Šri Lanka: Napadači su imali pomoć grupa iz inostranstva

„Postoji međunarodna mreža bez koje ovi napadi ne bi mogli da se sprovedu", saopšteno je iz kabineta predsednika.
Čovek plače ispred crkve Svetog Antonija u Kolombu
Getty Images
Čovek plače ispred crkve Svetog Antonija u Kolombu

U bombaškim napadima u Šri Lanki poginulo je 290 osoba, a počinioci su imali pomoć iz inostranstva, saopštili su zvaničnici.

Vlada Šri Lanke tvrdi da iza napada stoji malo poznata grupa džihadista Nešenel Tovhid Džamat, uhapšene su 24 osobe, ali zvanično još niko nije preuzeo odgovornost.

U napadima na crkve i hotele povređeno je 500 osoba.

Predsednik Šri Lanke Maitripala Sirisena uveo je vanredno stanje.

U blizini crkve u glavnom gradu Kolombu došlo je do još jedne eksplozije u ponedeljak. BBC reporter Azam Amen kaže da je vozilo koje su koristili napadači eksplodiralo dok su snage bezbednosti pokušavale da uklone eksploziv. Nije poznato da li ima žrtava.

„Ne verujemo da iza ovih napada stoji grupa ljudi samo iz ove zemlje. Postoji međunarodna mreža bez koje ovi napadi ne bi mogli da se sprovedu", rekla je Radžita Senaratne, portparolka predsednika.

Predsednik Sirisena zatražio je pomoć međunarodne zajednice u rasvetljavanju slučaja.

„Obaveštajni podaci pokazuju da iza lokalnih terorista stoje strane terorističke organizacije", saopšteno je iz njegovog kabineta.

U nedelju je premijer Šri Lanke Ranil Vikremesinge rekao da su bezbednosne službe „bile svesne" mogućnosti napada, ali da nisu postupile u skladu sa tim saznanjima.

Policijski čas u Šri Lanki će trajati do četiri ujutru u utorak. Upravo je utorak proglašen za dan žalosti.

Nacionalni savet za bezbednost rekao je da uvođenje „uslovnog" vanrednog stanja za borbu protiv terorizma neće ograničiti slobodu izražavanja.

Šta se dogodilo?

Prvi izveštaji o napadima stigli su oko 8:45 ujutru po lokalnom vremenu - vesti o šest eksplozija u crkvama i luksuznim hotelima stizale su jedna za drugom.

Tri crkve u Negombu, Batikalou i Kolombu napadnute su za vreme uskršnjih službi, a u isto vreme napadnuta su i tri hotela u Kolombu.

Sedma eksplozija odjeknula je nešto kasnije u blizini zoološkog vrta u južnom delu Kolomba, a osma eksplozija se čula u naselju Dematagoda, takođe u Kolombu.

Sve napade izvršili su bombaši samoubice, rekli su zvaničnici.

Hrišćani su manjina u Šri Lanki
Reuters
Hrišćani su manjina u Šri Lanki

Improvizovana eksplozivna naprava - plastična cev dugačka 1.8 metara napunjena eksplozivom - pronađena je u blizini centralnog aerodroma u glavnom gradu, Kolombu.

Policija nije saopštila koliko je žrtava stradalo na kojoj lokaciji, javio je Rojters.

Šta znamo o napadačima?

O tome ko stoji iza napada kruže mnoge glasine. Vlada je nakon napada ograničila pristup društvenim mrežama u zemlji.

Portparol vlade je kao glavne osumnjičene za napade označio članove grupe Nešenel Tovhid Džamat.

Ova grupa nije ranije organizovala napade napade velikih razmera, ali je postala poznata prošle godine kada su njeni članovi okrivljeni za skrnavljenje statua Bude.

„Moramo da ispitamo zašto nisu preduzete adekvatne mere predostrožnosti. Ni ja, ni ministri nismo bili obavešteni," rekao je premijer Ranil Vikremesinge, govoreći o navodima da su državne službe unapred imale informacije o planiranim napadima.

Jedna od visokih zvaničnika Šri Lanke rekao je za BBC da ne treba kriviti vladu i bezbednosne službe.

Hemasari Fernando, šef kabineta predsednika Sirisene i glavnog rivala premijera, rekao je da su informacije koje su službe dobile ukazivale na to da može doći do jednog ili dva napada, i da nije očekivao da će se napadi ove skale dogoditi.


Ko su žrtve?

Veruje se da je većina poginulih sa Šri Lanke - mnogi su hrišćani koji su prisustvovali uskršnjim službama u crkvama.

Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je među poginulima 36 stranih državljana.

Među njima je troje dece danskog milijardera Andersa Holha Povlsen, potvrdio je portparol porodice za BBC.

U napadu su poginule poznata lokalna kuvarica Šanta Majadun i njena ćerka Nisanga.

Stradala su i četvorica konobara hotela Sinamon grand, odnosno troje članova osoblja hotela Šangri La.

Među žrtvama je su i dvoje članova indijske stranke Džanata Dal, K.G. Hanumatarajapa i M.Rangapa.

Novinska agencija Anadolija objavila je da su u napadu poginuli turski inženjeri Serhan Seldžuk Nariči i Jigit Ali Kavus.

Australijski premijer Skot Morison potvrdio je da je dvoje državljana stradalo u napadima.

Poginuo je i unuk poslanika u skupštini Bangladeša, Šeika Fazlula Karima Selima.

Lokalni mediji u Šri Lanki objavili su da je jedna od identifikovanih žrtava i 58-godišnja Indijka Razina, koja je sa suprugom doputovala iz Dubaija da se sretne sa rođacima u Kolombu.


Sukobi u Šri Lanki

U godinama nakon završetka građanskog rata u Šri Lanki 2009. godine dolazilo je sporadično do nasilja - pripadnici većinske budističke zajednice napadali su džamije i uništavali imovinu u vlasništvu muslimana. Zbog ovih napada u martu 2018. godine proglašeno je vanredno stanje.

Građanski rat završio se porazom tamilskih tigrova, koji su se 26 godina borili za nezavisnost manjinske etničke zajednice Tamila. Smatra se da je u ratu stradalo između 70.000 i 80.000 ljudi.

Religija u Šri Lanki

Oko 70,2 odsto stanovništva Šri Lanke su budisti, navodi se u poslednjem popisu stanovništva.

Budizam je religija sinhalske većine u Šri Lanki.

Hindusi i muslimani čine 12,6 odsto, odnosno 9,7 odsto stanovništva.

U Šri Lanki živi i milion i po hrišćana, prema popisu iz 2012. godine. Većina su katolici.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Predsednik Južne Koreje uhapšen - iz drugog pokušaja

В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.

Zašto Tramp preti Panami, Grenlandu i Kanadi

Nedavno održana konferencija za medije novoizabranog predsednika Amerike Donalda Trampa pokrenula je diplomatsku buru, ali da li će se njegove pretnje obistiniti kada se vrati u Belu kuću i šta je rekao o novom mandatu koji će uskoro početi?