Ne davimo Beograd: Pokrenuta aplikacija za merenje zagađenosti vazduha u Srbiji
Nivo zagađenja vazduha u gradovima i opštinama u Srbiji od sada je moguće proveriti i preko mobilne aplikacije AirCare, objavila je inicijativa Ne davimo Beograd.
„Naš osnovni cilj je da građani i građanke Srbije mogu sami da provere stanje kvaliteta vazduha u svojim zajednicama i da reaguju na alarmatno stanje zagađenosti", Vlada Radojčić, aktivista inicijative Ne davimo Beograd, rekao je za BBC na srpskom.
Aplikacija AirCare preuzima i prikazuje podatke sa više od 65 mernih stanica širom Srbije.
Ovaj softver napravio je aktivista i programer Gorjan Jovanovski iz Makedonije. Makedonska verzija aplikacije preuzeta više od 100.000 puta i Radojčić slično interesovanje očekuje i u Srbiji.
Više od 5.000 ljudi godišnje u Srbiji prerano umre od respiratornih oboljenja povezanih sa zagađenjem vazduha, ukazuju podaci Svetske zdravstvene organizacije.
Beograd, Valjevo, Pančevo, Subotica i drugi gradovi neretko se pominju u medijima kao mesta sa prekomernim zagađenjem vazduha.
„Poboljšanje javnog prevoza, masovno ozelenjavanje i pošumljavanje grada, promocija urbane mobilnosti i prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije" su mere potrebne za poboljšavanje trenutnog statusa zagađenja vazduha, navode iz inicijative Ne Davimo Beograd.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Hvala 021.rs!
Aplikacija ne zahteva nikakve psoebne dozvole, nema reklama, san je snova.
Osim čestica, meri posebno i ugljen dioksi, sumpor dioksid, azot a čak i Ozon!
Šteta što Novi Sad ima samo 2 merne stanice, Centar i Liman4.
Daje statistiku za poslednjih 72 sata, osim merenja trenutno.
Bitno je da imamo lampiona za Novu Godinu.
Začuđujuće, Liman 4 je zagađeniji od Centra generalno, ali još uvek u zelenom.
Aplikacija je primenjiva u celoj Srbiji i Makedoniji.
Hvala programeru Gorjanu, koji sada živi u Amsterdamu, u ime svih!
Joše jednom, Google Play, AirCare od Gorjana Jovanovskog.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar