"Kec" u dnevniku - besplatna članarina u biblioteci

Niška biblioteka nudi besplatnu članarinu učenicima koji imaju jedinice iz srpskog jezika.

 

Biblioteka u Nišu
BBC
Niška Narodna biblioteka daje šansu učenicima koji na tromesečju imaju jedinicu iz srpskog jezika.

 

Niški đaci kojima srpski jezik baš i nije omiljeni školski predmet dobili su posebnu priliku da ga zavole, ili bar olakšaju put do bolje ocene.

Narodna biblioteka „Stevan Sremac" u Nišu će svim učenicima osnovnih i srednjih škola, koji na tromesečju imaju jedinicu iz srpskog jezika, pokloniti besplatnu članarinu.

Direktorka niške biblioteke Sonja Šušković kaže za Južne vesti da su ovu odluku doneli iz najbolje namere.

„Ideja je da ih na ovaj način motivišemo i damo im priliku da se više angažuju."

„Ujedno, to je i način da svi imaju jednak pristup knjigama, jer neka deca prosto nemaju novca da plate članarinu", izjavila je Šuković za Južne vesti.

Godišnja članarina za nišku Narodnu biblioteku je 700 dinara, a „slabiji" đaci će za besplatno članstvo moći da se prijave od 14. do 21. decembra.

Šta o ovoj metodi misle profesori?

Jelena Pecarski, profesorka srpskog jezika gimnazije Svetozar Marković u Nišu pozdravlja ovaj potez biblioteke, iako nije sigurna kakav efekat može da postigne.

„To je odlično, ali koliko će biti efikasno i da li će, pre svega, ti đaci hteti čak i besplatno da se učlane, videćemo", kaže Pecarski za BBC na srpskom.

Njena koleginica Tamara Šukleta Milićević, koja u gimnaziji predaje engleski jezik, ovakvu odluku smatra „bezveznom" i dodaje da treba da budu nagrađeni i đaci sa boljim ocenama.

„Ukoliko stimulišemo samo loše učenike, ne znam kakvu poruku šaljemo onima koji imaju dobre ocene? Da se njihov trud ne isplati? Mogu i oni da kažu - pa, što bih učio, ovako mogu da dobijem besplatnu članarinu", kaže Šukleta Milićević.

A šta misle učenici?

Sedamnaestogodišnja Radmila Zeničanin, učenica gimnazije Svetozar Marković, razmišlja da iskoristi besplatno članstvo u biblioteci.

„Možda i iskoristim, jer, realno, fina je ponuda, ali sumnjam da će mi to nešto pomoći da popravim ocenu", kaže Radmila za BBC na srpskom.

Dodaje da joj se ne dešava često da dobije jedinicu iz srpskog, iako je obično dobra iz tog predmeta. Međutim, posledenjeg „keca" je zaradila upravo zbog nepročitane lektire.

„Bombarduju nas svim mogućim predmetima i onda očekuju da sve sve postigne i da rezultati budu vrh."


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Matija

    13.12.2018 20:02
    Kakvu poruku šalju
    za nepoverovati! Nagrađuju neradnike i lenštine

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako je Nikola Jokić postao filozof

Košarkaš Denver Nagetsa nastavlja da pruža neverovatne partije na parketu u NBA ligi, ali i skreće pažnju izjavama na konferencijama za medije.

Ko je bio Miodrag Kostić

Miodrag Kostić je bio je jedan od najpoznatijih srpskih biznismena, vlasnik šećerana, raznih hotela, banaka.

COP29: Pitanje klimatskog finansiranja vredno bilion dolara

U nedavnom izveštaju UN-a navodi se da je zemljama u razvoju potrebno između 187 milijardi i 359 milijardi dolara godišnje samo za prilagođavanje uticajima klimatskih promena, a u tu svrhu su 2022. godine dobile samo 28 milijardi dolara.