Pet stvari koje treba da znate ove nedelje

Jedno od pitanja je da li će direktor Gugla uspeti da smiri Donalda Trampa i odbrani se od optužbi za pristrasnosti.

Ponedeljak je, početak nove radne nedelje. Nećemo se praviti da znamo sve što će se desiti u narednih sedam dana, ali imamo predstavu o onome što nas čeka.

Evo sažetka za neke od najvažnijih i najzanimljivijih priča koje se dešavaju ove sedmice.

1) Bregzit: Početak kraja?

Proevropski i antievropski demonstranti stoje jedni do drugih na protestu ispred parlamenta 3. decembra 2018. godine.
AFP

Šta se dešava?

Poslanici treba da glasaju o sporazumu premijerke Tereze Mej o izlasku Britanije iz Evropske unije

Zašto je važno?

Ukoliko poslanici u utorak podrže sporazum, Britanija će se - u teoriji - nesigurno zagegati ka 29. martu i konačnom izlasku iz EU.

Sa druge strane, mnogi predviđaju haotičan scenario ukoliko poslanici glasaju protiv - što je ishod koji je sve izgledniji.

Velika Britanija „može da otkaže“ Bregzit, Mej otkazuje glasanje

Angela Merkel dobila političku naslednicu

Izlazak bez sporazuma, drugi referendum, opšti izbori, novi premijer ili jednostavno kolaps civilizacije? U ovom trenutku sve od toga je na stolu.

Tako da iskokajte kokice, zavalite se i uživajte u spektaklu, jer u ovom trenutku, budućnost Velike Britanije i, u manjoj meri - njenih evropskih komšija - u rukama je samo 650 ljudi.

2) Gugl odgovara na optužbe o pristrasnosti

Sundar Pičai, direktor Gugla, za govornicom na jednom od događaja ove godine u Njujorku.
Getty Images

Šta se dešava?

Direktor Gugla Sundar Pičai svedočiće pred američkim Komitetom pravosuđe, u pokušaju da umiri zabrinutost Republikanaca da algoritam pretraživača - kao i platforme poput Jutjuba - cenzurišu konzervativne korisnike.

Zašto je to bitno?

Pa, na taj način Gugl može konačno da smiri republikance po pitanju navodne pristrasnosti.

Ipak, to neće biti lako, uprkos tome što analitičari kažu da ne postoji mnogo dokaza za tvrdnje o pristrasnosti.

Već znamo da se ovim tvrdnjama priklonio američki predsednik Donalnd Tramp. On je ranije ove godine tvitovao da je Gugl „naštelovao" pretraživače u korist izvora koje naziva „medijima lažnih vesti".

Ukoliko Pičai, koji je ranije izjavio da su optužbe „potpuno lažne", ne uspe da dokaže svoje tvrdnje, ovo pitanje moglo bi da košta internet giganta.

Tramp je u avgustu zapretio ,,merama" protiv Gugla - ali nije objasnio kako bi to tačno izgledalo.

3) Ko nam je najvažnija osoba?

Šta se dešava?

Magazin Tajm objavljuje „ličnost godine".

Zašto je važno?

Kada se sve uzme u obzir, možda i nije mnogo važno. Neće dovesti do mira u svetu ili sprečiti lošu isharnu.

Ipak, naslovna strana se uzima kao pokazatelj toga u kakvom je stanju američko društvo, tako što nam govori ko je imao najviše uticaja u prethodnih 12 meseci.

Prošle godine to su bio pokret #metoo - žene koje su prekinule ćutanje o seksualnim napadima i zlostavljanju. Godinu dana pre toga - Donald Tramp. Jednom smo to bili svi mi.

Pa, ko bi to mogao biti ove godine? U konkurenciji je Kristin Blejzi Ford - koja je svedočila da ju je aktuelni sudija Vrhovnog suda SAD Bret Kavano seksualno napastvovao - i Stejsi Abrams koja se borila da postane prva crna guvernerka Džordžije.

Tu je i Megan Markl, američka glumica koja se udala za britanskog princa.

Ko će to biti? Saznaćemo u utorak.

4) Presuda bivšem Trampovom advokatu

Majkl Koen, bivši advokat američkog predsednika Donalda Trampa, izlazi iz federalnog suda nakon što je sklopio sporazum o priznavanju krivice, 29. novembar 2018. godine.
Reuters

Šta se dešava?

Majkl Koen, bivši advokat predsednika Trampa, čeka presudu za šest krivičnih dela, uključujući i utaju poreza, lažne iskaze banci i finansijske prekršaje povezane sa predizbornom kampanjom.

Zašto je bitno?

Ovaj slučaj je još jedna domina u nizu u istrazi koja okružuje najbliže saradnike američkog predsednika.

U petak smo saznali šta je Koen tačno otkrio istražiteljima u zamenu za umanjenu kaznu.

Prema dokumentaciji suda, između ostalog je rekao da je Tramp u potpunosti bio informisan o planovima o izgradnji Tramp hotela u Moskvi u isto vreme kada je Rusija pokušala da se umeša u predsedničke izbore 2016. godine.

Predsednik je rekao da Koen laže kako bi dobio umanjenu kaznu. Iako presuda u sredu neće doneti nove informacije, ovo je jedno od najvažnijih poglavlja u istrazi o vezama Trampa i Rusije.

5) Mančester odaje počast borkinji za jednako pravo glasa

Bronzana statua Emeline Panharst.
PA

Šta se dešava?

Statua borkinje za ljudska prava Emeline Pankharst biće otkrivena u Mančesteru - to će biti prva statua žene u ovom gradu još od kada je podignut spomenik kraljici Viktoriji 1901. godine.

Zašto je važno?

Zato što bez žena kao što je Pankharst, koje su spremne da žrtvuju sve u borbi za ženska prava, pola stanovništva Velike Britanije ne bi moglo da glasa.

U petak - kada će statua biti otkrivena - obeležava se 100 godina od kada su žene prvi put glasale na opštim izborima.

Jednaka prava kao muškarci dobile su 10 godina kasnije, ali je to i dalje datum vredan pamćenja.

  • Smartass

    11.12.2018 08:45
    Ozbiljno? "Borkinji"?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto u svemu često vidimo ono najgore

U poslednje dve decenije beleži se porast negativnih osećanja širom sveta, podaci su istraživačkog instituta Galupa, čija anketa iz 2022. godine je pokazala da je četvoro od 10 odraslih širom sveta doživelo mnogo brige ili stresa.

Kejti Peri dobila spor protiv Kejti Peri

Troje sudija je u petak poništilo odluku po kojoj je pop zvezda prodajući odeću pod vlastitim imenom tokom turneje u Australiji 2014. prekršila zakon o autorskom delu.