Ruski doping skandal: IAAF produžava suspenziju ruskim atletičarima do daljeg

Ruskim atletičarima će do daljeg biti zabranjeno učešće na takmičenjima, tvrde iz Asocijacije atletskih federacija.
Run Andersen.
Getty Images
Run Andersen (desno) kaže da se „izdvajaju dva velika problema", koja moraju biti rešena

Ruskim atletičarima će do daljeg biti zabranjeno učešće na međunarodnim takmičenjima, tvrde iz Međunarodne asocijacije atletskih federacija (IAAF).

IAAF je novembra 2015. suspendovala Rusiju, zbog saznanja da je država finansirala i prikrivala dokaze o dopingu.

Suspenzija će ostati na snazi dok uzorci i podaci iz moskovske bivše antidoping laboratorije ne postanu dostupni.

Rusija takođe mora da plati sve troškove IAAF radne grupe.

Ovo je deseti put da je IAAF odbila zahtev Rusije za ponovnim učešćem, tražeći iste uslove kao i prilikom produžavanja suspenzije decembra.

Odluka IAAF se kosi sa odlukama ostalih tela poput Svetske antidoping agencije (Wada) i Međunarodnog olimpijskog komiteta, koja su ukinula zabrane Rusiji.

„Izdvajaju se dva velika problema", kaže Run Andersen, šef IAAF radne grupe za kontrolu dopinga.

„Oni moraju biti rešeni."

Kako se odvijao ruski doping skandal

  • Decembar 2014. godine: Čak 99 odsto ruskih atletičara proglašeno je krivim za korišćenje dopinga, navodi se u dokumentarcu nemačke televizije.
  • Novembar 2015. godine: Komisija Antidoping agencije objavila je nezavisni izveštaj o proširenoj korupciji, dopingu koji je organizovala i finansirala država. Ruska antidoping agencija (Rusada) proglašena je nepouzdanom.
  • Maj 2016. godine: Bivši načelnik moskovske antidoping laboratorije, Grigori Rodčenkov, koji je postao uzbunjivač, tvrdi da je ogroman broj ruskih sportisa koristio doping na Olimpijskim igrama u Sočiju 2014. godine.
  • Jul 2016. godine: Rusija je među tačkmičarima na letnjim i zimskim OI sprovodila doping program u trajanju od četiri godine, navodi se u izveštaju profesora Ričarda Meklarena.
  • Avgust 2016. godine: Međunarodni olimpijski komitet odlučuje da ne uvede potpunu zabranu učešća ruskim sportistima na OI u Riju 2016. godine. Individualne sportske federacije glasaju suprotno, a takmiči se 271 ruski sportista.
  • Decembra 2016. godine: Anti-doping agencija objavljuje drugi deo Meklarenovog izveštaja, u kom se navodi da je više od 1.000 ruskih sportista imalo koristi od dopinga.
  • Januar 2017. godine: Ruskim sportskim institucijama i agenciji Rusada je dostavljen spisak kriterijuma koje moraju da ispune pre nego što ponovo dobiju dozvolu za učešće.
  • Mart 2017. godine: Anti-doping agencija kaže da se promene u ruskoj antidoping agenciji odvijaju jako sporo.
  • Februar 208. godine: Međunarodni olimpijski komitet zabranjuje Rusiji učešće na Zimskim OI u Južnoj Koreji, ali 169 sportista dobija pravo da se takmiči pod neutralnom zastavom, ukoliko dokažu da su čisti.
  • Maj 2018. godine: Agencija Wada predlaže Rusiji „kompromisno" rešenje.
  • Septembar 2018. godine: Vest o kompromisu, koju je objavio BBC, izaziva bes kod sportista i doping tela.
  • Decembar 2018. godine: IIAF produžava suspenziju i na 2019. godinu, tražeći uzorke iz laboratorije i novčanu kompenzaciju.
  • Decembar 2018. godine: Antidoping agencija ne uspeva da pristupi podacima iz moskovske laboratorije.
  • Januar 2019. godine: Antidoping agencija dobija pristup moskovskoj laboratoriji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Branko

    11.03.2019 23:14
    Udruzili se Amerikanci i Englezi u IAAF-u da sikaniraju Rusiju. Ako ne mogu drugacije, onda preko sportista. Bode oci da su bas oni nasli da pricaju o postenju, a izostaje i nekakva sportska solidarnost, valjda je nadvladala sebicnost jer sada je, kada su prakticno iskljucili jednu tako veliku sportsku silu, lakse doci do medalje. Interesuje me: cemu to sluzi i sta to znaci da je pojedincima dozvoljeno da se takmice, ali nikako pod zastavom svoje zemlje, Rusije?
  • Ben Johson

    11.03.2019 17:35
    Svi se dopinguju!
    Doping je uzeo toliko maha u svim sportovima da ga je ne moguce iskoreniti. Sve je to politika! Pa sta mislite da se Amerikanci i Britanci i ostale zemlje ne dopingiuj? he he he he .... Odavno je doping svuda u vrhunskom sportu a i u amaterskom.... Napisane su mnogobrojne naucne studije i izvestaji o dopingu u sportu. Bolji rezultati veca zarada...
  • Veljko

    11.03.2019 16:21
    Lider
    BBC

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?