Zabranjen ulaz srpskim zvaničnicima na Kosovo

Jetljir Zuberaj, savetnik ministra spoljnih poslova Kosova, objavio je na Fejsbuku da je odluka o zabrani doneta zbog „pretnji i napada na severu Kosova“.

 

Bilbordi
BBC
Bilbordi kojima su Srbi sa severa Kosova dočekali predsednika Vučića u septembru 2018. godine

 

Ministarstvo spoljnih poslova Kosova odlučilo je da zabrani ulazak na teritoriju Kosova svim srpskim zvaničnicima.

Razlog za to su „pretnje, stalna propaganda i lažne vesti koje Srbija sprovodi prema Kosovu", kako se navodi u Fejsbuk objavi Jetljira Zuberaja, savetnika ministra spoljnih poslova Kosova Bedžeta Pacolija.

U objavi koju su preneli kosovski i srpski mediji, navedeno je da je odluka o zabrani doneta i zbog „nedavnih napora (Beograda) da izazove takozvanu humanitarnu krizu na severu Kosova."

„Ministarstvo spoljnih poslova neće dozvoliti nijednom zvaničniku iz Beograda da poseti Kosovo i svi zahtevi će biti odbijani sve dok ovakvo ponašanje traje", napisao je Zuberaj.

Ministar spoljnih poslova Kosova Bedžet Pacoli i direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Marko Đurić nisu bili odmah dostupni za komentar.

Procedura za ulazak zvaničnika Srbije na Kosovo

Od postizanja sporazuma u Briselu 2013. godine postoji neka vrsta procedure za srpske koji odlaze na Kosovo, kao i za zvaničnike iz Prištine koji ulaze u Srbiju.

Obaveza je da se druga strana obavesti kada državni zvaničnik dolazi u službenu posetu.

Postoje dve kategorije zvaničnika - u prvu spadaju predsednici, premijeri, potpredsednici vlada, ministri unutrašnjih i spoljnih poslova, kao i ministri odbrane.

Oni o poseti moraju obavestiti oficira za vezu 72 sata ranije, a prigovor na posetu se može uložiti u roku od 48 sati.

U drugu grupu spadaju svi ostali ministru, potpredsednici parlamenta, direktori javnih preduzeća, predsednici sudova i predstavnici bezbednosnih agencija. Oni obaveštenje o poseti treba da upute najmanje 48 sati unapred.

U ovu grupu, naime, spada i direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, koji je u martu prošle godine uhapšen na Kosovu zbog, kako su kosovski zvaničnici tada naveli „kršenja norme" o prijavljivanju posete unapred.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.

Problem problema sa spavanjem

Zbog užurbanog načina života ljudi se često žale da su neispavani, ali šta ako dobar san uglavnom zavisi od stanja uma?