Ugrožena katedrala u Vijetnamu stara 134 godine
Arhitekte iz Vijetnama zabrinute su da bi planovi za renoviranje katedrale iz 19. veka zapravo mogli da dovedu do njenog uništenja.
Nezadovoljstvo zbog stanja katedrale Bui Ču nateralo je ministra kulture Ngujena Ngoka Tijena da naloži istragu prošle godine, a Institut za očuvanje spomenika dobio je dve opcije, javljaju mediji.
Prva predviđa obnovu 134 godina starog zdanja u severnoj primorskoj provinciji Nam Din, koja se smatra kolevkom katoličanstva u Vijetnamu, ali druga predviđa rušenje i izgradnju veće „kopije".
Katedrala je obnovljena dva puta od 1974. godine, ali su se u drvene stubove sada uvukli crvi, crep je slomljen pa prokišnjava, a ugroženi su i zvonik i zidovi građevine.
Institut je saopštio da bi popravljanje ovih nedostataka bio veliki poduhvat i da bi zahtevalo redovno godišnje održavanje, tako da je njihov izbor bila druga opcija - rušenje katedrale i izgradnja nove.
Novo zdanje bi „zadržalo tipične karakteristike originalne katedrale, a bili bi ispunjeni i zahtevi zajednice za većim prostorom po pristupačnoj ceni".
Međutim, grupa nezavisnih arhitekata ispitala je zgradu u maju. Zaključili su da bi rekonstrukcija zahtevala manje posla nego što je navedeno u izveštaju, pa su premijeru uputili peticiju, javljaju mediji.
Protest je zaustavio planove o rušenju, ali arhitekte su i dalje oprezne - zgradi je i dalje potrebna hitna pažnja, a konačna odluka je u rukama ministarstva kulture.
Grupa arhitekata želi da Vlada stavi zgradu podvede pod Zakon o kulturnoj baštini, koji bi je zaštitio od rušenja.
Relativno malo crkava ima ovaj nivo zaštite, a Martin Rama, savetnik Svetske banke koji vodi Vijetnamski centar za održivi urbani razvoj, dao je svoj glas ovom pozivu.
„Arhitektonski dragulji"
On kaže da su crkve i džamije iz kolonijalne ere „arhitektonski dragulji zahvaljujući kombinaciji francuske umetnosti i tradicionalne vijetnamske estetike, a njihovo uništavanje je gubitak za čovečanstvo".
On takođe smatra da bi UN trebalo da razmotri njihovo uvrštavanje na listu svetske baštine, pišu mediji.
U međuvremenu, arhitekta Nguijen Ngoc Hoaj Nam iz grupe Jeu Di San ima pragmatično rešenje - popravku katedrale i izgradnju nove pored.
„Tako bi se stara zgrada sačuvala, a dobila bi se i prostranija građevina za sve veće zahteve lokalne zajednice", rekao je.
Izveštava Martin Mogran
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar