Crna Gora: Rijaliti program, politička volja i nevolja

Vest da je Crna Gora zabranila rijaliti programe iz Srbije brzo se raširila, problem je - što nije tačna.
Snimanje rijalitija
Getty Images
Crna Gora uvela je takozvano pinovanje, zaštitu šifrom, programa štetnih za maloletnike

„Biramo šta gledamo" naziv je kampanje koju je pokrenula crnogorska Agencija za elektronske medije - cilj joj je da zaštiti decu od neprimerenih sadržaja, a jedna od mera, u Pravilniku koji je agencija izdala, jeste šifrovanje sadržaja neprimerenih za maloletnike.

„Time nisu zabranjeni rijaliti programi", kaže za BBC na srpskom Elvira Ceković, portparolka Agencije za elektronske medije Crne Gore.

I zaista nisu.

U studijima u Beogradu u kojima se snimaju dva najpoznatija rijaliti programa i dalje je bučno, a to je sve moguće ispratiti na televiziji u Crnoj Gori.

Kabl i nacionalne frekvencije

Ekran na kome s eprikazuje rijaliti program Zadruga
BBC
Emitovanje rijaliti programa u Crnoj Gori od 2016. godine zabranjeno je pre 23 časa

Crna Gora je još 2016. godine izmenom Pravilnika o standardima u elektronskim medijima propisala da rijaliti programi nisu namenjeni maloletnicima.

Već malo duže od dve godine, emitovanje takvih programa dozvoljeno je tek nakon 23 sata.

Međutim, ovo ograničenje odnosilo se samo na televizije sa nacionalnim frekvencijama, a ne i na kablovske programe.

Jedan od najpopularnijih rijaliti programa iz Srbije do kraja prošle godine emitovan je na crnogorskoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom, ali je sa promenom vlasništva sada dostupan samo kod kablovskih operatera.

„Novom izmenom koja treba da stupi na snagu predviđeno je da se ta odluka sada odnosi i na kablovske operatere. Na taj način su svi emiteri izjednačeni", kaže Ceković i dodaje da je to samo prva izmena Pravilnika.

Ko su vlasnici nacionalnih TV frekvencija

Šta je prava slika odnosa Srbije i Crne Gore

Druga se odnosi na takozvano „pinovanje", odnosno zaključavanje ili šifrovanje programa.

„Crnogorski operateri su dužni da sve programske sadržaje u osnovnom paketu, koji su neprimereni za maloletnike ispod 18 godina, pinuju".

To znači da će, sadržaj koji operater označe kao štetan za maloletna lica, u periodu od 6 ujutru do 23 sata uveče, morati da bude zaštićen šifrom.

Pod pretpostavkom da roditelj upravalja daljinskim, odlučivaće i o tome šta će deca mlađa od 18 godina gledati.

„Ovo se ne odnosi samo na jednu vrstu programa, niti na jednu državu. Odnosi se na sadržaje koji se svakodnevno emituju, a mogu uticati na razvoj maloletnika", dodaje Ceković.

Politička volja i nevolja

Ipak, inicijatori strože kontrole rijaliti programa, Media centar iz Podgorice, smatraju da je trenutno u Crnoj Gori jako važno odakle rijaliti program dolazi.

„Aktuelni trenutak je takav da, zbog učestalih kritika upućenih najvišim javnim funkicionerima preko televizija Hepi i Pink, a zahvaljujući gostima u emisijama na ovim televizijama, došlo je do reakcije u vladajućoj političkoj strukturi. Pokrenuli su pitanje upravo rada kablovskih operatera", kaže za BBC na srpskom direktor ove nevladine organizacije Goran Đurović.

On dodaje da organizacija na čijem je čelu nije zadovoljna rešenjem i da ne treba dozvoliti emitovanje „programa koji promoviše govor mržnje i nasilja".

Ekran na kome je program televizije koja emituje Parove
BBC
Zaštita programa šifrom u Crnoj Gori trebalo bi da počne tek u martu

Saradnjom regulatornih agencija u Crnoj Gori i Srbiji bilo bi moguće upozoriti emitere koji plasiraju neprimereni sadržaj na kršenje profesionalnih standarda, ali i eliminisati one koji ne poštuju upozorenja i važeće zakone.

„Zakonski okvir je ono što je direktiva Evropske unije i ništa dodatno nije potrebno, osim pridržavati je se", kaže.


Više korisnika, nego domaćinstava

Trenutno je u Crnoj Gori veći broj korisnika usluga kablovskih operatera nego domaćinstava

  • 230,000 korisnika usluga operatora
  • 190,000 domaćinstava

Izbor: Agencija za elektronske medije Crne Gore


Nove mere treba da stupe na snagu početkom marta, a kablovski operateri će imati 30 dana da se prilagode novim pravilima.

Nepoštovanje propisa može voditi do gubitka odbrenja za reemitovanje programa.

Đurović ističe da Media centar ne insistira ni na čemu novom, osim na poštovanju Zakona o elektronskim medijima i Pravičniku o standardima koji je u Crnoj Gori na snazi još od 2011. godine.

„Insistriraćemo i dalje da se ovaj pravilnik dograđuje, dopunjuje i da bude u interesu javnosti Crne Gore".

Kakva je situacija u susednoj Hrvatskoj

Robert Tomljenović je zamenik predsednika Veća za elektronske medije u Hrvatskoj.

Za BBC na srpskom objašnjava da rijaliti programi u Hrvatskoj nisu posebno regulisani.

„Ne znam za primer u Evropskoj uniji da postoji regulacija rijaliti programa. Mislim da bi bilo krivo kriminalizovati jedan žanr", kaže.

Rijaliti program može da bude dobar, zabavan i poučan, dodaje.

„Potrebno je samo napraviti kvalitetan program".

I Tomljenović ističe da Zakon o elektroničkim medijima ima dovoljno elemenata kojim se potencijalno štetni sadržaji mogu sankcionisati.

„Pre nekoliko godina se u Hrvatskoj emitovao regionalni Veliki brat koji se emitovao u pet zemlja u regionu. Hrvatska je jedina od tih zemalja koja ima, može se reći, najliberalnije zakone, ali je hrvatski regulator jedini kaznio emitera zbog neprimerenog sadržaja".

Nije dovoljno imati stroge zakone, treba ih sprovoditi, kaže Tomljenović.

„Mi smo tada emitera kaznili visokom kaznom od 15 hiljada evra, pozivajući se na članove zakona koji govore o ljudskom dostojanstvu, podstrekivanju maloletnika na konzumiranje alkohola i veličanje konzumiranje alkohola", dodaje.

Rijaliti program u Hrvatskoj je definisan kao program koji je potencijalno opasniji i štetniji za razvoj dece i mladih.

Kako kažu u Agenciji za elektronske medije Hrvatske, istraživanja su pokazala da deca do 12 godine života još uvek ne mogu sa sigurnošću da razlikuju stvarnost od fikcije, a rijaliti programi su u tom smislu u takozvanoj „sivoj zoni".

Hrvatska Agencija je zato medijima preporučila strogu klasifikaciju rijaliti programa.

„Strogim zakonskim rešenjima i pravima se ništa ne može rešiti, potrebno je raditi na primeni zakona, medijskoj pismenosti, ali i raditi sa medijima na razvijanju medijske kulture", kaže Tomljenović.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dule

    08.02.2019 15:54
    Ovaj iz Hrvatske objasnio kako se vlada na ovim prostorima:

    Doneseš zakon. Pa ga selektivno primenjuješ - ko ti se zameri njega goniš, ko je dobar s' tobom on može da radi šta hoće. Onda fukara raja kuka - država d'uradi nešto. Pošto ti jako voliš tu raju, a ti onda doneseš još restriktivniji zakon. Pa ga opet selektivno primenjuješ. A raja traži da još više država d'uradi nešto. I ti daš raji ono što ište. Sem hleba naravno, hleb košta. I tako u krug.

    Da budem iskren, nije raja bolje ni zaslužila.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?