Zagađenje vazduha: London uveo eko taksu za ulazak automobila u centar grada
Počela je naplata nove takse za vožnju automobila po centru Londona.
Vozači starijih vozila koja emituju više štetnih supstanci moraju da plaćaju pristup centralnoj gradskoj zoni u bilo koje doba dana.
Transport za London očekuje da će ovaj potez smanjiti nivo zagađenja u prestonici, a procenjeno je da će oko 40.000 vozila plaćati taksu svakog dana.
Gradonačelnik Londona Sadik Kan rekao je da je „napravljen značajan korak" u borbi protiv zagađenja vazduha u prestonici.
Međutim, Federacija malih biznisa saopštila je da su mnoge male firme zabrinute za „budućnost poslovanja" zbog „dodatnog opterećenja".
Većina vozila će svakog dana morati da plaća 12,5 funti za ulazak u to područje.
- Zagađenje vazduha na Balkanu: Valjevo do Pekinga
- Pratite nivo zagađenosti vazduha preko mobilnog
- Promene u telu kao posledica zagađenja vazduha
Vlasnici mogu onlajn da provere da li njihovo vozilo ispunjava standarde, ali u širem smislu ona koja ne zadovoljavaju standarde su:
- motocikli koji ne ispunjavaju Euro 3 standarde (proizvedeni pre 2007. godine)
- vozila na benzin koja ne ispunjavaju Euro 4 standarde (proizvedena pre 2006. godine)
- dizel vozila koja ne ispunjavaju Euro 6 standarde (proizvedena pre 2016. godine)
- autobusi i kamioni moraju da ispunjavaju Euro 6 standarde ili da plate 100 funti dnevno
Svako ko ne plati taksu će se suočiti sa novčanom kaznom u iznosu od 160 funti, iako nakon prvog prekršaja mogu samo pismom dobiti upozorenja.
Transport za London procenjuje da bi nova taksa mogla da smanji emisiju štetnih gasova na putevima za oko 45 odsto za dve godine.
Eko taksa u Srbiji
Iako je kvalitet vazduha u mnogim gradovima u Srbiji loš, a zagađenje visoko, lokalne samouprave ni u jednom od gradova nisu odlučile da uvedu ekološku taksu za vožnju.
Ovakva taksa se naplaćuje za ulazak u neka zaštićena područja i nacionalne parkove.
Tako se za ulazak vozilom u Park prirode Šargan - Mokra Gora više od 10 godina plaća između 100 i 700 dinara dnevno, u zavisnosti od kategorije vozila.
I za ulazak u Nacionalni park Kopaonik vozači od oktobra 2017. moraju da izdvoje od 150 do hiljadu dinara dnevno.
Ukoliko automobilom idete za vikend na Frušku Goru to morate da platite 150 dinara. Taksa se u tom nacionalnom parku naplaćuje samo vikendima.
Prošle godine najavljeno je i uvođenje slično nameta za ulazak na područje Zlatibora, ali takva taksa i dalje nije uvedena, a najverovatnije neće ni biti.
Slovenija je 2017. najavila uvođenje ekološke takse za ulazak vozila u centar Ljubljane, međutim naplate i dalje nema.
Crna Gora je od 2008. do 2012. naplaćivala „ekološku taksu za ekološku državu", a sva vozila koja su ulazila u tu zemlju plaćala su od deset do 150 evra, u zavisnosti od kategorije.
Analiza
Tom Edvards, BBC dopisnik u oblasti saobraćaja, London
U Londonu je jutros bilo veoma vlažno i maglovito i većina ljudi verovatno nije primetila da se nešto promenilo.
Ali London je napravio veliki korak u pokušaju da pročisti vazduh.
Ono što je prethodni gradonačelnik Boris Džonson odobrio 2013. godine, sada je sproveo Sadik Kan.
Gradska kuća je saopštila da je The Ultra Low Emission Zone ( ULEZ) već promenio ponašanje stanovnika, pa je opao broja vozila u centralnom Londonu i porastao je broj vozila koja su u skladu sa standardima.
Plan je da kvalitet vazduha u Londonu bude u granicama normale do 2025. godine.
Drugi gradovi razmatraju da zabrane dizelaše, ali London je napravio radikalan korak koji ga stavlja na vrh liste gradova koji se bore za čistiji vazduh. Ostali pažljivo prate šta se dešava.
Sandra Grin iz Clear Air Parents Networkje za BBC rekla da je to „zaista veliki korak".
„Zagađenje koje nastaje zbog saobraćaja, odnosno privatnih automobila - uzrokuje zdravstvene probleme za buduću generaciju - i bilo je krajnje vreme da preduzmemo nešto", kazala je.
Prema podacima iz Gradske skupštine, više od 60 odsto vozila koja su se u martu kretala u užoj gradskoj zoni ispunjavalo je standarde.
Oko 27.000 vozila koja ne ispunjavaju standarde isključeno je iz saobraćaja tokom protekla dva meseca, što je dovelo do toga da se ukupan broj automobila koji ulaze u centar prestonice Velike Britanije smanji za 11 odsto.
Međutim, neki vozači su besni pošto je Vlada prethodno preporučila kupovinu dizel automobila koji su sada na meti novih taksi.
Džim Parker, direktor kompanije za popravku automobila Boleyn, kaže da nameti „zaista nisu fer".
„Ne radi se samo o nama, već o čitavoj industiji - o svima koji poseduju kombi ili avion i od toga zarađuju za život", rekao je on.
IzGo Ultra Low, vladine kampanje za električna vozila, saopšteno je: „Nikada nije bilo bolje vreme za vozače da odluče da pređu na električna vozila".
Komentari 2
mirko
Мунгос
Од кога ови наши пљачкаши црпу идеје за своје подухвате.
После читања овог чланка, све ми је јасно, а јасна ми је и она неприкосновена истина: „Па тако је у целој Европи“.
Нарочито после читања закључка да је јутрос у Лондону направљен велики корак, да је опао број штетних возила, а да се повећао број еколошки одрживих возила. Ако новинар лаже, онда лажем и ја вас.
Плус, капље ли капље, паре звече оним познатим неодољивим звуком. Нечија каса или џепови се пуне, ваздух се на волшебан начин очистио, нема више оне познате Лондонске магле. То је најпријатнији осећај који верно становништво може имати.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar