Ivan Golunov: Stotine uhapšenih na protestu u Moskvi
Nekoliko stotina ljudi uhapšeno je u Moskvi tokom protesta na kom su okupljeni zahtevali kazne za policajce koji su učestvovali u hapšenju istraživačkog novinara Ivana Golunova.
Tokom marša podrške Golunovu, policajci su se sukobili sa demonstrantima. Među uhapšenima su novinari, kao i opozicioni lider Aleksej Navalni.
Golunov je uhapšen prošle nedelje zbog navodnog pokušaja trgovine drogom. Oslobođen je u utorak, nakon što su optužbe protiv njega odbačene zbog nedostatka dokaza.
Ministar unutrašnjih poslova Vladimir Kolokolcev rekao je da će biti pokrenuta istraga o hapšenju, a da će policajci koji su učestvovali biti suspendovani.
Tri najtiražnija i najuticajnija ruska lista zajedno su javno pružila podršku Golunovu.
Šta se dogodilo na mitingu?
Ruski zvaničnici su saopštili da je više od 200 demonstranata uhapšeno tokom protesta u Moskvi. Iz nevladine organizacije koja je pratila protest saopšteno je da je uhapšeno više od 400 ljudi.
Demonstranti su mahali zastavama i nosili majice sa sloganom „Ja sam/Mi smo Ivan Golunov". Oni su optužili policiju za „kriminalno" ponašanje tokom hapšenja novinara.
Tokom protesta uhapšeno je više novinara među kojima je i novinar nemačkog lista Špigl.
https://twitter.com/EmilyCSherwin/status/1138746386311241730
Šta se dogodilo Ivanu Golunovu?
Tridesetšestogodišnji Golunov je radio za brojne medije, a između ostalog i za sajt Meduza čije je sedište u Letoniji.
Sajt su osnovali novinari portala Lenta.ru, nakon što je ovaj portal preuzeo novi vlasnik koji podržava vlasti u Kremlju.
Pisao je o zelenašima, zaradama članova porodice zamenika gradonačelnika Moskve, neobično visokoj ceni javnih radova u glavnom gradu Rusije i navodnoj cenzuri medija.
Golunov je krenuo na sastanak sa kolegom kada ga je policija zaustavila i pretresla u Moskvi prošle nedelje.
Policija je saopštila da je otkrila drogu u njegovoj torbi, kao i tokom pretresa njegove kuće. U izveštajima se navodi da su ga tukli tokom hapšenja.
Advokati novinara i aktivisti za slobodu medija kažu da je droga podmetnuta kako bi se ućutkao istraživački novinar. Veći deo ruskih medija kontroliše država, a Rusija je na listi Fridom Hausa na 83. mestu od 100 zemalja kada je o slobodi medija reč.
Podržavaoci novinara su odmah tvrdili da je nevin. Aktivisti tvrde da se optužbe za trgovinu drogom u Rusiji koriste protiv opozicionih ličnosti i aktivista za ljudska prava.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar