Po čemu ćemo pamtiti 2018. godinu

Odbrojavanje do januara, a šta je to što je obeležilo prethodnih 12 meseci.
deda mraz
Getty Images
Šta je obeležilo 2018. godinu

Te 2018. godine, Zvezda je učestvovala u Ligi šampiona, ujedinila se srpska opozicija, Novak je ponovo postao svetski broj jedan, otvoren je Narodni muzej, napustili su nas Nebojša Glogovac i Milena Dravić, ubijen je Oliver Ivanović, Srbija je postala članica CERN-a, a vratio se i BBC.

Dok satovi otkucavaju poslednje sate ove godine, osvrćemo se na ljude i događaje koji su je obeležili.

Krenimo od politike

Ni ovu godinu nisu zaobišli izbori - ovog puta lokalni.

Na birališta su išli stanovnici Beograda, Majdanpeka, Smederevske Palanke, Bora, Lučana, Kladova, Doljevca i Kule.

Pobedu je u svim mestima ostvarila Srpska napredna stranka.

Ta, sada najveća stranka u Srbiji, 2018. godine konvencijom u Kraljevu obeležila je jubilej - deseti rođendan.

Kako bi pokušali da smanje nadmoć stranke koja ima većinu u parlamentu i na čijem je čelu predsednik države Aleksandar Vučić, opozicionari su odlučili da se ujedine.

Pod imenom Savez za Srbiju, deset stranaka i pokreta usaglasilo se oko 30 tačaka koje se tiču budućnosti Srbije.

Bilbord SNS-a, KUla, decembar 2018.
BBC
Glasalo se u Kuli

Od okupljanja koje se desilo u septembru, nije se mnogo toga uradilo. Ovih dana neke od opozicionih stranaka su na ulicama, na protestima koji su počeli pod sloganom „Stop krvavim košuljama", a prerasli u „jedan od pet miliona".

Iako su opozicioni lideri u redovima tokom protesta, koji se poslednje subote u 2018. održao po četvrti put, organizatori kažu da je reč o građanskom, nestranačkom okupljanju.

U godini koju ostavljamo za sobom, prestao je i mandat Rodoljuba Šabića na funkciji poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. Zasad se ne zna kada će biti izabran novi poverenik.

Lični podaci ove godine dobili su u Srbiji i novi zakon.

I Evropa je na ovom planu dobila stroža pravila, novom Opštom uredbom o zaštiti podataka o ličnosti.

Famozni GDPR tiče se na neki način i građana Srbije, iako zemlja nije u EU.

EU i Kosovo

Na putu ka EU Srbija nije mnogo toga uradila ove godine. Otvorena su četiri poglavlja - poslednja dva u decembru, ali su očekivanja bila veća.

Zastave srbije i eu
AFP
Najveća podrška za EU bila je 2009 - 74 odsto.

EU je i ove godine nastavila da posreduje u dijalogu između Beograda i Prištine, koji je u poslednjih mesec dana kulminirao, šest meseci pre planiranog roka za njegov završetak.

Kosovo koje ove godine slavi deset godina od proglašenja nezavisnosti, nije uspelo da postane članica Interpola posle glasanja održanog u novembru. Nakon toga su uvedene stopostotne takse za uvoz robe iz Srbije i Bosne i Hercegovine, a usledilo je i formiranje Vojske Kosova.

Sve to dogodilo se u mesec dana i izazvalo brojne reakcije sa obe strane.

Kosovo je ranije ove godine posetio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji sa srpske strane učestvuje u dijalogu.

Potresna vest stigla je sa Kosova početkom godine.

Lider Građanske inicijative „Sloboda, demokratija, pravda" Oliver Ivanović ubijen je sredinom januara u Kosovskoj Mitrovici. Pogođen je sa pet metaka u grudi i podlegao je povredama u bolnici.

Istraga je u toku, a u novembru su uhapšene četiri osobe.

