Srbija i poplave 2019: Šta znači vanredna odbrana od poplava
Stotine kuća pod vodom, obustava drumskog i železničkog saobraćaja u centralnoj Srbiji i Vojvodini, vanredna situacija u Kraljevu, Sremskoj Mitrovici, Kniću i Lučanima - to su za sada posledice poplava padavina i izlivanja potoka i kanala za odvodnjavanje.
„Stanovnici sela Sirča kod Kraljeva pretpreli su veliku imovinsku štetu kada je u zoru sa obližnje planine bujična voda nanela krš i lom. U delovima Kraljeva vodostaj je ugrozio saobraćaj, reke se za sada drže u koritima, ali je napregnuto", kaže za BBC na srpskom Predrag Voštinić, odbornik Lokalnog Fronta u skupštini Kraljeva
Nakon proglašenja vanredne situacije u nekoliko opština, JVP Srbijavode proglasilo je vanrednu odbranu od poplava na teritoriji cele Srbije zbog hidrometeoroloških prognoza o porastu vodostaja u celoj zemlji.
Kako iz ovog preduzeća najavljuju, očekuju se značajne padavine koje mogu izazvati izlivanja i plavljenja na slivovima svih bujičnih tokova na svim vodnim područjima u nadležnosti Srbijavoda".
Pet godina od poplava: Bujica vode, ali i „kriminalnog nemara"
Šta znači „vanredna odbrana od poplava"?
Opšti plan odbrane od poplava donosi Vlada Republike Srbije. Njime se definišu sve aktivnosti, odgovornosti i obaveze pri sprovođenju odbrane od poplava.
Odbrana od poplava se sprovodi na zaštitnim objektima - kao što su nasipi i regulisana korita - po fazama koje se određuju prema dostignutom vodostaju na Vodomernoj stanici.
„Vanredna odbrana od poplava (poslednja faza odbrane) se uvodi kada vodostaj dostigne višu kotu i približava se kruni zaštitnog objekta. Sprovodi se neprekidno dežurstvo, negde i radovi (hitne intervencije). Treba napomenuti da se na bujičnim tokovima, zbog brzine pojave talasa, vandredna odbrana od poplava uvodi odmah", objašnjavaju iz Srbijavoda za BBC na srpskom.
Kada je vodostaj i dalje u porastu (iznad nivoa vanredne odbrane) i kada postoji opasnost da linija odbrane može biti prelivena, glavni rukovodilac pismenim putem predlaže uvođenje vandredne situcije koju proglašava Štab za vanredne situacije na lokalnom nivou, objašnjavaju u ovom preduzeću.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda u sledećem periodu će biti značajnih padavina širom zemlje.
„Obzirom na hidrološku situaciju i stanje zasićenosti trla, JVP Srbijavode preventivno uvodi vanrednu odbranu od poplava u cilju podizanja privpravnosti svih nadležnih subjekata i pravovremene spremnosti za hitne intervencije", dodaju.
Kako građani mogu da pomognu?
Kroz selo Sirča je u zoru protutnjala „ogromna količina vode", objašnjava Voštinić.
„Ali velike probleme stvorilo je i to što su okolni potoci zapostavljeni, nečišćeni i zatrpavani đubretom", dodaje on.
Iz Srbijavode podsećaju da je osnovni princip smanjenja odbrana od poplava upravo preventiva.
„To znači da je potrebno uspostaviti sistem zaštite (nacionalni i lokalni) kao i da treba obezbediti prostor u rečnom koritu za slobodno oticanje velikih voda. Kada je vandredna situacija proglašena, građani se mogu angažovati pre svega za ličnu zaštitu i zaštitu sopstvenih vrednosti", navode.
Dodaju i da nije opravdano štititi sve površine u priobalju - opravdano je štiti naselja, industrijske komplekse, infrastrukturu i uređene poljoprivredne površine.
Za sve informacije o porastu vodostaja, upozorenja o kišama, rizicima, merama odbrane, kao i vanreednoj situaciji nadležan je lokalni Štab za vandredne situacije koji je oformljen u svakoj lokalnoj samoupravi.
Preventivne evakuacije
Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je da se voda u mestima u kojima je došlo do plavljenja domaćinstava, polako i postepeno povlači.
„Situacija se u svim ovim mestima smiruje, a sada sledi posao crpljenja vode i stvaranja uslova da se ljudi vrate kućama, što je na lokalnim samoupravama i pripadnicima Sektora za vanredne situacije", rekao je Marić i dodao da je do sada evakuisano 159 osoba, uglavnom iz preventivnih razloga.
Marić je istakao da u ovim bujičnim poplavama nije bilo povređenih i stradalih.
„U toku noći došlo je do velike količine padavina, u nekim mestima od 80 do 100 litara kiše po kvadratnom metru. Zato je na teritoriji centralne i zapadne Srbije, u devet opština i gradova, proglašena vanredna situacija", rekao je Marić.
Načelnik SVS je objasnio da se nije radilo o ciklonu, već velikoj količini padavina koje su izazvale izlivanje malih rečica i bujičnih potoka, što je prouzrokovalo odrone i plavljenja dvorišta i podruma kuća.
„Sve ekipe Sektora za vanredne situacije su od ranog jutra na terenu. Angažovano je sedam specijalističkih timova za spasavanje i rad na vodi, a u pogođenim mestima i sve raspoložive snage Sektora za vanredne situacije", rekao je Marić.
Dodao je i da će pripadnici sektora za vandredne situacije ostati u pripravnosti i nastaviti sa radom kako bi se život u opštinama pogođenim poplavama normalizovao.
Vanredna situacija proglašena je na teritoriji grada Kraljeva i opština Knić, Arilje, Lučani, zatim u Vrnjačkoj Banji, Tutinu, Trsteniku, Novom Pazaru i Sremskoj Mitrovici.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Sale NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar