Skupština Kosova: Počinje transformacija Bezbednosnih snaga Kosova

Usvajanjem tri zakona, ali bez promene Ustava, stvoreni uslovi da se narednih godina formira Vojska Kosova.
Priština, 14. decembar 2018.
ARMEND NIMANI/AFP/Getty Images
Zasedanju Skupštine Kosova prisustvovali su i predstavnici Bezbednosnih snaga Kosova - neki nisu odoleli prilici za selfi fotografiju

Kosovski parlament usvojio je tri zakona kojima se stiču uslovi da se Bezbednosne snage Kosova (BSK) transformišu u oružane snage.

Zakoni su usvojeni glasovima gotovo svih prisutnih poslanika u sali, odnosno predstavnika svih partija i manjinskih zajednica, osim Srpske liste, čiji poslanici nisu bili u sali za zasedanje Skupštine Kosova.

Usvojeni su zakoni o Ministarstvu odbrane Kosova, o Bezbednosnim snagama Kosova, kao i Zakon o službi u Bezbednosnim snagama Kosova, dok za promenu Ustava Kosova, a samim tim i imena oružanih snaga, nije bilo potrebne podrške srpskih poslanika.

Predsednik Kosova Hašim Tači ocenio je na Fejsbuku da Vojska Kosova predstavlja „čast, bezbednost i blagostanje Kosova".

„U Skupštini Kosova sa apsolutnom većinom, izvan političkih razlika, kao retko kada, izbaranici naroda su usvojili paket zakona o osnivanju Vojske Kosova", napisao je Tači na Fejsbuku.

Predsednik Srpske liste Goran Rakić rekao je da su formiranjem vojske Kosova na najgrublji način napadnuti mir, bezbednost i sigurnost, i pozvao Srbe da ne nasedaju na provokacije.

Usvojeni zakoni predstavljaju osnovu za proces transformacije BSK u oružane snage, za koji je planirano da će trajati deset godina.

Ovako je izgledao trenutak izglasavanja poslednjeg od tri zakona u Skupštini Kosova:

https://youtu.be/fsph0yuO90c?t=5057

Podeljeni stavovi međunarodne zajednice

Prema Rezoluciji 1244 Ujedinjenih nacija, oružane snage na Kosovu su snage KFOR-a koje sarađuju sa Bezbednosnim snagama Kosova.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg saopštio je da žali zbog odluke Skupštine Kosova.

„Iako je transformacija Bezbednosnih snaga Kosova pitanje o kome odlučuje Kosovo, jasno smo rekli da je sada pogrešno vreme za ovaj korak.

NATO podržava razvoj Bezbednosnih snaga Kosova u skladu sa trenutnim mandatom.

Sa promenom mandata, NATO će morati da preispita nivo svoje saradnje sa BSK", saopštio je Stoltenberg.

https://twitter.com/jensstoltenberg/status/1073529583427833856

Stav NATO-a deli i Evropska unija.

Portparolka evropske komesarke za proširenje Maja Kocijančič rekla je da „kao i NATO, EU nastavlja da deli stav da mandat kosovskih bezbednosnih snaga može biti promenjen samo kroz inkluzivni i postepeni proces u skladu sa kosovskim ustavom".

Ipak, vodeća članica NATO-a drugačije reaguje na odluke donete u Prištini.

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država na Kosovu potvrdila je podršku postepenoj tranziciji BSK-a u snage sa mandatom teritorijalne odbrane, jer je to „suvereno pravo Kosova".

„Ovi zakoni ne donose nikakve neposredne promene u strukturi, misiji ili operativnom radu snaga, već predstavljaju početak praktičnog i neprestanog rada na izgradnji transparentne i multietničke snage interoperabilne sa NATO koja služi svim kosovskim zajednicama u skladu sa desetogodišnjim planom tranzicije Vlade Kosova", navodi se u izjavi.

Priština, 14. decembar 2018.
ARMEND NIMANI/AFP/Getty Images
Ulice Prištine zakićene su najpre američkim, a potom i zastavama ostalih zapadnih zemalja koje podržavaju nezavisnost Kosova

Kosovska priča o vojsci uznemiruje susede

Kosovo: Opet politika ispred privrede

Virtuelni rat Beograda i Prištine

Beograd traži reakciju UN

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić najavio je da će Beograd zatražiti hitno održavanje sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zbog najgrubljeg kršenja Rezolucije 1244.

„To je najdirektnija pretnja miru i stabilnosti u regionu i bezbednosti srpskog naroda koji živi na Kosovu i Metohiji", rekao je srpski šef diplomatije za državni servis Tanjug.

Priština, 14. decembar 2018.
ARMEND NIMANI/AFP/Getty Images
Zasedanju Skupštine Kosova prisustvovali su, uz premijera Ramuša Haradinaja, i predsednik Kosova Hašim Tači i komandant BSK-a Rahman Rama

Iako je prethodnih dana govorila i da je vojni odgovor moguća opcija, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je po donošenju odluke u Prištini da će Srbija nastaviti putem mira i prosperiteta.

„Za mene je ovo težak dan, nije dan koji doprinosi saradnji u regionu", rekla je Brnabić na konferenciji za medije u Beogradu.

Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u pratnji ministra odbrane Aleksandra Vulina i načelnika Generalštaba Vojske Srbije Milana Mojsilovića, u narednih 72 sata posetiti jedinice srpske vojske u Kopnenoj zoni bezbednosti, pojasu uz administrativnu liniju između Srbije i Kosova.

Preciznijih najava za ovaj medijski događaj još nema, a predsednik Srbije se u vreme zasedanja Skupštine Kosova u Predsedništvu Srbije u Beogradu sastajao sa članicom Izvršnog komiteta Svetskog ekonomskog foruma Martinom Larkin.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Bravo!

    14.12.2018 21:24
    cestitke iz okupirane Voshe
    Cestitke tom napacenom narodu koji se konacno oslobodio budjavog opanka za vratom!
  • Marija

    14.12.2018 18:25
    Sticaj
    Formiranje ilegalne vojne foramacije na Kosovu i metohiji suprotno rezoluciji 1244 je legitaman cilj na pomenutoj teritoriji.Cilj je sadejstvo sa NATO u okupaciji dela teritorije R. Srbije.
  • Nadica

    14.12.2018 16:22
    Vojska
    Međunarodna zajednica je rekla da je sada pogrešan momenat za formiranje vojske i to je to.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto u svemu često vidimo ono najgore

U poslednje dve decenije beleži se porast negativnih osećanja širom sveta, podaci su istraživačkog instituta Galupa, čija anketa iz 2022. godine je pokazala da je četvoro od 10 odraslih širom sveta doživelo mnogo brige ili stresa.

Kejti Peri dobila spor protiv Kejti Peri

Troje sudija je u petak poništilo odluku po kojoj je pop zvezda prodajući odeću pod vlastitim imenom tokom turneje u Australiji 2014. prekršila zakon o autorskom delu.