Papin prsten i poljubac: Nije ono što ste mislili
Kako pozdraviti papu? Vekovima su katolici u znak pozdrava ljubili papino stopalo.
U današnje vreme, međutim, mnogi vernici se blago poklone i poljube njegov prsten.
Konzervativni katolici koji konstantno kritikuju papu Franju govoreći da se ne drži tradicije, sada misle da je došao kraj i ovakvom načinu pozdravljanja.
- Zlostavljanja u Katoličkoj crkvi - šta će uraditi papa Franja
- Papa: Potrebne konkretne mere u borbi protiv zlostavljanja
- Kritike papi zbog skandala o seksualnom zlostavljanju u crkvi
Na snimku koji je nastao u ponedeljak u italijanskom gradu Loretu, deluje kao da papa povlači ruku dok vernici pokušavaju da poljube njegov prsten.
Ipak, širi kadar daje potpuno drugačiju sliku.
https://twitter.com/CatholicSat/status/1110216790985113600
„Papa Francis zaista ne voli da mu neko ljubi prsten. Od sada pa nadalje, posle mise...", piše uz video koji je obišao svet.
Ovaj snimak je zapravo samo deo mnogo duže scene.
Na snimku TV Vatikana vidi se kako se papa Franja oko 13 minuta pozdravlja sa preko 100 vernika.
Na snimku deluje kao da vernicima niko nije govorio kako da pozdrave papu. Tokom prvih 10 minuta, 14 ljudi se rukovalo s njim - bez klanjanja ili ljubljenja prstena.
Takođe, 41 osoba mu se poklonila pre nego što je poljubila prsten.
Papa se nije bunio.
Devet vernika papi se poklonilo, poljubilo prsten, a zatim ga i zagrlilo, a jedan monah je uspeo da nadmaši sve - poljubio je papine ruke.
Posle desetak minuta, papino ponašanje se promenilo, a deluje i da se pozdravljanje ubrzalo.
U roku od 51 sekunde, papa je otrgao ruku od devetnaestoro onih koji su pokušali da poljube njegov prsten.
Jedan od njih je i čovek koji se vidi na snimku koji je obišao svet. Nakon što se papa naglo izmakao kako bi izbegao pozdrav, ovaj vernik greškom je u ruku poljubio samog sebe.
Moguće je da je papa samo bio u žurbi i želeo da pozdravljanje privede kraju. Nakon toga je otišao da se pozdravi sa još vernika, od kojih su neki bili u invalidskim kolicima ispred crkve.
Papa Franja nije izgledao kao neko ko uživa u tome da mu ljube prsten, ali je pogrešno reći da je odbio sve koji su u Torinu tako pokušali da ga pozdrave.
Prsten koji nosi na trećem prstu desne ruke možda je i najsnažniji simbol pape i njegovog autoriteta.
Kada poglavar katoličke crkve umre, prsten se uništava, čime se simbolično obeležava kraj njegove vladavine. Običaj da se prilikom pozdrava poljubi papin prsten postoji vekovima.
Prilikom posete Vatikanu 1963. godine, predsednik SAD Džon F. Kenedi namerno nije poljubio prsten tadašnjeg pape. Kenedi nije želeo da protivnicima da mogućnost da ga kritikuju govoreći da je katolički predsednik podređen Rimu.
Papa Franja potpuno je svestan značaja koji se pridaje ovakvom načinu pozdravljanja. Moguće je, međutim, da su mu drugi načini draži.
Tokom posete Jerusalimu 2014. godine, papa Franja uložio je velike napore kako bi - u znak pomirenja - poljubio ruku vođe pravoslavne crkve, partrijarha Bartolomeja Prvog.
Patrijarh je pokušao da ustukne, ali je papa na kraju uspeo.
Prilikom posete spomeniku žrtvama Holokausta, papa su pozvali da pozdravi preživele Jevreje.
Na njihovo iznenađenje - poljubio im je obe ruke. Mnogi taj njegov potez pamte godinama.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar