Pet stvari koje treba da znate ove nedelje
Ponedeljak je, počinje nova nedelja i nećemo se praviti da znamo šta će se sve dešavati tokom narednih sedam dana, ali evo pet stvari koje očekujemo.
1) Tramp prelazi baru
Američki predsednik Donald Tramp i njegova supruga Melanija doputovali su u zvaničnu posetu Velikoj Britaniji.
Trodnevna poseta počinje ceremonijom u bašti Bakingamske palate, gde kraljica dočekuje predsednika i prvu damu Sjedinjenih Američkih Država.
Tramp će se u utorak u Dauning stritu sastati sa britanskom premijerkom Terezom Mej. Ali dolazi u nezgodnom trenutku - Mej od petka neće biti na čelu Konzervativne partije.
Za kraj njegove posete, Tramp, kraljica i princ Čarls trebalo bi da zajedno obeleže godišnjicu jedne od najvećih operacija u Drugom svetskom ratu. Što nas odlično uvodi u...
2) Sećanje na Dan D
Predsednik Sjedinjenih Država će prisustvovati obeležavanju 75 godina od Dana D, jednog od ključnih trenutaka u Drugom svetskom ratu.
Šestog juna 1944. godine, oko 156.000 trupa, mahom britanskih, američkih i kanadskih, iskrcalo se na obalama okupirane Francuske.
Vojska se probila kroz nemačku liniju odbrane i započela napad koji će savezničke snage odvesti sve do nemačke prestonice Berlina.
Procenjuje se da je između 2.500 i 4.000 savezničkih trupa stradalo narednog dana. Oko 9.000 nemačkih vojnika je takođe izgubilo život.
Bio je to najveći amfibijski napad u vojnoj istoriji koji je omogućio saveznicima da poraze naciste.
3) Muslimani slave širom sveta
Ramazanski bajram počinje kada mesec obasja nebo poslednje noći Ramazana.
Počinje u ponedeljak, ali datum može varirati u zavisnosti od zemlje i zajednice, kako neki prate izlazak meseca u Meki, a drugi lokalne prilike.
Nakon nekoliko nedelja posta - bajram je šansa za slavlje. Oko 1.6 milijardi muslimana širom sveta svake godine proslavlja ovaj praznik.
Obeležava se posebnim molitvama i prvim dnevnim obrokom u mesec dana. Najčešće se praznuje u krugu porodice i prijatelja, pa se mnogi muslimani vraćaju porodicama kako bi obeležili ovaj dan.
4) Trg Tjenanmen: 30 godina
Više od milion studenata i radnika je 1989. godine okupiralo je Trg Tjenanmen u Pekingu, započevši najveće proteste u istoriji komunističke Kine.
Demonstranti su zahtevali veće slobode i demokratiju. Pokret se proširio na ostale gradove i univerzitete širom države.
Ali nakon šest nedelja mirnih protesta, vlada je brutalno razbila protest.
Na trg su izašli tenkovi, a trupe su otvorile vatru na okupljene demonstrante koristeći pravu municiju.
Kineska vlada nikada nije objavila koliko je demonstranata poginulo, ali se broj kreće od nekoliko stotina, do nekoliko hiljada.
U utorak se obeležava 30 godina od razbijanja prostesta, ali sva aktivistička obeležavanja događaja su zabranjena, dok je medijsko izveštavanje o ovom događaju u Kini strogo cenzurisano.
5) Počinje Svetsko prvenstvo u fudbalu za žene
Takmičenje u osvajanju ultimativnog fudbalskog trofeja za žene počinje u petak u Parizu.
Engleska i Škotska se nalaze među 24 reprezentacije koje teže da se plasiraju u finale i 7. jula podignu pehar.
Prodato je više 720.000 karata. Ovo je rekordna prodaja koja pokazuje da raste zainteresovanost za prvenstvo.
Amerikanke brane trofej, a i prve su u svetu, ali favoriti su i Nemačka, Holandija i Japan.
Engleska koja je na Svetskom prvenstvu 2015. godine završila na trećem mestu, takođe važi za tim koji može da osvoji titulu. Bez obzira ko na kraju pobedi, možemo da očekujemo dobru dozu uzbuđenja na takmičenju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar