Adresni registar: Svi građani bi do sredine 2019. trebalo da dobiju adresu

Iako se očekivalo da svi građani do kraja 2018. dobiju naziv ulice i kućni broj, i dalje oko 2,6 miliona stanovnika Srbije živi na adresi „Nema ulice, bb“.
beograd
BBC
Na Vračaru i Starom gradu bez neimenovanih ulica

Hodajući Beogradom nije nimalo čudno da naiđete na tablu sa imenom ulice na kojoj je ispisano i više od pet naziva.

Nekima verovatno nije čudno ni to što ne znaju u kojoj tačno ulici žive - pošto je toliko puta menjala ime, da ni sami ne znaju kako se trenutno zove. Oni su promenili više adresa, živeći na istom mestu.

Sa druge strane, ima i onih koji i dalje žive na adresi - „Nema ulice, bb" - i to u većini gradskih opština na teritoriji Beograda.

Istovremeno, u čitavoj zemlji, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, više od tri miliona građana ima prijavljeno prebivalište u ulicama bez određenog kućnog broja, od čega više od 2,6 miliona ljudi živi na adresi - „Nema ulice, bb".

Kako za BBC na srpskom kažu u Vladi Srbije, smatrase da tih 2,6 miliona stanovnika Srbije da i dalje nema utvrđenu adresu.

Tamo gde ja živim nema brojeva, nema ulica

Kako bi svaki građanin dobio tačnu adresu - sa nazivom ulice i brojem - Vlada Srbije je pre godinu dana pokrenula projekat za dopunu Adresnog registra Srbije.

Pre početak ovog projekta u februaru 2018. godine - u Srbiji je bilo više ulica bez imena od onih koje imaju naziv.

Tako je, prema podacima Vlade Srbije, broj ulica sa imenom u bazi tada iznosio 53.941, dok su u međuvremenu lokalne samouprave dostavile predloge za imenovanje preostalih ulica i zaselaka - i to za čak 66.488 u 4.721 naseljenom mestu.

Od tada do danas nazive je dobilo nešto više od devet i po hiljada ulica širom Srbije - navodi se u odgovoru koji je BBC na srpskom dobio od Vlade Srbije.

Sva imena samo na Vračaru i Starom gradu

Pre početka projekta, na teritoriji Beograda bez naziva je bilo 5.247 ulica.

očitana lična karta
BBC
„Nema ulice, bb“ ide u istoriju

Ako bismo sveli na jednostavnu matematiku, među 12 ulica bez naziva u Srbiji, jedna se nalazila u beogradskim opštinama.

Na sednici Skupštini grada, održanoj krajem decembra prošle godine, doneta je odluka o imenovanju novih 1.369 ulica..

Preostalih gotovo 3.900 bezimenih ulica trebalo bi da dobije nazive na narednoj sednici Skupštine grada Beograda, koja ima i posebnu Komisiju za spomenike, nazive trgova i ulica.

Kako za BBC na srpskom kaže predsednica te komisije Andrea Radulović, na osnovu elaborata koje je izradio Republički geodetski zavod, potreba za imenovanjem ulica javila se u 15 od ukupno 17 beogradskih opština. U svim opštinama osim na Vračaru i Starom gradu.

„Usvajanjem predloga odluka o imenovanju ulica na opštinama Savski venac, Voždovac, Rakovica, Zvezdara i Grocka, na sednici Skupštine grada Beograda, preostalo je deset opština sa neimenovanim ulicama", kaže Radulović.


Koliko ulica na teritoriji Beograda je i dalje bez imena:

  • Obrenovac - 763
  • Barajevo - 702
  • Lazarevac - 578
  • Mladenovac - 457
  • Palilula - 402
  • Sopot - 278
  • Čukarica - 272
  • Zemun - 230
  • Surčin - 121
  • Novi Beograd - 75

Izvor: Grad Beograd


Šta je Adresni registar?

Adresni registar je osnovni i javni registar o kućnim brojevima i nazivima ulica i trgova u naseljenom mestu.

U njemu se, između ostalog, nalaze podaci o nazivima opština, naseljenih mesta, katastarskih opština, ulica, trgova, brojevi kuća, ali i sve izmene u nazivima i brojevima.

Adresni registar obuhvata i utvrđivanje kućnih brojeva za stambene i poslovne zgrade, kao i za katastarske parcele koje su urbanističkim planom predviđene za izgradnju.

Kako navode iz Vlade Srbije za BBC na srpskom, lokalne samuprave treba da usvoje predložene nazive.

Tabla naziva ulica
BBC
Ulice u Beogradu na tablama imaju i po nekoliko naziva

„Najveći broj opština i gradova je do sada ovaj postupak sprovodio neredovno, kako zbog različitog tumačenja propisa, tako i zbog neažurnosti u radu.

Zato adresni registar koji vodi Republički geodetski zavod nije mogao biti kompletan i nije mogao da odrazi realno stanje na terenu, tj. adrese svih objekata u kojima se živi ili radi", navodi se u odgovoru Vlade Srbije.

Kako dodaju, punu funkcionalnost adresni registar će dobiti kada bude odražavao realno stanje na terenu - što se očekuje najkasnije do sredine 2019.

Prvobitni plan Vlade je bio da se to dogodi do kraja 2018.

Kada sve bude gotovo, niko u Srbiji u dokumentima više neće imati podatak - „Nema ulice, bb".

Građanima ova promena neće doneti dodatne rashode, jer će, kažu u Vladi Srbije, sve troškove zamene važećih ličnih dokumenata, koje su neophodne zbog ažuriranja adresnog registra - snositi država.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marko

    11.02.2019 10:01
    predlog
    Da sve imaju naziv Gospodara Vučića reg.br. 1,2,3, itd. (sarkazam)
  • /

    11.02.2019 09:47
    /
    da i onda opet delite area kodove ruskih oblasti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Može li ekspertska vlada rešiti krizu u Srbiji

Stranke na vlasti se uglavnom kriju iza nje, pokušavajući da izbegnu odgovornost, navodno prepuštajući stručnjacima da donosu nepopularne odluke kako bi se rešila postojeća kriza, kažu politikolozi.

Kako su izračunate carine Donalda Trampa

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carine od 10 odsto na robu iz većine zemalja koja se uvozi u Ameriku. Ali kako su tačno ove carine, praktično porez na uvoz, izračunate?