Večita dilema za roditelje: Privatni ili državni vrtić

U jeku borbe za natalitet, roditelji pred još jednim izazovom. Kako upisati dete u vrtić?
deca u vrtiću, odbijenice za privatne vrtiće
Getty Images
Ilustracija

Novu godinu roditelji su dočekali sa još jednom novinom kada je reč o upisu dece u vrtiće.

Gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Slavko Gak tada je najavio da će predškolske ustanove i dalje izdavati odbijenice za mališane za koje nema mesta u državnim vrtićima, ali da će prethodno morati da dobiju saglasnost Sekretarijata.

Odbijenica je papir kojim se roditeljima potvrđuje da nema mesta u državnim vrtićima i da dete mogu da upišu u privatni uz subvenciju.

Većina roditelja vrtić bira na osnovu nekoliko kriterijuma: lokacije, usluge i sadržaja koje obdanište može da ponudi, broja dece u grupama, obrazovnog programa, kao i cene.

„Mnogo su prisniji odnosi u privatnom, nego u državnom obdaništu. Vaspitači imaju više vremena da se posvete detetu, jer su grupe manje", kaže Senja Modli za BBC na srpskom, čija kćerka pohađa privatni vrtić.

U Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu kažu da sve više roditelja decu upisuje u privatne vrtiće.

Kako bi poboljšali kontrolu, od ove godine uvedena je Komisija koja će odlučivati o zahtevima za subvencije za privatne vrtiće.

Subvencije Grada za privatne vrtiće
ELVIS
Subvencije grada za privatne vrtiće

Prednosti i mane privatnih i državnih vrtića

Miljana Vasić oba deteta upisala je u državne vrtiće.

„Ja stvarno jesam zadovoljna uslugom u državnom vrtiću, ako govorimo o vaspitačima i odnosu prema deci. Uslovi, koji ne zavise od vaspitača, su ono što je problem", kaže ona.

Miljana kaže da je za prvo dete dobila vrtić blizu kuće i sa velikim dvorištem u kom su deca svakodnevno vreme provodila napolju.

„Za drugo dete dobili smo mesto u vrtiću koji nam nije bio prvi izbor, jer je em dalje, em deca ne idu napolje, jer je dvorište premalo", kaže ona.

Kako su nam rekli roditelji, u državnim vrtićima grupe dece su veće nego u privatnim, a često nema ni neophodnih sredstava za rad, pa tako roditelji redovno donose vlažne maramice, ubruse, čaše, papire, bojice i ostale potrepštine.

„Decu sam upisala u državni vrtić i nisam očekivala sadržajnost dodatnog programa. Ono što sam očekivala, jeste da rad s njima bude zadovoljavajući", kaže za BBC na srpskom Nevena Vještica, mama mališana koji pohađaju vrtić Skadarlija.

S druge strane, roditelji čija deca pohađaju privatne vrtiće veruju da su uslovi u njima bolji.

Ima i onih roditelja koji nisu bili zadovoljni rasporedom aktivnosti u državnim, ali i činjenicom da vaspitači nisu imali toliko vremena da se posvete deci, pa su mališane prebacili u privatne vrtiće.

„Na tri meseca dobijam i izveštaj o napretku deteta, što u državnom nismo dobijali", kaže Senja Modli.

Cene i procedura

Za boravak dece u državnim vrtićima u Beogradu roditelji plaćaju 5.600 dinara mesečno, a konkurs za upis otvara se svakog maja.

Ukoliko dete dobije mesto u državnom vrtiću, roditelji mogu da prihvate to mesto ili da ga ipak upišu u privatni, ali ne mogu da da koriste subvenciju.

Cene boravka u većini privatnih vrtića kreću se između 200 i 400 evra.

Ukoliko roditelj prijavi dete za upis u vrtić van konkursnog roka, a u državnom vrtiću nema mesta - dobija odbijenicu sa kojom može da upiše dete u privatni vrtić uz subvenciju.