Ekonomija

Osim što je Kosovo uvelo stopostotne takse na robu iz Srbije i Bosne, u oblasti ekonomije, ovu godine ćemo pamtiti i po povećanju minimalne cene rada, prodaji RTB Bora, fame oko toga da li će Fijat nastaviti da posluje u Kragujevcu pošto je desetogodišnji ugovor istekao.

Pamtićemo je i po tragedijama - pogibiji radnika na gradilištu Beograda na vodi, kao štrajku u Goši zbog tragične smrti radnika u fabričkoj hali.

Kinematografija

Ove godine su nas zauvek napustile mnoge ličnosti, ali dve smrti naročito su pogodile domaću kinematografiju.

Sa „dasaka koje život znače" prvo je otišao Kaja iz Nebeske udice, Zlatko iz Porodičnog blaga, Mladen iz Klopke, Hamleta iz Jugoslovenskog dramskog pozorišta - Nebojša Glogovac.

Nekoliko meseci kasnije, napustila nas je i „najveća jugoslovenska filmska diva" - Milena Dravić.

Jutro će promeniti sve
Aleksandar Karaulić
Možda će 2019. promeniti sve

Domaća kinematografija je u poslednjih nekoliko godina ostala bez brojnih ličnosti, ali su se na sceni pojavili i „neki novi klinci", a „klinci" su postali zainteresovani i za domaće filmove i serije.

Mladi su u publici filma „Južni vetar", a da ne pominjemo seriju „Jutro će promeniti sve" koja se mladima i obraća.

Kada je o kulturi reč, ne treba zaobići otvaranje Narodnog muzeja u Beogradu. U junu ove godine, nakon 15 godina eksponati u ovoj instituciji našli su se pred posetiocima.

Tik ispred vrata muzeja ove godine počela je rekonstrukcija Trga republike. Trebalo je da traje 420 dana, ali bi to moglod a bude i duže, jer su radnici naišli na delove starog zdanja, za koje neki pominju da su delovi Stambol kapije.

Nauka i sport

Kao u emisijama vesti, nauka i sport dolaze na kraju.

Srbija, koja je kao deo Jugoslavije bila je jedan od osnivača Evropske organizacije za nuklearna istraživanja 1954, napustila ju je ubrzo po osnivanju 1961. godine.

Od decembra 2018. Srbija je ponovo punopravna članica CERN-a, što će naučnicima iz naše zemlje doneti niz novih mogućnosti.

Ne treba zaboraviti ni uspehe studenata i učenika na raznim međunarodnim takmičenjima.

Uspeh na međunarodnim takmičenjima ostvarili su i sportisti. Od zlatnih odbojkašica na Svetskom prvenstvu, od kojih je i Vučić dobio medalju, preko ne baš tako uspešnog učešća reprezentacije na Svetskom prvenstvu u fudbalu, Zvezdine jeseni u Ligi šampiona, do Novaka Đokovića na svetskom tronu - sve u svemu nije to bila tako loša godina.

Đoković sa peharom US Opena
Getty Images
Novak je ponovo prvi

I kada smo kod gore pomenute Jugoslavije, da je opstala, ona bi ove godine proslavila stoti rođendan.

Redakcija BBC-ja na srpskom, obeležila je to nizom priča o tome šta danas podseća na nekadašnju državu.

I da, na kraju, ali ne najmanje važno, za BBC u Srbiji 2018. godina naročito je važna - jer smo se vratili.

Čitajmo se još više u 2019. godini!


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto u svemu često vidimo ono najgore

U poslednje dve decenije beleži se porast negativnih osećanja širom sveta, podaci su istraživačkog instituta Galupa, čija anketa iz 2022. godine je pokazala da je četvoro od 10 odraslih širom sveta doživelo mnogo brige ili stresa.

Kejti Peri dobila spor protiv Kejti Peri

Troje sudija je u petak poništilo odluku po kojoj je pop zvezda prodajući odeću pod vlastitim imenom tokom turneje u Australiji 2014. prekršila zakon o autorskom delu.