Ruski zakoni zabranjuju iskazivanje "nepoštovanja" vladi i "lažne vesti"
Ruski parlament usvojio je dva zakona kojima se zabranjuje iskazivanje „nepoštovanja" vlasti i širenje onoga što vlada smatra „lažnim vestima".
Prva zabrana se odnosi na „očigledno nepoštovanje" države, njenih zvaničnika i ruskog društva, a prestupnici koji ponove ta dela suočavaju se sa maksimalnom zatvorskom kaznom od 15 dana.
Drugi zakon zabranjuje deljenje „lažnih informacija od javnog interesa, podeljenih pod maskom lažnih vesti", izveštava državna novinska agencija TASS.
Za nepoštovanje ovih zakona predviđene su stroge kazne.
Očekuje se da će predsednik Vladimir Putin potpisati zakone nakon što ih odobri Savet Federacije. To telo razmatraće oba zakona 13. marta.
- Vređanje na internetu - kako da se zaštitite
- Nacionalizam proizvodi lažne vesti
- Kako je Putinova Rusija pretvorila humor u oružje
Kakve su reakcije?
Novinari, borci za ljudska prava, pa čak i ministri u vladi - protive se novim zakonima. Nikolaj Svanidže, novinar i član ruske Građanske komore, kaže da će „varvarsko" zakonodavstvo „kod novinara izazvati strah da govore i pišu".
Poslovne novine Vedomosti takođe kritikuju mere, navodeći da bi mogle da ugroze rad portala i blogova koji navode anonimne izvore koji kritikuju vladu.
Međutim, zakone brane poslanici vladajuće stranke Jedinstvena Rusija, čiji su članovi predložili zakone.
Poslanik Pavel Krašeninikov izjavio je da će zakoni „osigurati zaštitu od takozvanih internet terorista", dok je njegov kolega Anatolij Vjiborni pohvalio napore za „disciplinovanje naših građana" i promovisanje „veće odgovornosti".
Gvozdena zavesa interneta?
Stiv Rozenberg, dopisnik BBC-ja iz Moskve
Ako verujete zastupnicima Kremlja koji su predložili ove zakone, borba protiv lažnih vesti i uvreda na internetu donosi korisna je za ruski narod i državu. Međutim, naslov u današnjem izdanju lista Vedomosti govori nešto drugo: „Lažna zabrinutost za društvo" - piše na naslovnoj strani.
Kritičari veruju da su nacrti zakona deo sve većeg kršenja sloboda na internetu koju vodi Kremlj.
Oni ukazuju na još jedan zakon o kome se debatuje o stvaranju „suverenog interneta". Prema planu, ruski sajber prostor mogao bi da funkcioniše nezavisno od svetske mreže. Mnogi ovo smatraju ruskom verzijom Velikog Kineskog zaštitnog zida: gvozdene zavese interneta.
Što se tiče nacrta zakona o nepoštovanju, početkom nedelje popularni tabloid Moskovskij Komsomolet predstavio je svoju zabrinutost karikaturom. U njemu policajac razgovara sa čovekom koji maše sekirom, dok leševi leže svuda okolo.
Pokazujući na oružje, policajac kaže: „Ne brinite o tome. Samo se pobrinite da na internetu ne napišete ništa loše o vlastima."
Kakve su kazne?
Ukoliko prvi put pokažu „nepoštovanje", počinioci se suočavaju sa novčanom kaznom do 100.000 rubalja. Za ponovljena dela, novčane kazne postaju dvostruke ili čak trostuke, a moguće je dobiti i 15 dana zatvora.
Sankcije za objavljivanje takozvanih lažnih vesti će varirati. Pojedinci, zvaničnici i firme će se suočiti sa novčanom kaznom u iznosu od 300.000, 600.000 ili milion rubalja, ukoliko širenje informacija utiče na „funkcionisanje kritične infrastrukture", kao što su transport ili komunikacije.
Svaki članak na internetu koji sadrži „očigledno nepoštovanje" vlade ili „javnog morala" moraće da se izbriše u roku od 24 sata.
Tradicionalni mediji koji su registrovani u Ministarstvu pravde suočiće se sa novčanim kaznama pod novim zakonom o lažnim vestima, dok im je prvobitno prećeno gubljenjem licence.
Državno telo za regulaciju medija može da blokira sajtove bez dozvole bez upozorenja.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar