Istraživanje: Trudnoća bezbedna već nekoliko meseci nakon gubitka deteta
Ne postoji razlog za odlaganje nove trudnoće nakon spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja, pokazuje istraživanje objavljeno na sajtu Lancet.
Ženama se često govori da treba da sačekaju godinu dana kako bi ponovo zatrudnele, ali studija pokazuje da žene koje su zatrudnele ranije nisu imale povećane rizike od problema u trudnoći.
Međunarodna studija urađena je na osnovu podataka o 14.000 porođaja.
Aleks Hazel, profesor sa Univerziteta u Mančesteru i portparol humanitarne organizacije Tommy'ssa Kraljevskog koledža za akušerstvo i ginekologiju, kazao je da njegova poruka ženama glasi „da ne treba da brinu".
„Sve dok dobijaju potpune informacije o tome zašto je njihova beba umrla, izbor kada će imati drugu bebu zavisi samo od toga da li su psihološki spremne."
Hazel dodaje da nema psiholoških razloga da nakon godinu dana žena ne pokuša da ponovo ostane trudna, ali da zbog stresa neki parovi odlažu donošenje ove odluke.
U mnogim zemljama smernice o planiranju trudnoće nakon gubitka bebe vrlo su oskudne, navodi se u studiji.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je 2017. godine 349 beba bilo mrtvorođeno. Podaci za 2018. još nisu dostupni.
Čekati ili ne
Istraživanje je urađeno na osnovu podataka o 14.452 žene iz Zapadne Australije, Finske i Norveške koje su rodile mrtvorođenče u prethodnih 37 godina.
Njihove naredne trudnoće završile su se prevremenim porođajem u 18 odsto slučajeva, devet odsto beba rođeno je premalo za svoj uzrast, a dva odsto žena ponovo je rodilo mrtvorođenčad.
Studija je pokazala da verovatnoća da ponovo izgube bebu nije bila viša kod žena koje su zatrudnele u roku od 12 meseci od rođenja mrtvorođenčeta u odnosu na žene koje su na novu trudnoću čekale dve ili više godina.
Od trudnoća obuhvaćenih studijom 9.109 ili 63 odsto začeto je u roku od 12 meseci od prethodne trudnoće.
Istraživanje je vodila dr Aneta Regan sa Kartin Univerziteta u Australiji, a rezultati su korisni za sve one koji planiraju trudnoću nakon mrtvorođenčeta.
Dr Regan je rekla da žene koje ne daju sebi dovoljno vremena da se oporave od prethodne trudnoće rizikuju sa u drugom stanju ostanu sa „lošim nutritivnim statusom koji je povezan sa povećanim rizikom od ograničenja rasta fetusa i defekata pri rođenju".
Međutim, ona kaže da je manja verovatnoća da se to dogodi nakon spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja.
Mark A. Klebanof sa Istraživačkog instituta u Nacionalnoj dečijoj bolnici u Sjedinjenim Američkim Državama, kaže da postoje i drugi faktori koji treba da budu uzeti u obzir.
„Umesto da se pridržavaju strogih pravila, kliničke preporuke treba da uzmu u obzir sadašnji zdravstveni status žene, njen uzrast i želje o razlici u godinama između dece i brojnosti porodice, a nakon gubitka naročito njenu emotivnu spremnost da ponovo zatrudni."
Šta je mrtvorođenje?
- Mrtvorođenje je kada se beba rodi mrtva nakon 24. nedelje trudnoće
- Ukoliko se beba rodi pre 24. nedelje trudnoće, to je poznato kao pobačaj ili kasni gubitak fetusa
- Neka mrtvorođenja su povezana sa komplikacijama sa posteljicom, problemima sa fetusom ili zdravljem majke. Ostali razlozi nisu otkriveni
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar