Fudbaleru izbeglici preti izručenje u Bahrein: Nemojte, mučiće me
Bahreinski fudbaler uhapšen je na Tajlandu i sledi mu izručenje, uprkos međunarodnim apelima da bude oslobođen.
Hakim al-Araibi (25), koji u Australiji ima status izbeglice, uhapšen je prošlog meseca u Bangkoku, na osnovu poternice Interpola.
Al-Araibi je u Bahreinu osuđen zbog vandalizma, ali negira sve optužbe.
Australija, FIFA i međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile su hapšenje i mogućnost da ga vrate u Bahrein jer, kako navode, strahuju za njegovu bezbednost.
Al-Araibi tvrdi da će ga u Bahreinu mučiti.
Fudbaler je 2014. pobegao u Australiju, gde je prošle godine dobio politički azil, a trenutno nastupa za melburnski klub Pasko vejl.
Uhapšen je 27. novembra na aerodrom u Bangkoku, tokom odmora na Tajlandu.
U utorak se ponovo pojavio pred sudom, kada mu je pritvor produžen za još 60 dana, bez mogućnosti za plaćanje kaucije.
„Ne želim da se vratim u Bahrein - želim u Australiju. Nisam ništa uradio u Bahreinu. Izbeglica sam u Australiji", rekao je fudbaler novinarima dok su ga vodili na sud.
Zašto ga traže?
Al-Araibi je 2014. osuđen u odsustvu na 10 godina zatvora zbog „vandalizovanja policijske stanice". Više detalja o tome za šta je optužen - nema.
Bivši reprezentativac Bahreina negira sve optužbe.
„Ukoliko me deportuju u Bahrein nemojte me zaboraviti, a ukoliko me čujete kako nešto pričam dok sam tamo, ne verujte mi", napisao je na Fejsbuku prošle nedelje.
„Znam šta će mi se dogoditi i znam da će me mučiti da priznam stvari koje nikada nisam uradio".
- „Mali Mesi“ ponovo ostao bez dresa
- Van Dajk posle meča tešio uplakanog sudiju
- Kako se budizam ušunjao na stadione širom sveta - i Srbije
Al-Araibi je za Hjuman rajts voč (HRV) rekao da će mu život biti u opasnosti ukoliko ga isporuče u Bahrein i da su ga tamo već mučili 2012. godine, tokom Arapskog proleća.
Fudbaler je veliki kritičar bahreinske vlasti, a iz HRV kažu i da bi mogao da bude meta zbog političkog aktivizma njegovog brata.
Šta kaže Australija?
Zvaničnici u Australiji su saopštili da su u toku diplomatski razgovori sa Tajlandom i da je zatraženo da se fudbaler bezbedno vrati u njihovu zemlju.
Ministarka inostranih poslova, Maris Pejn, kaže da je Australija „zabrinuta zbog hapšenja Hakima al-Araibija i traži da on odmah bude vraćen".
Fudbalski savez Australije i FIFA takođe apeluju da ga oslobode.
Melburnski klub Pasko vejl je poslao otvoreno pismo tajlandskom premijeru, tražeći da njihov igrač bude zaštićen, zato što je u Australiji „registrovana izbeglica".
„Ne treba da silom bude vraćen u Bahrein, zemlju iz koje je pobegao i u koju se plaši da se vrati", navodi se u pismu.
Klub je takođe objavio video snimak na kojem fudbaler priča o svemu što je doživeo u Bangkoku.
https://twitter.com/pvfc_official/status/1071222911392829447
Šta kažu pravila?
Tajland sa Bahreinom nema sporazum o izručenjima, koji reguliše uslove kada i kako bi uhapšeni igrač trebalo da bude izručen.
Međutim, čak i bez takvog sporazuma, zemlje mogu da zahtevaju da njihov građanin bude izručen.
Grupe za zaštitu ljudskih prava ističu da u ovom slučaju postoje međunarodna pravila koja zabranjuju Bangkoku da ga izruči.
Fil Robertson iz Hjuman rajts voča ističe da nalog za hapšenje Hakima al-Araibija ne važi, zato što je on izbeglica.
https://twitter.com/joefree215/status/1072369625697054720
Institut za ljudska prava i demokratiju iz Londona upozorava da bi Tajland prekršio međunarodno pravo, ukoliko bi izručio fudbalera.
„Izručavanje registrovanih izbeglica na teritoriju gde postoji rizik da će ih mučiti ili zlostavljati, krši obaveze Tajlanda prema međunarodnom pravu, među kojima je i Konvencija UN protiv torture", navodi se u saopštenju.
Iz organizacije Amnesti internešenal navode da je Tajland 2014. već izručio jednog 21-godišnjeg mladića Bahreinu.
Kako navode, postoje kredibilni izvori „da je on mučen kada se vratio u Bahrein".
Komentari 1
Pavle
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar