Kejti Buman - devojka zaslužna za prvu fotografiju crne rupe

Devojka od samo 29 godina predvodila je tim zaslužan za algoritam koji je omogućio da nastane prva fotografija crne rupe.
Katie Bouman
BBC
Algoritam Kejti Buman je pomogao da nastane prva fotografija crne rupe

Planeta Zemlja je u sredu došla do prve fotografije crne rupe u istoriji, a velike zasluge za to idu dvadesetdevetogodišnjoj devojci po imenu Kejti Buman.

Buman je predvodila tim koji je radio na algoritmu uz pomoć kojeg je fotografija nastala.

Neverovatna fotografija crne rupe, koja je od Zemlje udaljena 500 miliona triliona kilometara, objavljena je u sredu.

Reč je poduhvatu za koji se do nedavno smatralo da je nemoguć.

Buman je fotografisana dok njen lap-top učitava istorijski trenutak.

„Gledanje u neverici dok je prva fotografija crne rupe koju sam ikada napravila u procesu nastajanja", napisala je u Buman na Fejsbuku uz fotografiju.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10213321822457967&set=a.1407432103727&type=3&theater


Fotografiju je obradio njen algoritam koji je počela da pravi pre tri godine, dok je bila student Masačusetskog tehnološkog instituta (MIT).

Predvodila je rad na projektu u kojem su učestvovali Laboratorija za kompjuterske nauke i veštačku inteligenciju na MIT-ju, Hajstak opservatorija i Harvard Smitsonijan centar za astrofiziku.

Fotografiju crne rupe napravio je teleskop „Horizont događaja", koji je zapravo mreža osam povezanih teleskopa širom sveta.

First black hole image
Reuters
Prva fotografija crne rupe

Nakon što je prvi prikaz crne rupe objavljen, Buman je postala popularna širom sveta - toliko da je njeno ime bilo trending na Tviteru.

„Čestitam i hvala na enoromnom doprinosu razvoju nauke i čovečanstva", tvitovala je popularna američka političarka Aleksandrija Okasio-Kortez.

Pohvale su stigle i od MIT-ja i Smitsonijana.

„Pre tri godine studentkinja MIT-ja Kejti Buman je predvodila stvaranje novog algoritma kako bi se razvila prva fotografija crne rupe", napisao je je MIT.

Pored njene fotografije okačili su fotografiju Margaret Hamilton, čiji je kod pomogao da prvi čovek sleti na Mesec.

https://twitter.com/MIT_CSAIL/status/1116007460039483392


Buman je trenutno asistentkinja na Kalifornijskom institutu za tehnologiju i insistira na tome da čitav tim zaslužuje podjednake pohvale.

Više od 200 naučnika učestvovalo je u pokušaju da se napravi fotografija crne rupe.

„Niko od nas to ne bi mogao sam", izjavila je Buman za CNN.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?