Komarci i krpelji: Kako se odbraniti od insekata koji nas jedu svakog leta
Nakon kiše, dođe sunce, ali i komarci i krpelji.
Toplo i vlažno vreme pogodno je za ove krvopije, što će reći da je Srbija pravi raj za krpelje i komarce.
„Ekipe prskaju komarce od aprila meseca", kaže za BBC na srpskom Branislav Pešić, pomoćnik direktora za programske aktivnosti u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju.
Pešić kaže da je sezona počela izuzetno kasno i da su oni preduzeli sve preventivne mere kako bi se sezona razmnožavanja odložila.
„Imajući u vidu nepovoljne vremenske prilike koje smo imali, naše ekipe nisu bile u mogućnosti da izvrše suzbijanje na odgovarajući način", kaže Pešić.
On kaže da su ekipe na terenu i da rade u punom kapacitetu, i ujutru i uveče, kako bi se njihov broj sveo na minimum.
Komarci na analizi
Iako mnogi strahuju da će među ove brojne komarce, zalutati i neki koji nosi virus groznice Zapadnog Nila iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju kažu da za sada nema bojazni.
„Svi sakupljeni komarci se analiziraju i za sada nije zabeležena pojava zaraženih jedinki", kaže Pešić.
Groznica Zapadnog Nila je virusna infektivna bolest, koje se prenosi ubodom komaraca. Karakteriše se teškom kliničkom slikom sa znacima upale mozga.
Prirodna zaštita od komaraca- probajte i vi
Banana- pojedite bananu, a korom namažite ruke i noge
Limun i limeta-mesto uboda namažite sokom kiselkastog voća i istog trenutka ćete osetiti olakšanje
Lavanda i bosiljak- mnogi vole mirise ovih biljaka, ali ne i komarci. Zasadite ih i stavite saksije na prozor.
Pazite na ljubimce
Najčešći prenosioci bolesti životinjama tokom leta su krpelji i komarci.
„Komarci posebno mogu da budu opasni, jer prenose srčanog crva, bolest koja može biti fatalna po pse", kaže za BBC na srpskom Igor Učajev iz veterinarske ambulante „Šapa".
On savetuje da ljubimce vodite na redovne kontrole, kako bi se zaštitili od krpelja koji najčešće prenose babeziju (bolest koja se brzo razvija) i komaraca koji prenosi srčanog crva.
„Mesečni tretman ampulama za zaštitu i ogrlice koje traju i do pola godine su odlično rešenje da tokom boravka u prirodi, budete opušteni", kaže Učajev.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar