacije vegana na radnom mestu i zbog toga je ovo veoma značajan slučaj."

Međutim, Nik Spenser iz Instituta Teos, koji se bavi debatom o religiji u društvu, upozorava i na neke opasnosti.

"Ironija svega ovoga je da bi prava trebalo da daju veću slobodu, ali ukoliko se svi okrenemo jedni protiv drugih - moja prava protiv tvojih - sud će morati da odlučuje o svim našim razlikama, što može da bude štetno za sve", kaže Spenser.

Iz britanskog Udruženja vegana navode da je veganizam u porastu - 2014. je na Ostrvu bilo 150.000 vegana, a danas ih ima oko 600.000.

"Za mnoge ljude veganizam je duboko uverenje", kaže Luiz Dejvis iz Udruženja. "Ovo bi mogla da bude značajna presuda koja ne samo da će prepoznati važnost veganizma, već i potvrditi da se potrebe vegana na radnom mestu i svakodnevnom životu moraju uzeti za ozbiljno."

Kasamićana navodi da je mnogo puta bio diskriminisan zbog veganskih stavova.

"Važno je za sve vegane da znaju da su zaštićeni i da niko neće reći 'umukni' ukoliko žele da pričaju o veganizmu. Važno je da zakon štiti vegane", zaključuje Kasamićana.

  • Neko

    03.12.2018 21:52
    @sve tako.
    Bravo.
    Svaka ti k'o u Njegoša!
    Ništa više nema tu da se doda.
  • Normalan

    03.12.2018 18:52
    Ovaj kao naš Orwel. Kad bi probao pravu domaću švarglu promenio ni ploču.
  • Nemanja

    03.12.2018 18:19
    Veganstvo se treba izjednačiti s religijom, ali u suprotnom smeru - da prava koja proističu iz verskog opredeljenja ne budu ništa veća od onih vezanih za izbor ishrane.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto u svemu često vidimo ono najgore

U poslednje dve decenije beleži se porast negativnih osećanja širom sveta, podaci su istraživačkog instituta Galupa, čija anketa iz 2022. godine je pokazala da je četvoro od 10 odraslih širom sveta doživelo mnogo brige ili stresa.

Kejti Peri dobila spor protiv Kejti Peri

Troje sudija je u petak poništilo odluku po kojoj je pop zvezda prodajući odeću pod vlastitim imenom tokom turneje u Australiji 2014. prekršila zakon o autorskom delu.