Amazon: Tehnološki gigant negira da je njihov softver "rodno i rasno pristrasan"

Tehnološki gigant navodi da je netačno istraživanje u kojem se navodi da je njihov softver za prepoznavanje lica „rodno i rasno pristrasan"

 

collage of faces
Getty Images
Iz Amazona navode da je istraživanje obmanjujuće

 

Kompanija Amazon brani svoj alat za prepoznavanje lica Rekognišn (Rekognition), posle tvrdnji o rasnoj i rodnoj pristrasnosti.

Istraživači čuvenog Masačusetskog tehnološkog instituta (MIT) uporedili su alate za prepoznavanje lica u pet kompanija, među kojima su i Majkrosoft i IBM.

Iako nijedan nije donosio 100 odsto tačne rezultate, Amazonov je bio najlošiji kada je reč o prepoznavanju crnkinja.

Kako navode, stepen grešaka u prepoznavanju pola kod žena sa tamnijom kožom išao je i do 31 odsto. Sa druge strane, rivalski proizvodi su imali stepen grešaka na oko 20 odsto.

U isto vreme, Amazon, Majkrosoft i IBM su svi uspešno, u 100 odsto situacija, prepoznavali fotografije belih muškaraca.

Alati za prepoznavanje lica rade na osnovu velikih baza podataka, u kojima se nalazi više stotina hiljada slika.

Međutim, postoji zabrinutost da u mnogim od tih baza nema dovoljno fotografija ljudi koji nisu beli, zbog čega je algoritmima teško da ih prepoznaju.

Upotreba sa pažnjom

Iz Amazona navode da je istraživanje „obmanjujuće".

Doktor Met Vud, generalni menadžer za veštačku inteligenciju pri Amazonu, napisao je blog u kojem je istakao nekoliko stvari koje su ga zabrinule.

Među njima je i da istraživači nisu koristili poslednju verziju Rekognišna.

Kako kaže, podaci do kojih je došao MIT ne održavaju Amazonovo istraživanje, u kojem je korišćeno 12.000 fotografija muškaraca i žena, iz šest etničkih grupa.

„U svim etničkim grupama nismo pronašli značajne razlike u preciznosti, kada je reč o rodnoj klasifikaciji", napisao je.

On ističe i da Amazon savetuje nadležne službe da softvere za prepoznavanje lica koriste samo ako je rezultat tačan 99 odsto ili više.

Takođe, nadležni nikada ne bi trebalo da softver koriste kao jedini izvor identifikacije, ističe se.

Opra je muško

U ranijem videu, objavljenom na Jutjubu 2018. godine, istraživači sa MIT-a pokazali su kako rade različiti softveri za prepoznavanje lica, među kojima je i Amazonov.

Jedan od rezultata je bio da je čuvena voditeljka Opra Vinfri verovatno muškarac.

„Glavna poruka je proveriti sve sisteme koji analiziraju ljudska lica zbog bilo kakve mogućnosti za grešku", navodi naučnica Džoj Bulamvini.

„Ukoliko prodajete sistem za koji se pokazalo da je pristrasan kada je reč o ljudskim licima, teško da vaši ostali proizvodi iz te oblasti neće imati taj problem".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?