Pravo na subvenciju imaju:

  • roditelji ili staratelji koji su državljani Srbije
  • roditelji ili staratelji čija su deca prijavljena na teritoriji grada u kome žive
  • roditelji ili staratelji čije dete na konkursu za državni vrtić nije dobilo mesto u tom vrtiću
Stock image of four little girls clapping
Getty Images
Ilustracija

Komisija će se sastajati svakog 5. u mesecu

Komisija koja je uvedena od januara meseca, do sada nije izdala nijednu odbijenicu, a 5. marta će se sastati da odlučuje o pristiglim zahtevima iz februara meseca.

„Predškolske ustanove do 25. februara dostavljaju nama zahteve. Radi se na prikupljanju dokaza kako bi institucije takve slučajeve dalje procesuirale", kažu u Sekretarijatu.

Dodatna provera uvedena je, kako kažu iz Sekretarijata, nakon što je vanredna kontrola privatnih vrtića prošle godine pokazala da se podaci o dolasku dece ne poklapaju sa refundiranim iznosima, odnosno da je grad plaćao i za decu koja nisu išla u vrtić.

Kolike su subvencije grada Beograda

Grad je 2015. godine uveo subvencije za boravak dece u privatnim vrtićima, za decu za koju nije bilo mesta u državnim obdaništima. Prošle godine iz budžeta je za subvencije isplaćeno 46,6 odsto više nego 2017.

  • Grad Beograd subvencioniše 22.361 dinar po detetu mesečno
  • Subvenciju grada koristi 17.000 dece
  • U januaru 2019. je isplaćeno 315,5 miliona dinara za 16.994 dece
  • U 2018. broj privatnih vrtića u kojima je moguće ostvariti subvenciju porastao je za 90
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Odrtina

    28.02.2019 17:31
    @Botulija Minusić
    Viđe bota, završio privatni fakultet.... trend.
  • Caca

    28.02.2019 15:28
    Ni iz džepa ni u džep
    Kao vaspitač sam radila i u privatnim i u državnim vrtićima, i na selu i u gradu. Mislim da su za decu najbolji uslovi u državnim vrtićima na selu. Još je naš predškolski sistem daleko od npr.USA gde je odavno prepoznat značaj ulaganja u dete predškolskog uzrasta. Ovde privatni vrtići ne znače nužno i kvalitetniju uslugu. Zapravo tek je nekoliko zaista dobrih koji posluju već decenijama, zna se koji su to. U privatnim vrtićima roditelji ne dobijaju realnu sliku o svom detetu, slika je ulepšana jer je roditelj klijent koji donosi novac. Nije im u interesu da kažu roditelju istinu jer su oni često osetljivi i subjektivni kada se radi o njihovom detetu. Sa druge strane, grupe često jesu mnogo manje nego u državnim što vaspitačima daje mogućnost za kvalitetan rad. Opet, vaspitači u privatnim su u 99% slučajeva oni koji nisu uspeli da se zaposle u državnom i koji nemaju mnogo iskustva. A vaspitač je zapravo najbitnija karika u priči jer od njegove stručnosti i zainteresovanosti za posao zavisi gotovo sve. U državnim je nastao problem u jaslicama jer su se zaposlile prekvalifikovane osobe, nimalo kompetentne za vaspitno-obrazovni rad. U državnim imate gomilu stručnih i požrtvovanih vaspitača koji su na ivici živaca, istrošeni dugogodišnjim lošim uslova u kojima rade. Tako da-teško je biti pametan. Vaspitači svoju decu uglavnom upisuju kod određenog kolege vaspitača, ne radimo to bez veze nego zato što znamo da je to najbitnije. Tako da dobroooo se raspitajte.
  • FTR

    28.02.2019 14:59
    Nasa deca su isla u privatne, razlicite. Iskustva su u oba veoma dobra, pogotovo za ldaje dete koje je izaslo pre 3 godine iz vrtica. Mnogo vise paznje, hrana neuporedivo bolja nego u drzavnom, higijena na veoma visokom nivou.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?