O čemu ćete ćaskati ako odete u goste kod kraljevske porodice
Zamislite scenu u kojoj Filip Mej, suprug britanske premijerke i Melanija Tramp, prva dama Amerike organizuju zabavu u bašti zgrade u ulici Dauning broj 10, ili vojvotkinju od Kembridža i američkog ministra finansija kako čavrljaju u šetnji kroz Bakingemsku palatu.
Mnogi se pitaju - o čemu bi oni mogli da pričaju?
Koliko god ovakvo „uparivanje" delovalo čudno, sve je unapred vrlo pažljivo isplanirano.
Tradicija je da britanska kraljica sedi pored šefa države, isto pravilo primenjuje se i na supružnike.
Ali ostale parove kroz dogovor određuju predstavnici palate, ambasade zemlje odakle je državnik koji dolazi u posetu i britanske vlade, kaže Danijela Relf, BBC novinarka koja prati kraljevsku porodicu.
Ona objašnjava da se ovakvi rasporedi uglavnom prave na osnovu statusa neke osobe.
Tokom nedavne posete američkog predsednika Donalda Trampa je možda delovačp čudno što mlađi članovi britanske kraljevske porodice nisu sedeli pored dece Donalda Trampa, dok se „uparivanje" princa Vilijama i premijerke možda smatralo prikladnijim.
„Jasno je da je, ako gledamo zajednička interesovanja i godine, moglo da bude i interesantnijih razgovora da su Kejt i Vilijam sedili pored Ivanke ili Džareda.
„Ali Vilijam će jednog dana biti kralj, tako da je bilo odgovarajuće da se nađe pored nekog od najviših zvaničnika", objašnjava Relf.
- Tramp u Londonu: Najbolje fotografije drugog dana posete
- Hari i Megan objavili do sad neviđene fotografije venčanja
Ovakav način planiranja može da dovede do nekih čudnih situacija.
Šta je, onda, najvažnije kada želite da naterate na razgovor ljude koji nemaju mnogo toga zajedničkog?
Džudi Eps, stručnjakinja za komunikaciju i autorka knjige Umetnost razgovora, kaže da je najvažnije da se ljudi drže „sigurnih tema" i izbegavaju pitanja lične prirode, makar na početku.
„Počnite sa najosnovnijim stvarima, sa pitanjem kako je vaš sagovornik putovao.
„Možda ovo deluje dosadno, ali je apsolutno prikladno za početak. Onda možete da pitate tu osobu da vam kaže nešto o sebi, kako voli da provodi vreme, na primer", objašnjava Eps.
„Ponekad na taj način možete da saznate informaciju koja će vam pomoći da skrenete razgovor ka nekom zajedničkom interesovanju".
Članovi kraljevske porodice su možda stručnjaci u tom ćaskanju, ali BBC novinarka, kaže da svi od Forin ofisa dobijaju određena uputstva o bezbednim temama za razgovor.
To, međutim, ne znači svi redom beže od tema koje su kontroverzne.
Predsednik Tramp je u emisiji Dobro jutro, Britanijo na televiziji ITV rekao da je sa princom od Velsa razgovarao o tome kako na različit način vide pitanje klimatskih promena.
Ipak, Relf kaže da članovi kraljevske porodice obično izbegavaju razgovore o politici.
„Bila bih zapanjena se da je princ Čarls rekao šta misli o Bregzitu", navela je ona.
Sposobnost izbegavanja opasnih tema dosta govori koliko su se prisutni pripremali za određeni razgovor, navodi Džudi Eps.
„Može da bude nezgodno kada vaš sagovornik pokrene tešku temu o kojoj se ne slažete, ali probajte da zadržite svoj pravac", ističe Eps.
Nekada je korisno da skrenete sa teme. Možete da prokomentarišete, na primer, kako izgleda okruženje u kojem se nalazite.
Govor tela je često jednako važan kao i ono o čemu pričate.
„Dok god imate normalan odnos sa sagovornikom, uz osmeh i kontakt očima, možete da izbegnete neprijatnosti", kaže ona.
„Onda vam je lakše, šta god da kažete ili ne kažete".
Eps navodi i da je lakše kada vas opusti držanje sagovornika.
BBC novinarka Relf kaže da deluje da je raspoloženje tokom Trampove posete bilo dobro, odnosno da sve prošlo u redu, postoje slučajevi koje je opisala kao „košmare".
„Jezička barijere može da predstavlja ozbiljan problem", tvrdi ona i dodaje da je to bio slučaj 2015. tokom posete Si Đinpinga, kineskog predsednika.
U medijima se čak pojavio i snimak na kojem se čuje britanska kraljica kako kaže da su tokom posete kineski zvaničnici bili veoma neprijatni prema britanskom ambasadoru u toj zemlji.
Neke osobe ne umeju da ćaskaju
Gospodin Mej i gospođa Tramp deluju kao veoma različige ličnosti, ali prijem u bašti koji su organizovali, dok su njihovi supružnici imali sastanak, otklonio je moguće neprijatnosti.
Relf tvrdi i da je ovaj događaj osmišljen kako bi malo opustio prvu damu Amerike.
„Vidi se da joj ćaskanje baš i ne ide. Ali jasno je da se oseća znatno prijatnije kada je u društvu dece i mladih".
Zvanične posete često izgledaju izveštačeno, ali je u ovom slučaju sve prošlo iznenađujuće dobro.
„To je lepa stvar ovakvih poseta - vidite kako međusobno komuniciraju veoma različite osobe", zaključila je Relf.
Komentari 2
rada
Миодраг
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar