Policija, suzavac i šokeri - agresivna sredstva prinude i medicinska nega

Novi Pravilnik o policijskim ovlašćenjima propisuje da je upotreba elektrošokera i palica zabranjena kada su pitanju vozači u saobraćaju, ali je dozvoljena prema trudnicama i srčanim bolesnicima.
Policija
BBC

Policija u Srbiji ima ovlašćenje da koristi suzavac i elektrošokere i palice, ali i dužnost da pruži negu i savete onima, koje na taj način povrede.

Nakon korišćenja suzavca policajci će okrenuti tu osobu prema vetru ili ventilatoru i reći joj da oči ispere tekućom hladnom vodom i da ne trlja oči, dok će posle korišćenja elektromagnetnih sredstava pružiti i medicinsku pomoć, ako je neophodno, navodi se u novom Pravilniku o policijskim ovlašćenjima, koji je na snazi od 10. juna.

„Besmisleno je očekivati da policajac na terenu, od zaštitnika koji zaustavlja nasilnika, ubicu ili silovatelja, odjednom postane medicinska sestra ili kozmetičar i brine o tome čoveku i da ga zapira", ocenjuje kriminolog Dušan Davidović za BBC na srpskom.

Ministarstvo unutrašnjih poslova još nije odgovorilo na pitanja BBC-ja ovim povodom.

Novi pravilnik propisuje da je upotreba elektrošokera i palica zabranjena kada su pitanju vozači u saobraćaju, ali je dozvoljena prema trudnicama i srčanim bolesnicima.

Suzavci i elektrošokeri bi mogli da se koriste u uličnim nemirima
BBC
Suzavci i elektrošokeri bi mogli da se koriste u uličnim nemirima

Šta stoji u Pravilniku?

Pre upotrebe elektromagnetnih sredstava ili suzavca, policijski službenik upozorava.

Elektromagnetna sredstva strujom blokiraju mišiće i onesposobe čoveka, dok suzavac hemikalijama nadražuje disajne puteve i kožu preko pora, oči i usta.

„Nakon upotrebe elektromagnetnih sredstava, policijski službenik će pratiti stanje i ponašanje lica prema kome je sredstvo upotrebljeno, i odmah će omogućiti pružanje stručne medicinske pomoći ako lice ostane u stanju stresa, šoka, ima druge zdravstvene probleme ili traži medicinsku pomoć", piše u dokumentu.

Upotreba tih sredstava nije dozvoljena u situacijama kada bi to bilo opasno po život, ali se ipak može koristiti u slučajevima kada nije moguće upotrebiti druga sredstva prinude.

„ Prema osobama koje su ranjene, obilno krvare, trudnicama, mentalno obolelim i srčanim bolesnicima - upotrebiće se izuzetno, sa naročitom pažnjom i za najkraće moguće vreme".

Ove odredbe su „apsolutno problematične", jer će u praksi biti neizvodljivo da policijski službenici procenjuju zdravstveno stanje osoba ili im pruža medicinske savete, smatra Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

On to ocenjuje bez obzira na nivo obuke koji policajci mogu dobiti, a kojim, kaže, u ovom trenutku svakako ne raspolažu.

„U zemljama u kojima se elektromagnetni šok, takozvani tejzer primenjuje, pored prve pomoći na licu mesta, obavezno je obezbediti i ukazivanje stručne medicinske pomoći zdravstvenih radnika", navodi Elek.

Ovaj radikalni zaokret u praksi policijskog delovanja, ima opravdanje, dodaje Davidović.

„Imamo ogroman broj policajaca koji su nastradali na dužnosti, jer nisu imali dovoljna ovlašćenja da se sačuvaju. Zato uvode ova jako represivna sredstva, koja upotrebljavaju sve policije sveta", navodi.

Teroristi i kriminalci postali su mnogo agresivniji, ističe Davidović, pa se zato i policija okreće novim sredstvima prinude.

„Ona nisu opasna kao metak, ali mogu i da ubiju. Ako strujom napadnete čoveka sa pejsmejkerom, on je gotov".


Šta policajac radi nakon što upotrebi suzavac?

Nakon upotrebe raspršivača, policijski službenik će licu pružiti potrebnu pomoć što pre, i to:

  • 1) u skladu sa mogućnostima lice odvesti u nekontaminirano područje i okrenuti ga licem prema vetru, ventilatoru ili drugom priručnom sredstvu;
  • 2) licu reći da bude mirno, da pokuša normalno da diše, da lice i oči ispere tekućom hladnom vodom i da ne trlja oči.

Nakon ukazane potrebne pomoći policijski službenik će upozoriti lice da:

  • 1) ne koristi kreme, losione ili druge kozmetičke preparate koji mogu aktivne komponente spreja duže zadržati u dodiru sa kožom;
  • 2) za uklanjanje aktivne komponente može koristiti sapun koji ne sadrži ulje, da lice briše peškirom tapkanjem, bez trljanja;
  • 3) radi sprečavanja oticanja, kontaminirana područja tela može hladiti vodom, mokrim oblogama ili ledom;
  • 4) mora temeljno oprati sočiva.

*Izvor: Pravilnik o policijskim ovlašćenjima


Policija
Fonet

Kakva je praksa u drugim državama?

