Prijemni za srednje škole: Ko je odgovoran za „curenje“ testova
Dan pošto su „procureli" testovi iz matematike, osmaci su polagali kombinovani test. U školske klupe će ponovo u četvrtak, 20. juna - pošto je za tada odloženo testiranje iz matematike.
Test je odložen pošto se pojavio u javnosti pre polaganja.
Policija i tužilaštvo utvrđuju kako je došlo do propusta i ko je odgovoran, a prema izveštaju koji je dobio ministar prosvete Mladen Šarčević, za sada se zna da su u krađi učestvovale tri žene i da se sve desilo u školi u Zemunu.
Testovi se pre štampanja čuvaju na fleš memorijama u Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, odakle se šalju u štampu.
- Građansko vaspitanje, 18 godina kasnije
- Srbija ponovo pala na maloj maturi, protesti đaka u Beogradu
- Privatne škole: vrhunsko obrazovanje ili plaćene diplome
Bezbednost testova
Ministar Šarčević je za Radio-televiziju Srbije rekao i da se utvrđuje ko je još učestvovao u lancu, a sumnjivo je 15 lokacija.
„To je utvrđeno kontrolom testova kako bi se videlo da li su oni tokom noći otvarani ili su nebezbedno čuvani."
Direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Branislav Ranđelović za BBC na srpskom kaže da se testovi na srpskom jeziku za sva tri ispita štampaju van Zavoda, u štampariji koju odredi Ministarstvo.
Poslednje dve godine štampani su u Politici.
„Testovi na jezicima nacionalnih manjina štampaju se u Zavodu i zajedno sa ostalim testovima šalju se u škole."
Do škola testove prevozi policija u specijalizovanim vozilima.
Propust je, kako navode mediji, napravljen u školi „Ilija Birčanin" u Zemunu.
Ministar Šarčević to nije želeo direktno da potvrdi, kao i da „ne bi bilokorektno reći da je škola nebezbedno čuvala testove".
Šta se dogodilo?
Učenici osmog razreda trebalo je u utorak, 18. juna da polažu test iz matematike u sklopu završnog ispita, ali pošto su došli u škole, rečeno im je da se test odlaže - jer je „procureo".
Vest o odlaganju testa, kao i fotografije zadataka iz matematike pisane rukom, brzo su počeli da se šire društvenim mrežama.
Korisnici društvenih mreža tražili su i ostavku ministra prosvete, a isti zahtev je imala i opozicija, kao i osmaci koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete.
Novi protest đaci su najavili za sredu.
Ministar Mladen Šarčević je naveo da je „šefovima" ponudio ostavku, ali i dodao da „nije ovo Haški tribunal pa da postoji komandna odgovornost".
Osim ostavke ministra, među zahtevima se našlo i poništavanje završnog ispita i upis dece na osnovu uspeha u osnovnoj školi.
Slučaj brushalter
Upravo to se dogodilo 2013. godine, kada je test takođe „procureo".
Đaci su tada u srednje škole upisani na osnovu bodova ostvarenih za vreme dotadašnjeg školovanja.
Radnica Službenog glasnika Zorica Matić tada je kombinacije testova ukrala dok ih je pakovala i iznela ih u grudnjaku.
Istraga je utvrdila da je uzela tri kombinacije testa za srpski jezik i dve za matematiku, dok je treću slikala mobilnim telefonom.
Slučaj je se našao na sudu, a radnica je osuđena na uslovnu kaznu od četiri meseca zatvora sa rokom provere od dve godine.
Dvojica njenih saučesnika osuđeni su na uslovnu kaznu od tri meseca zatvora, sa rokom provere od godinu dana.
Tadašnji ministar prosvete Žarko Obradović ostavku je podneo tri meseca kasnije.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 4
mrva
Dragan Kostic
.
Inace mislim da su prijemni ispiti glupost, maltretiranje, stresiranje dece a evo vidimo da su nekima mogucnost da se na kvarno ostvari neki lanzi rezultat. To treba kompletno ukinuti jer ne sluzi nicemu osimd a se slakeri, kampanjci i budzovanska deca provuku na kvarno i time izjednace sa legitimnim djacima.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar