Večita dilema za roditelje: Privatni ili državni vrtić
Novu godinu roditelji su dočekali sa još jednom novinom kada je reč o upisu dece u vrtiće.
Gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Slavko Gak tada je najavio da će predškolske ustanove i dalje izdavati odbijenice za mališane za koje nema mesta u državnim vrtićima, ali da će prethodno morati da dobiju saglasnost Sekretarijata.
Odbijenica je papir kojim se roditeljima potvrđuje da nema mesta u državnim vrtićima i da dete mogu da upišu u privatni uz subvenciju.
Većina roditelja vrtić bira na osnovu nekoliko kriterijuma: lokacije, usluge i sadržaja koje obdanište može da ponudi, broja dece u grupama, obrazovnog programa, kao i cene.
„Mnogo su prisniji odnosi u privatnom, nego u državnom obdaništu. Vaspitači imaju više vremena da se posvete detetu, jer su grupe manje", kaže Senja Modli za BBC na srpskom, čija kćerka pohađa privatni vrtić.
U Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu kažu da sve više roditelja decu upisuje u privatne vrtiće.
Kako bi poboljšali kontrolu, od ove godine uvedena je Komisija koja će odlučivati o zahtevima za subvencije za privatne vrtiće.
Prednosti i mane privatnih i državnih vrtića
Miljana Vasić oba deteta upisala je u državne vrtiće.
„Ja stvarno jesam zadovoljna uslugom u državnom vrtiću, ako govorimo o vaspitačima i odnosu prema deci. Uslovi, koji ne zavise od vaspitača, su ono što je problem", kaže ona.
Miljana kaže da je za prvo dete dobila vrtić blizu kuće i sa velikim dvorištem u kom su deca svakodnevno vreme provodila napolju.
„Za drugo dete dobili smo mesto u vrtiću koji nam nije bio prvi izbor, jer je em dalje, em deca ne idu napolje, jer je dvorište premalo", kaže ona.
Kako su nam rekli roditelji, u državnim vrtićima grupe dece su veće nego u privatnim, a često nema ni neophodnih sredstava za rad, pa tako roditelji redovno donose vlažne maramice, ubruse, čaše, papire, bojice i ostale potrepštine.
„Decu sam upisala u državni vrtić i nisam očekivala sadržajnost dodatnog programa. Ono što sam očekivala, jeste da rad s njima bude zadovoljavajući", kaže za BBC na srpskom Nevena Vještica, mama mališana koji pohađaju vrtić Skadarlija.
S druge strane, roditelji čija deca pohađaju privatne vrtiće veruju da su uslovi u njima bolji.
Ima i onih roditelja koji nisu bili zadovoljni rasporedom aktivnosti u državnim, ali i činjenicom da vaspitači nisu imali toliko vremena da se posvete deci, pa su mališane prebacili u privatne vrtiće.
„Na tri meseca dobijam i izveštaj o napretku deteta, što u državnom nismo dobijali", kaže Senja Modli.
- Grašak protiv pogačica - šta deca jedu u školama
- Orban: Majke posle četvrtog deteta oslobođene poreza
- „Dali su mi novac, a ja želim svog sina”
Cene i procedura
Za boravak dece u državnim vrtićima u Beogradu roditelji plaćaju 5.600 dinara mesečno, a konkurs za upis otvara se svakog maja.
Ukoliko dete dobije mesto u državnom vrtiću, roditelji mogu da prihvate to mesto ili da ga ipak upišu u privatni, ali ne mogu da da koriste subvenciju.
Cene boravka u većini privatnih vrtića kreću se između 200 i 400 evra.
Ukoliko roditelj prijavi dete za upis u vrtić van konkursnog roka, a u državnom vrtiću nema mesta - dobija odbijenicu sa kojom može da upiše dete u privatni vrtić uz subvenciju.
Pravo na subvenciju imaju:
- roditelji ili staratelji koji su državljani Srbije
- roditelji ili staratelji čija su deca prijavljena na teritoriji grada u kome žive
- roditelji ili staratelji čije dete na konkursu za državni vrtić nije dobilo mesto u tom vrtiću
Komisija će se sastajati svakog 5. u mesecu
Komisija koja je uvedena od januara meseca, do sada nije izdala nijednu odbijenicu, a 5. marta će se sastati da odlučuje o pristiglim zahtevima iz februara meseca.
„Predškolske ustanove do 25. februara dostavljaju nama zahteve. Radi se na prikupljanju dokaza kako bi institucije takve slučajeve dalje procesuirale", kažu u Sekretarijatu.
Dodatna provera uvedena je, kako kažu iz Sekretarijata, nakon što je vanredna kontrola privatnih vrtića prošle godine pokazala da se podaci o dolasku dece ne poklapaju sa refundiranim iznosima, odnosno da je grad plaćao i za decu koja nisu išla u vrtić.
Kolike su subvencije grada Beograda
Grad je 2015. godine uveo subvencije za boravak dece u privatnim vrtićima, za decu za koju nije bilo mesta u državnim obdaništima. Prošle godine iz budžeta je za subvencije isplaćeno 46,6 odsto više nego 2017.
- Grad Beograd subvencioniše 22.361 dinar po detetu mesečno
- Subvenciju grada koristi 17.000 dece
- U januaru 2019. je isplaćeno 315,5 miliona dinara za 16.994 dece
- U 2018. broj privatnih vrtića u kojima je moguće ostvariti subvenciju porastao je za 90
Komentari 4
Odrtina
Caca
FTR
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar