Šta zove 80.000 Kineza u Srbiju - gde mogu da slikam selfi?

Kako izgleda prosečni kineski turista koji dolazi na Balkan i zašto se njihov broj toliko povećao.
turisti iz kine
DOMINIQUE FAGET
Selfi - najbolji način da prepoznate kineskog turistu

Mogu li svuda da pravim selfije?

Ovo je najčešće pitanje koje postavljaju turisti iz Kine bez obzira na godine - kada posećuju Srbiju, objašnjavaju iz Turističke organizacije Srbije za BBC.

A njih je čak 15 puta više došlo u Srbiju prošle godine u odnosu na 2011. Samo tokom 2018. više od 80.000 njih je stiglo sa beogradskog aerdroma, podaci su TOS.

Sagovornici BBC-ja kažu da ih je u ovaj deo Balkana pozvao - bezvizni režim uveden 2017. godine, ali i postepeno otvaranje Kine.

„Nema tu nekih kulturoloških razlika", kaže Šen Hong, zamenik predsednika Asocijacije kineskih privrednika u Srbiji. „Kinezi dolaze u Evropu, a to što im ne treba viza za Srbiju direktno utiče na njihovu odluku da posete zemlju."

Kako prepoznati kineskog turistu u Srbiji

Pripadnik srednje više klase iz višemilionskog grada, ima do 40 godina i sanja da proputuje zapadnu Evropu, a na putu do nje, poseti na 5-6 dana i Srbiju.

Ovako izgleda prosečan kineski turista koji je prošle godine proputovao Beograd, ali voli i Novi Sad, a posebno Suboticu, objašnjava Aneta Uskoković, menadžerka za Kinu u Turističkoj organizaciji Srbije.

Uvac, kućica na Drini, Zlativor i Tara - to su im omiljena mesta u prirodi u Srbiji.

kineskinja turistkinja
Anadolu Agency
Telefon uvek sa sobom

„Turisti iz Kine definitivno dolaze u mnogo većem broju, jer im je Srbija ukinula vizu", kaže Uskoković.

„Dele se u dve grupe - oni koji dolaze individualno i to su mlađi ljudi koji obilaze Evropu. U organizovanim turama stižu stariji turisti iz gradova drugog stepena. To nisu Peking ili Šangaj, ali svakako su milionski gradovi."

U Srbiji troše, dodaje ona, 140 do 180 evra dnevno, a o srpskoj kulturi i ne znaju mnogo.

„Osnovno što pitaju pred dolazak ili kada stignu je - gde sme, a gde ne sme da se pravi selfi? Začude se ako ne mogu tako da se slikaju u manastiru ili crkvi, ili ako ih neko opomene", kaže menadžerka TOS.

„Neka od pitanja su još da li sa praznim pasošem mogu da uđu u Srbiju, odnosno da li će ih na carini pustiti bez problema, čak iako nisu nigde drugo bili. Ne znaju puno o našoj istoriji."

Iz TOS-a kažu da su zadovoljni jer su „se samo jednom reklamirali na lokalnom kineskom pretraživaču koji je poput Gugla", ali da su zato dovodili u Srbiju novinare i blogere iz Kine, što im je najviše pomoglo da prošire vest o Srbiji kao turističkoj destinaciji.


Kineski turisti u brojkama

  • 15 puta kineskih turista više njih posetilo je Srbiju 2018. nego 2011. godine*
  • 181 odsto je povećanje broja turista iz Kine u Srbiji u 2017. u odnosu na 2016.*
  • 12,4 miliona njih je posetilo 2017. godine Evropu, pokazuju podaci Evropske turističke komisije
  • 20,8 miliona - očekuje se da će doći Kineza u Evropu do 2020, ocenjuje Kineska turistička akademija

*Izvor: TOS


Na putu do Zapadne Evrope

Šen Hong, zamenik predsednika Asocijacije kineskih privrednika u Srbiji, na Balkanu živi 33 godine.

Kaže - slabo mu dolaze rođaci i prijatelji, jer je odavno otišao, ali zato objašnjava:

„Kinezi više ne dolaze ovde da bi se školovali ili radili. Dolaze u Evropu turistički, pa obiđu i Srbiju. Mnogo više je razvijen turizam nego kada sam ja odlazio iz zemlje, a mladi su upoznati sa kulturom Evrope. Stariji ne znaju engleski, pa dođu u grupi."

Jelena Marković bila je na specijalizaciji 2006. godine u Kini, a danas radi u Privrednoj komori Srbije, u sektoru za odnose sa ovom zemljom.

„Kina te 2006. i danas su nebo i zemlja", kaže Marković, koja od tada svake godine putuje i privatno i poslovno u Kinu.

„Iako je pre nekoliko meseci ukinut direktan let iz Srbije za Kinu, turisti ne prestaju da dolaze. Prvi razlog je to što su mnogo otvoreniji nego pre 12 ili 15 godina i mnogo više žele da putuju."

beograd
Stanislav Krasilnikov
Najviše vole Beograd, a odatle idu dalje - na dan ili dva

Ostaju do sedam dana najviše u zemlji i nastavljaju dalje, od ukupno tri nedelje, koliko dobijaju godišnjeg odmora.

„Mi gajimo iluzije da se oni sećaju Bate Živojinovića i Valtera. To samo ponekad pitaju stariji.

„Mlađi su pasionirali za fudbal i celo prošlo leto su pratili Svetsko prvenstvo. Začudila sam se kad sam shvatila - da znaju sve naše fudbalere", kaže Marković.

Kad su čuli za turiste - odmah ukinuli vizu

Srpski primer, pohvalili su se u TOS-u, sledili su i susedi.

Tako, kada su primetili da su Kinezi zainteresovani za Balkan, i BiH je ove godine brže - bolje ukinula vize.

Albanija pušta kineske turiste bez vize u sezoni, dok je Crna Gora donela odluku da je za vađenje vize za organizovane grupe potrebno samo da imaju garantno pismo - od agencije koja ih vodi na putovanje.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?