U Hrvatskoj i Crnoj Gori, koje su relevantne za poređenje sa Srbijom, policija nema ovlašćenja da primenjuje elektromagnetne šokove kao sredstvo prinude, dok je suzavac dozvoljen, kaže Elek.

„Iako zakonska rešenja svuda, pa tako i u Srbiji, predviđaju brojna ograničenja prilikom njihove upotrebe, teško je osigurati efektivnu primenu u praksi", ističe.

Pravilo je, navodi Elek, da sva ovlašćenja koja mogu da ugroze prava građana moraju biti praćena adekvatnim merama kontrole da bi se sprečile zloupotrebe.

„Ovo će biti ključni problem i u Srbiji budući da Sektor unutrašnje kontrole i dalje nema dovoljno kapaciteta, niti autonomiju u radu, da kontroliše zakonitost primene policijskih ovlašćenja - na ovo je ukazala i Evropska unija u poslednjem Izveštaju za Srbiju".

Pod sredstvima prinude podrazumevaju se i fizička snaga, službena palica, sredstva za vezivanje, specijalna vozila, posebno dresirani psi, konjica, sredstva za zaprečavanje, hemijska sredstva, vatreno oružje i posebne vrste oružja, uređaji za izbacivanje mlazeva vode, sredstvo za sprečavanje prolaska lica i hemijska sredstva.

Nova sredstva prinude uvedena su prvi put 2016. godine kada je usvajan novi Zakon o policiji, podseća Elek.

Posebno je zabrinjavajuće, napominje, i to što je Pravilnik potencijalno u u sukobu sa članom 107 Zakona o policiji koji propisuje zabranu korišćenja fizičkih sredstava prinude prema mladim, bolesnim, iznemoglim licima i trudnicama.

„Stručna javnost je još tada upozoravala na potencijalna ugrožavanja prava građana, budući da ovo pitanje određuje podzakonski akt, to jest pravilnik - što daje veću diskrecionu moć odlučivanja i smanjuje stepen kontrole", zaključuje Elek.

Davidović smatra da uključivanje osetljivih grupa u tekst Pravilnika, pokazuje licemerstvo policije.

„Daje mogućnost policajcima da koriste gruba sredstva, a onda podmetnu u tekst trudnice i ranjenike, da se vidi da vode računa o građanima i pojedincima.

To je lažni moral - da se vlasi ne dosete."


Elektrošokeri - izbegavati glavu i arterije

Prilikom upotrebe elektromagnetnih sredstava, policijski službenik preduzima sledeće mere bezbednosti:

  • 1) u slučaju upozorenja laserom, glava ne sme da bude ciljana da bi se izbegla mogućnost upotrebe laserskih zraka u visini očiju;
  • 2) u slučaju upotrebe sredstva na daljinu, nišanjenje nekih delova tela treba izbeći, pogotovo glave ili vrata zbog prisustva grlenih arterija, kako bi se onemogućile povrede ili mučnine osobe koja treba biti privremeno onesposobljena;
  • 3) ova sredstva se ne upotrebljavaju ako je odeća lica nakvašena zapaljivim supstancama (alkohol, benzin i sl.).

*Izvor: Pravilnik o policijskim ovlašćenjima


„Tejzer" se još tokom 2011. koristio u više od 100 zemalja sveta i zahvaljujući njemu spasene su destine hiljada ljudi, pisala je Politika.

Ipak, otkako je američka policija početkom devedesetih godina počela da ga koristi traju i kontroverze i osporavanja njegove efikasnosti.

Navodno, u velikom broju slučajeva elektrošokeri su bili kobni za osobe koje je policija želela da onesposobi.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dzo

    20.06.2019 23:44
    Vodja se sprema za nasilne proteste ili revoluciju, pa daje ovlascenja policiji da upotrebljava ove stvari i da njemu i njegovim pajtasima cuva fotelju. Osetio je on da narod nezadovoljan i da on gubi tlo pod nogama. Nisam siguran Vucicu da policija i bezbednjaci mogu da ti osiguraju vlast ako te narod ne zeli.
  • Citalac

    20.06.2019 18:11
    Greska u pisanju ?
    @Pravnik - laici ili ludaci !?
  • Građanin

    20.06.2019 17:27
    Šta reći?
    Srbija, kao praktičan eksperiment početka Novog Svetskog Poretka.
    U kome se vlada policijom i vojskom.

    "Dobro ispendrečiš trudnicu, zaspeš je suzavcem i elektroškiraš i sve po zakonu Srbije."

    Posle tvrdiš da je bila nervno labilna i opasna, a ti kao policajac imaš pravo da to procenjuješ.

    Naravno, na ovakve mere ni građani neće ostati na nivou, znajući sve ovo.
    Dakle, i policija može očekivati teže reakcije građana u nekim zbivanjima.
    Nekad se to zvalo - Dogodio se narod...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.

Problem problema sa spavanjem

Zbog užurbanog načina života ljudi se često žale da su neispavani, ali šta ako dobar san uglavnom zavisi od stanja uma?

Primirje u Gazi: Otvorena pitanja o sporazumu

Israel and Hamas have agreed a Gaza ceasefire and hostage release agreement following 15 months of war. But there are still questions that remain unanswered in this three-phase plan, which involves hostage and prisoner releases as well as an end to fighting.