Glasanje o nepoverenju: Biti ili ne biti za Terezu Mej

Britanska premijerka suočava se sa glasanjem o nepoverenju unutar vlastite stranke, u trenutku dok svim silama pokušava da spase sporazum o Bregzitu.
Tereza
EPA
Mej je premijerka Britanije od 2016. godine

Ako je Tereza Mej mislila da joj je život nije dovoljno komplikovan, upravo je postao još teži.

Britanija je u procesu napuštanja Evropske unije, a britanska premijerka se, povrh svega, sada suočila i sa glasanjem o poverenju unutar vlastite Konzervativne stranke.

Smena na čelu vladajuće stranke u britanskoj politici obično vodi ka smeni i na premijerskoj funkciji.

Mej se zbog toga obratila novinarima ispred Dauning strita, rekavši da će u odbranu svog statusa lidera stranke uložiti „sve što ima".

Kako kaže, novi premijer bi mogao da ukine ili proširi Član 50 - mehanizam po kojem Britanija 29. marta izlazi iz EU - što bi, kako kaže Mej, moglo da odloži ili zaustavi Bregzit.

Konzervativci će o poverenju Terezi Mej glasati večeras i rezultati će biti poznati sat vremena nakon glasanja.

Šta ona kaže?

Mej navodi da bi promena stranačkog lidera „ugrozila budućnost zemlje i stvorila nesigurnost u trenutku kada nje ne sme biti".

„Potraga za novim stranačkim liderom neće promeniti ni osnove pregovora o Bregzitu ni odnos snaga u parlamentu.

„Ali nedelje koje bismo proveli u prepiranju, samo bi stvorile nove podele i to u trenutku kada treba da budemo jedinstveni. To ne bi bilo u nacionalnom interesu".

Konzervativci moraju da naprave „zemlju koja je dobra za sve" i da narodu „dostave Bregzit za koji su glasali", dodala je.

„Posvetila sam se potpuno pregovorima sa EU od kako sam postala premijerka i spremna sam da završim započeto".

Kako funkcioniše glasanje o nepoverenju?

Glasanje o poverenju Terezi Mej usledilo je nakon što su poslanici njene Konzervativne partije prikupili neophodnih 48 pismenih zahteva za smenu.

Mej je postala premijerka 2016. godine, ubrzo nakon što je Velika Britanija na referendumu odlučila da izađe iz Evropske unije.

U poslednje vreme Mej se suočava sa žestokim kritikama iz njene parije zbog svog plana o Bregzitu.

Da bi ostala na čelu torijevaca potrebna joj je prosta većina i ukoliko „pobedi", onda novog glasanja o poverenju ne može biti godinu dana.

Ukoliko joj bude izglasano nepoverenje, biće održani izbori za novog lidera konzervativaca, u kojima ona ne može da učestvuje.

Postoji opcija i da pobedi - ali ne prostom većinom - što bi moglo da dovede do toga da ona sama odustane od funkcije lidera partije.

Ako je smene, Mej će ostati premijerka dok konzervativci ne izaberu novog lidera, što je proces koji može trajati šest nedelja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Pejdžeri: Kako rade i ko ih danas koristi

Otkako su mobilni telefoni preuzeli primat, sve se ređe viđaju crne spravice sa malim ekranima, ali nisu stvar prošlosti. I dalje su vrlo korisni u hitnim slučajevima, jer su robusniji i pokrivenost im je daleko bolja od interneta i mobilnih mreža.