Južna Afrika: Kako je pastir pronašao groblje dinosaurusa
Ovo je priča o tome kako su pastir, nastavnik geografije i penzioner doveli do jednog od najvećih i najvažnijih otkrića kostiju dinosaurusa u Južnoj Africi.
Pastir po imenu Dumangve Tajobeka je sasvim slučajno naleteo na groblje dinosaurusa, prilikom redovnog obilaska mesta na kojem su, u pokrajini Istočni Kejp, sahranjeni njegovi preci.
Tako je u mestu Kemega otkrio fosile stare i do 200 miliona godina.
„Moji preci su sahranjeni ovde i odgovoran sam da se brinem o njihovim grobovima i čistim ih", kaže 54-godišnjak, koji je nakon svega postao lokalni heroj.
„Jednog dana sam tako naleteo sam na veliku kost... Nikada nisam video ništa slično i morao sam sam da ih pokažem nekome", navodi on.
Taj neko je penzioner Džejms Relejn, u selu poznat kao ljubitelj dinosaurusa.
„Pisaće knjige o našem selu"
„Tokom odstrastanja govorili su nam da su dinosaurusi mit, pa sam mislio da su to samo priče koje nam pričaju roditelji, bake i deke", kaže Relejn.
„Sve dok nisam pročitao neke knjige nisam verovao da bi mogli biti stvarni...
„Bavim se životom dinosaurusa od 1982. godine. Ne možete ni da zamislite koliko sam bio uzbuđen što sam deo ovog otkriće i što se sve praktično dogodilo u mom dvorištu.
„Mnogo sam ponosan. Sada će pisati knjige o našem malom selu i ljudi iz čitavog sveta će dolaziti da nas upoznaju.
„To će biti dobro za razvoj sela".
Treći član trija je Temba Džikadžika, nastavnik geografije u lokalnoj osnovnoj školi.
„Kao nastavnik geografije predavao sam dosta o fosilima i kada sam video kosti odmah sam posmilio da su to ostaci neke životinje koja je davno umrla, ali nisam mogao da budem siguran, zbog čega smo zatražili pomoć stručnjaka sa Vits univerziteta i oni su potvrdili naše sumnje".
„Dinosaurusi su svuda"
Tim paleontologa sa nekoliko univerziteta, među kojima su Univerziteti u Johanezburgu, Cirihu i Birmingemu, kao i Oksforda, proveli su nekoliko nedelja proučavajući pronađene fosile.
Ekipu je predvodio profesor Jonah Čoinir, koji radi na Institutu za evolucijske studije u Vitsu.
„Prvi put kad smo došli da ih vidimo, bio sam zapanjen. Dinosaurusi su bili svuda", kaže Čoinir.
„Upravo smo završili prvu sezonu terenskog rada i pokrili smo samo deset ili pet odsto.
„Vratićemo se sledeće godine i nadam se da ćemo moći da angažujemo kamion koji bi fosile prebacio u Johanezburg. U međuvremenu smo uspeli da izvučemo neke kosti nogu".
- Kalorična i masna ishrana ledenog čoveka
- Spasavanje preživelih antilopa iz Ledenog doba
- Ptice su današnji dinosaurusi
12 vrsta
Mesto na kojem su pronađene kosti je ogoljeno, nema nikakvih biljaka, a trebalo bi da se se proteže u radijusu preko 20 kilometara.
Veruje se i da je puno stotinama fosila od najmanje 12 različitih vrsta dinosaurusa biljojeda.
Šetajući sa troje lokalaca nalećemo na veliku kost koja je pripadala dinosaurusu koji je bio dugačak osam metara i težak tonu.
Kost su naučnici umotali u zaštitnu plastiku, kako bi mogli da je prebace u laboratoriju.
Veruje se da je pripadala velikoj drugovratoj životinji koja je bila poznata tokom doba Jure (oko 145 do 200 miliona godina).
Naučnici veruju da će sada otkriti nove informacije o vrstama dinosaurusa i razjasniti zašto ih je toliko mnogo umrlo u toj oblasti.
Istraživanje bi moglo da traje godinama i već ima veliki uticaj na jednog mladog istraživača.
„Ovo je moj prvi terenski rad na tako velikoj vrsti. Veoma je uzbudljivo. Bilo je neverovatno", kaže Sebisa Mdakazi, master student paleontologije na Vitsu.
„Dok samo radili sa Kemega zajednicom imao sam osećaj ponosa i poštovanja što smo pronašli nešto tako veliko u ovoj oblasti.
„Bio je odličan osećaj videti moj narod da se tako lepo oseća zato što su nešto našli na ovoj zemlji".
Turistička atrakcija
Šetajući kroz suvo korito reke, trojica najzaslužnijih da pronalazak fosila mi kažu da sada sanjaju velike snove.
Žele da Unesko zaštiti groblje dinosaurusa, a da će ono privlačiti istraživače i turiste, što bi poboljšalo lokalnu ekonomiju.
Pastir Tijobeka smatra da može promeniti i živote mladih.
„Ja nisam dobio dobro obrazovanje, ali nadam se da će ovi dinosaurusi inspirisati našu decu da se u školi bave naukom".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar