Koje su šanse da pronađemo dokaz da je na Marsu nekada bilo života
Biće lakše da pronađemo znake nekadašnjeg života na Marsu, nego što bismo to uradili na Zemlji, kažu naučnici koji rade na sledećoj NASA misiji.
Njihov novi robot trebalo bi da 2021. sleti na Crvenu planetu, a imaće specifičan cilj - da pronađe dokaz o nekadašnjem životu.
Dokaze će tražiti u kamenjima starim i do 3,9 milijardi godina.
Teško je potvrditi da je tada bilo života i na Zemlji, kažu naučnici, ističući da bi to na Marsu moglo da bude nešto lakše.
Kako? Tako što su na Zemlji kroz istoriju postojali određeni prirodni procesi koji uništavaju takve dokaze u kamenjima i mineralima, a kojih na Marsu odavno nema.
„Na primer, ne verujemo da Mars ima tektonske poremećaje koje je Zemlja imala kroz čitavu istoriju", kaže Ken Viliford iz NASA-e.
„Većina 'podataka' sa kamenja je uništila subdukcija - povlačenje jedne tektonske ploče pod drugu - u okeanima. Osim toga, i kamenje koje je na površini se stalno krnji i zagreva, čega na Marsu nema.
„Tako da, paradoksalno, postoji mogućnost da je veoma staro kamenje na Marsu bolje očuvano čak i od onog mlađeg na Zemlji".
- Počinje istraživanje Marsa
- Dokaz o „jezeru" tekuće vode na Marsu
- Kad srpski studenti propituju astronaute
Novi rover biće na Marsu spušten u blizini jezera Krater, gde je satelitskim posmatranjem utvrđeno da je nekada bilo duboko jezero.
Naučnici se nadaju da će prisustva mikroba koji žive u ili oko vode biti u sedimentima na tom području.
Ključna meta biće deponije karbonata koje bi izgledale u skladu sa onim što je na obali jezera.
Rover će izabrati najbolje mesto uz obalu i iz zemlje izvući uzorke koji se odmah mogu spakovati u kanistere i ostaviti na zemlji da ih neko kasnije pokupi.
NASA i ESA zato planiraju zajedničku misiju na Mars kako bi pokupili 40-ak uzoraka, a koja će se verovatno dogoditi početkom 2030-ih.
Vozilo će biti bliska kopija robota Kjurioziti, koji je sleteo na Mars 2012. godine.
Koristiće istu „Skajkrejn" tehnologiju koja je pomogla da prethodna mašina sleti sa velikom preciznošću, ali uz jedan važan dodatak.
Naučnici su sada razbili još bolji sistem navigacije, koji će dodatno poboljšati preciznost sletanja.
Komentari 1
Konsterniran
S obzirom na volju moćnika da ubede narod da ode da živi na Mars.
Zbog toga i sada, na svim medijima, imamo brojne načine slavljenja odlaska na Mars.
A to možemo očekivati i u narednim godinama.
Dok svi ne poveruju da ovde nemaju šta da traže i ukrcaju se na kakve-takve svemirske brodove.
Teška manipulacija narodom putem medija.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar