Kada su njihove ćerke obolele od retke i smrtonosne bolesti Snježana i Vitomir Gajić iz Banjaluke nisu se predali. Započeli su borbu za pronalazak leka i sva je prilika da će u tome uspeti.
Snježani i Vitomiru Gajiću iz Banjaluke „svet se srušio" kada je njihovim ćerkama uspostavljena dijagnoza retke, neizlečive bolesti.
„Jednog dana Tatjana dolazi iz škole i kaže 'Mama šta mi se dešava, zaboravila sam da hodam'", počinje priču o porodičnoj tragediji Snježana Gajić.
Ubrzo su iz škole dobili još jedan poziv.
„Milana, mlađa ćerka, je pala. Imala je epi napad. To su bili prvi simptomi", priseća se Snježana više od 10 godina kasnije.
Tatjani i Milani, do tada zdravim, aktivnim i veselim tinejdžerkama, uspostavljena je dijagnoza Laforine bolesti.
„Nema leka, istraživanja u povojima. Znači trebate negovati decu i čekati kraj. Preživljavanje je od dve do deset godina", objašnjava Gajić.
Međutim, čekanje najgoreg za Gajiće nije bila opcija.
Advokat i doktorka iz Banjaluke danas su među najvećim pojedinačnim donatorima za istraživanje leka za Laforinu bolest na svetu.
Pre nešto više od godinu dana dobili su informaciju da je lek - zahvaljujući donacijama - na pomolu.
„Bolest koja oduzima kompletno ljudsko dostojanstvo"
Milana nepomično leži u krevetu u porodičnoj kući u Banjaluci.
Ne može da govori, niti da se kreće. Zavisi od kiseonika, ima kanilu i stent u dušniku.
Dok joj briše lice, Snježana joj umilnim glasom objašnjava da je u goste došao novinar.
Iako lekarka sa višegodišnjim iskustvom - specijalista pedijatrije - doktorku Gajić nije sramota da prizna da nije znala šta je Lafora kada su lekari u Beogradu postavili dijagnozu.
„Tek kada sam došla kući i pogledala, setila sam se da sam nekada o tome nešto čitala. To uvek naglašavam jer je to sudbina većine retkih bolesti", kaže Gajić.
Jasno se seća reči profesora Jovića sa klinike za neurologiju za decu i omladinu u Beogradu kada joj je saopštio da je Lafora nešto najteže sa čim se susreću.
„Ja sam mu zahvalna na toj rečenici, koliko god ona možda delovala i surovo u tom momentu. Ona mi je bila pokretač, jer to je neverovatno teška bolest, a u takvom zapećku", objašnjava ona.
Tatjana i Milana su do 13. godine života bile kao i sve druge tinejdžerke u Banjaluci - odlične učenice, trenirale tenis, bavile se plesom i drugim vannastavnim aktivnostima.
„Ali onda kada krene, prvi simptomi. Onda je to neverovatno, nepojmljivo, da je moguće iz zdravlja da se tako nešto dešava. Potpuno deluje imaginarno", kaže Gajić.
Šta je Laforina bolest?
Laforina bolest je nasledna mioklonus epilepsija poznata i kao najteži oblik ljudske epilepsije.
U većini slučajeva, uzrokovana je mutacijama u jednom od dva poznata gena: EMP2A i EPM2B.
Oba gena se nalaze u hromozomu 6. Gen EPM2A proizvodi protein pod nazivom laforin, a gen EMP2B proizvodi protein malin.
To je progresivno neurološko oboljenje koje napada dete iz punog zdravlja u ranoj adolescenciji (12-17 godina).
Oboljenje vodi u progresiju i fatalan kraj u roku od dve do 10 godina, najduže 17 od početka simptoma.
Bolest najčešće počinje kao epileptični napad u periodu adolescencije.
Bolest se pojavljuje podjednako i kod muškaraca i kod žena. Lafora izaziva napade, grčeve u mišićima, otežano hodanje, demenciju, intelektualno narušavanje, miokline napade i na kraju smrt.
Recesivno nasleđivanje podrazumeva da dete nasledi obe patološke mutacije od oba roditelja koji su zdravi prenosioci.
Ne možete da znate da ste nosilac takve patološke mutacije, jer je veoma retka mutaciji (ispoljavanje bolesti 1:1.000.000)
Prema nekim procenama, u svetu ima oko 200 dece obolele od Lafora bolesti.
Prema podacima porodice Gajić u Srbiji i Crnoj Gori 17 pacijenata, Hrvatskoj dva, Sloveniji jedan i dve devojčice u Bosni i Hercegovni.
Laforinu bolest opisuje kao „oboljenje koje oduzima komplentno ljudsko dostojanstvo".
„U početku se javlja, kao u Tatjaninom slučaju, ataksija, nestabilnost u hodu. Ili kao Milana koja je među prvim simptomima imala epileptični napad", kaže Gajić.
Vrlo brzo - u roku od nekoliko meseci - primećuje se otežanost u govoru, žvakanju, gutanju, ataksija postaje izraženije i potrebna je pomoć pri hodanju.
Bolest je progresivna i njen razvoj zavisi od slučaja do slučaja. Tatjana Gajić je u roku od godinu dana završila u krevetu, što donosi dodatne komplikacije.
„To su ugrožena pluća ili, konkretno, Tatjana i Milana su mnogo taložile pesak i kamenje u bubrezima, mokrenje je jako bolno i to pogoršava epileptike napade - to je tek golgotski put", objašnjava Gajić.
U takvim okolnosti ljudi imaju pravo da se „zalede, ukopaju u mestu i krive sudbinu", kaže ona.
„Možete da hulite na Boga ili da prestrojite osećanja da shvatite da ste, u ime te dece i njihovih patnji, negde sudbinski prozvani i pozvani da nešto učinite", dodaje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Devojka teško povređena u centru Beograda kada je na nju naleteo automobil tokom odavanja pošte poginulima u padu nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu. Vozač priveden, osumnjičen za teško ubistvo u pokušaju.
Israel and Hamas have agreed a Gaza ceasefire and hostage release agreement following 15 months of war. But there are still questions that remain unanswered in this three-phase plan, which involves hostage and prisoner releases as well as an end to fighting.
Jedan od političkih lidera kosovskih Srba ubijen je 16. januara 2018. u Kosovskoj Mitrovici, a dve istrage, u Beogradu i Prištini, i dalje nisu utvrdile ko su bili izvršioci i nalogodavci.
Lekari bi trebalo da uzmu u razmatranje celokupno zdravlje pacijenata sa viškom masti, umesto da samo mere njihov indeks telesne mase (BMI), navodi se u izveštaju.
Lažni Pit rekao En da mu je potrebna gotovina da plati lečenje raka bubrega, šaljući joj fotografije glumca u bolničkom krevetu nastale uz pomoć veštačke inteligencije.
Kina i Rusija, jedini spoljnopolitički partneri Severne Koreje, važni su saveznici Srbije - jedine zemlje kandidata za članstvo u EU koja se nije usaglasila sa evropskim sankcijama Pjongjangu.
Dogovoreno je oslobađanje 533 zatvorenika, a javnost se nada da će među njima biti i demonstranti uhapšeni tokom velikih antivladinih protesta 2021. godine.
В Южной Корее со второй попытки арестовали президента Юн Сок Ёля, которому парламент объявил в декабре импичмент за попытку ввести военное положение. Сам президент заявил, что он добровольно согласился явиться на допрос.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar