Darko Šarić proglašen krivim - u zatvoru ostaje 15 godina

Darko Šarić osuđen je na maksimalnu kaznu zatvora od 15 godina za šverc droge, što je pet godina manje nego u prvobitnoj presudi.

 

Darko Šarić u sudnici u Beogradu
Getty Images

 

Darko Šarić osuđen je na 15 godina za šverc pet i po tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

Kao i 2015. godine, kada je osuđen na 20 godina zatvora, Šarić se ni ovaj put nije pojavio u sudnici Specijalnog suda u Beogradu.

Prvobitnu kaznu zatvora od 20 godina, na koliko je Šarić osuđen 2015. godine, Apelacioni sud je ukinuo i naložio ponovno suđenje.

Danas su u beogradu osuđeni još dvojica vođa krimilane grupe - na 15 godina zatvora osuđen jeDarko Soković koji se nalazi u bekstvu, a na 14 godina Željko Vujanović.

Trojica optuženih koji su dobili status svedoka saradnika osuđeni su na kazne od 5 do 10 meseci zatvora, a još 15 optuženih na kazne od 10 do 13 godina zatvora.

Današnja presuda nije konačna i na nju se tužilac i advokati mogu žaliti Apelacionom sudu koji donosi pravosnažnu odluku.

Novi stari zakon

 

Zaplenjen kokain, 2018.
Getty Images

 

U obrazloženju sudije Siniša Petrović rečeno je da je dokazano da je 22 optuženih, koliko ih je ostalo na optuženičkoj klupi, učestvovalo u organizaciji, kupovini i transportu kokaina prekookeanskim brodovima na teritoriju Evrope, gde je ta droga bila dalje prodavana.

Najznačajniji dokazi bili su:

  • Prisluškivani razgovori i elektronska pošta
  • Šifrarnik
  • Knjigovodstvo
  • Iskazi trojice svedoka saradnika

Odbrana je tražila je oslobađajuću presudu, tvrdeći da nema dokaza, kao i sa su dokazi prikupljeni bezakonito, a da su svedočenja svedoka saradnika lažna.

Presuda je doneta nakon ponovljenog suđenja, po nalogu Apelacionog suda, koji je na leto 2016. godine prethodnu presudu Šaricu na 20 godina zatvora oborio zbog nejasno napisane optužnice i naložio novo suđenje.

Mafija na udaru evropske policijske akcije

Korupcija na Balkanu - zašto „padaju" samo bivši

Apelacioni sud je tada ocenio da je prekršen zakon jer prvostepeni sud nije sudio Šariću i grupi po blažem zakon koji je donet 2005.

Krivični zakonik iz 2005. godine za neovlašćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga propisuje kaznu od 5 do 15 godina zatvora.

Po prvobitnoj, ukinutoj presudi, Šarić i kriminalna grupa koja je učestvovala u švercu kokaina, osuđeni su po novom krivičnom zakoniku koji je propisivao strože kazne i na snazi je od 2009. godine.

Osam godina odlaganja, promena i menjanja sudija

Optužnica protiv Darka Šarića podignuta je 2010. godine i četiri godine mu se sudilo u odsustvu dok je bio bekstvu.

Darko Šarić se nalazi u pritvoru u Srbiji od 2014. godine kada se predao.

Dva dana nakon parlamentarnih izbora u martu 2014, Šarić se predao nadležnima i tada je izjavio da se vratio zbog toga što se „promenila politička klima" i da zbog toga očekuje pošteno suđenje.

Osmogodišnje suđenje obeležeila su česta odlaganja ročišta, a kako je prenela istraživačka mreža KRIK, sudija Vladimir Vučinić, jedan od trojice sudija koji su osudili Šarića 2015. godine, govorio je o pritiscima, smenama i napredovanjima koja su obeležila suđenje.

Darko Šarić - od šarenih balona do Balkanskog ratnika

Od kada je 2007. godine u garaži na Novom Beogradu, koja je pripadala Darku Šariću, pronađeno 20 kilograma heroina, Darko Šarić tvrdi da sa drogom nema ništa.

Da je grupa Darka Šarića osvojila tržište u Italiji saznalo se 2008. godine nakon policijske akcije Maja kada je uhašeni italijanski kriminalac pristao da sarađuje sa policijom i ispričao im i balkanskoj grupi koja prodaje kvalitetan kokain upakovan u šarene balone.


  • Darko Šarić rođen je 21. oktobra 1970. U Pljevljima u Crnoj Gori
  • Prvi put osuđivan još kao maloletnik
  • Prvu kaznu od četiri godine zatvora dobio je 1994. godine
  • Presudama Opštinskog suda u Pljevljima šest puta osuđivan zbog pet različitih krivičnih dela
  • Od 2005. pod nadzorom državnih službi zbog sumnje da je umešan u prodaju droge

Međunarodne akcije „Balkanski ratnik" počekla je u oktobru 2009. i ubrzo je na na luksuznoj jahti „Maui", nedaleko od urugvajske prestonice Montevideo, pronađeno je 2,1 tona kokaina koji je tada zaplenjen.

Prvu optužnicu za šverc kokaina Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je u aprilu 2010. godine, kada je zajedno sa Šarićem optuženo još 36 osoba.

Suđenje je počelo u septembru iste godine, a na optuženičkoj klupi našlo se 11 osoba uhapšenih krajem 2009. i početkom 2010. godine.

U odvojenom postupku u Specijalnom sudu, Šariću se sudi zbog pranja novca, oko 22 miliona evra, od prodate droge.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako je Nikola Jokić postao filozof

Košarkaš Denver Nagetsa nastavlja da pruža neverovatne partije na parketu u NBA ligi, ali i skreće pažnju izjavama na konferencijama za medije.

Ko je bio Miodrag Kostić

Miodrag Kostić je bio je jedan od najpoznatijih srpskih biznismena, vlasnik šećerana, raznih hotela, banaka.

COP29: Pitanje klimatskog finansiranja vredno bilion dolara

U nedavnom izveštaju UN-a navodi se da je zemljama u razvoju potrebno između 187 milijardi i 359 milijardi dolara godišnje samo za prilagođavanje uticajima klimatskih promena, a u tu svrhu su 2022. godine dobile samo 28 milijardi dolara.