Džulijan Asanž: Švedska donosi odluku o optužbama za silovanje

Tužilaštvo će možda opet otvoriti istragu o optužbama za silovanje protiv osnivača Vikiliksa.
Džulijan Asanž uhapšen
Getty Images
Asanž je uhapšen u Londonu prošlog meseca nakon što mu je Ekvador iznenada ukinuo azil

Švedsko tužilaštvo treba da objavi da li će ponovo da otvori istragu u slučaju optužbi za silovanje protiv suosnivača Vikiliksa Džulijana Asanža.

Istraga može biti pokrenuta na zahtev advokata navodne žrtve.

Asanž, koji odbacuje optužbe, je sedam godina izbegavao izručenje Švedskoj zatraživši azil u ambasadi Ekvadora u Londonu 2012. godine.

Ali osnivač Vikiliksa je uhapšen prošlog meseca i osuđen na 50 nedelja zatvora zato što je prekršio uslove kaucije.

I vlasti u Americi žele da im Asanž bude izručen iz Engleske zbog njegove navodne uloge u objavljivanju poverljivih vojnih i diplomatskih podataka.

Šta će se sada desiti?

U ponedeljak, zamenica javnog tužioca u Švedskoj, Eva-Mari Person, objaviće odluku o tome da li će opet otvoriti istragu o seksualnom zlostavljanju koja je bila odbačena pre dve godine.

Švedsko tužilaštvo je tada saopštilo da nije bilo moguće raditi na ovom slučaju dok je Asanž boravio u ambasadi Ekvadora.

Međutim, žena koja je pokrenula ove optužbe želi da se slučaj ponovo otvori, a od kako je Asanž uhapšen prošlog meseca kada mu je Ekvador iznenada ukinuo azil i pozvao policiju da ga uhapsi, švedsko tužilaštvo razmatra moguće opcije.

Po švedskom zakonu, moraće da sačekaju do sledeće godine kako bi počeli da rade na ovom slučaju. Ako opet otvore istragu, verovatno će se se pokrenuti i pitanje: koji zahtev za izručenje će imati prioritet, onaj iz Švedske ili Amerike?

Asanž, rođen u Australiji, suočava se sa optužbom za učešće u zaveri za hakovanje u Americi. Optužen je da je učestvovao u jednom od najvećih otkrivanja vladinih tajni, zbog čega bi mogao da bude osuđen i na do pet godina zatvora.

Nakon dramatičnog hapšenja prošlog meseca, on je odveden pred Vestminster prekršajni sud gde je proglašen krivim po britanskoj optužnici za kršenje uslova kaucije. Trenutno boravi u Belmarš zatvoru u Londonu.

Ujedinjene nacije su apelovale da njegovo pravo na fer suđenje mora biti ispoštovano tokom bilo kojeg procesa izručenja.

O čemu je istraga u Švedskoj?

Asanž je optužen za silovanje i druge seksualne prekršaje nakon Vikiliks konferencije u Stokholmu 2010. godine. Oduvek je negirao optužbe, navodeći da je postojao pristanak za seksualni odnos.

Bio je pod istragom za seksualno zlostavljanje i prinudu, ali je rad na njima prekinut 2015. godine zbog isteka vremena.

Tužilaštvo je počelo da razmatra slučaj silovanja kako bi odlučili da li da nastave sa njim pre nego što zastari u avgustu 2020.

Advokatica navodne žrtve, Elizabet Masi Fric, rekla je da ih je iznenadilo Asanžovo hapšenje, ali da se „ono čemu smo se nadali i čekali od 2012. sada konačno dešava".

„Ni jedna žrtva silovanja ne sme da čeka devet godina da bi dočekala pravdu".

Kako funkcioniše proces izručenja?

Advokatica Rebeka Niblok, čija su specijalnost procesi izručenja, kaže da odluka pre svega leži u sudovima i da samo sudija može da odluči da li se izručenjem krše ljudska prava neke osobe.

Ministar unutrašnjih poslova može da razmatra brojne okolnosti tokom odlučivanja o tome da li da zahteva izručenje ili ne, uključijući i to da li za tu osobu postoji rizik od smrtne kazne.

Međutim, ukoliko Švedska zatraži izručenje, Niblok kaže da će onda ministar unutrašnjih poslova odlučivati o tome čiji zahtev ima prednost, uzimajući u obzir faktore kao što su težina prekršaja kao i čiji je zahtev bio prvi.

Nik Vamos, bivši predsednik Kraljevske tužilačke službe, rekao je da proces u Ujedinjenom Kraljevstvu ne bi trebalo da traje duže od 18 meseci.

Uzimajući u obzir potencijalno Asanžovo protivljenje izručenju, Vamos je izjavio da ne veruje da bi sud prihvatio tvrdnju da je američki slučaj politički motivisan.

Ali, rekao je da bi Asanž mogao da tvrdi da će mu tokom boravka u američkom zatvorskom sistemu biti prekršena ljudska prava i da ne bi mogao da dobije pravično suđenje zbog svoje ozloglašenosti i veza sa političkim skandalima.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Problem problema sa spavanjem

Zbog užurbanog načina života ljudi se često žale da su neispavani, ali šta ako dobar san uglavnom zavisi od stanja uma?

Primirje u Gazi: Otvorena pitanja o sporazumu

Israel and Hamas have agreed a Gaza ceasefire and hostage release agreement following 15 months of war. But there are still questions that remain unanswered in this three-phase plan, which involves hostage and prisoner releases as well as an end to fighting.