Zuzana Čaputova postala prva predsednica u istoriji Slovačke
Aktivistkinja u borbi protiv korupcije Zuzana Čaputova pobedila je na predsedničkim izborima u Slovačkoj, postavši prva žena na čelu te države u istoriji.
Čaputova, koja gotovo da nema političkog iskustva, pobedila je u drugom krugu izbora visokog diplomatu Maroša Ševčoviča, kandidata vladajuće stranke.
Označila je izbore kao borbu između dobra i zla.
Izbori su usledili nakon ubistva istraživačkog novinara prošle godine.
Jan Kucijak je istraživao vezu između politike i organizovanog kriminala kada su on i njegova verenica ubijeni u februaru 2018. godine.
Čaputova je ubistvo novinara navela kao jedan od razloga zašto je odlučila da se kandiduje za predsedničke izbore. Uloga predsednika je u Slovačkoj uglavnom ceremonijalna.
Na osnovu gotovo svih prebrojanih glasova, osvojila je 58 odsto, a njen protivkandidat 42 odsto glasova.
Postala je istaknuta advokatica vodeći slučaj protiv ilegalne deponije koji je trajao 14 godina.
Čaputova ima 45 godina, razvedena je i majka dvoje dece. Članica je liberale stranke Napredna Slovačka, koja nema nijedno mesto u parlamentu.
- Predizborna kampanja u Izraelu miriše na parfem „Fašizam“
- Izbori u Kongu u fotografijama: Pljusak, ebola i „simbolično glasanje“
U zemlji u kojoj istospolni brakovi i usvajanje dece u takvim zajednicama nisu zakonski, njeni liberalni stavovi promovišu prava LGBT zajednice.
Njen protivkandidat Ševčovič je bivši predsednik Evropske komisije.
Bio je kandidat vladajuće partije Smer-socijaldemokratija Roberta Fica. On je primoran da se povuče sa mesta premijera nakon ubistva novinara Kacijakija i njegove verenice.
U prvom krugu izbora, Čaputova je osvojila 40 odsto glasova, dok je Ševčovič dobio manje od 19 odsto.
Komentari 1
Milo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar