Ženama u Japanu prekipelo: Dosta sa visokim štiklama
Skoro 19.000 ljudi potpisalo je peticiju u Japanu kojom se traži da se ukinu pravila oblačenja za žene koja podrazumevaju nošenje visokih štikli na radnom mestu.
Petiriciju je pokrenula Jumi Išikava koja tvrdi da su je u pogrebnom preduzeću u kojem je radila primoravali da nosi visoke štikle.
Njeni tvitovi su postali viralni i „podelilo" ih je više od 30.000 korisnika ove društvene mreže.
Jedna devojka koja je radila kao recepcionerka morala je 2015. godine da ode kući sa posla jer je odbila da nosi visoke štikle.
U Japanu se ovim povodom vodi kampanja sa heštegom #KuToo
Naziv je nastao kombinacjom japanskih reči - kutsu (kutsu), što znači cipele i kutsuu (kutsuu) što znači bol.
Takođe, naziv kampanje povezan je na neki način i sa pokretom #MeToo, tvrdi japanski Kjodo Njuz.
- Kako su žene Igre prestola izbile u prvi plan
- Šta se desi kada se sveštenikova žena pojavi na izboru za mis
- Kako preživeti kao samohrana majka
Učesnici kampanje kažu da se u Japanu nošenje visokih štikli smatra obaveznim, pogotovo kada se prijavljujete za novi posao.
„Nadam se da će ova kampanja promeniti društvene norme i da se žene neće smatrati nevaspitanim ako nose obuću sa ravnim đonom kao muškarci", rekla je Išikava koja se bavi i glumom.
Ona je dodala da je srela i jednog zvaničnika ministarstva koji joj je rekao da podržavaju ideju pokretača kampanje.
To nije prvi put da je pokrenuta kampanja sa ciljem da se promene pravila oblačenja za žene.
Nikola Torp, britanska glumica, tražila je da se ta pravila promene u Velikoj Britaniji nakon što su joj u jednoj finansijskoj kompaniji 2016. tražili da nosi visole štikle.
Tada je dobila privremeni posao i odbila je da se povinuje pravilima oblačenja. Ovaj slučaj dobio je i ozbiljnu medijsku pažnju, a vrlo brzo ta firma je promenila pravila oblačenja.
Kanadska provincija Britanska Kolumbija je 2017. godine ukinula je pravilo po kojem je žene moraju na poslu da nose visoke štikle.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar