Rembrant: Rajksmuzej emituje uživo restauraciju "Noćne straže"
Amsterdamski muzej počeo je sa najvećom restauracijom Rembrantove poznate slike „Noćna straža" i poziva ljude da je gledaju uživo.
Remek-delo, nastalo 1642. godine, postavljeno je unutar specijalno dizajniranog zida od stakla tako da svi zainteresovani mogu da gledaju sliku i dok traje proces restauracije.
Ljubitelji umetnosti mogu radove da prate i onlajn.
Ova poznata slika je poslednji put obnavljana pre više od 40 godina, kada je prorezana nožem.
„Noćna straža" se smatra najambicioznijim delom Rembranta. Poručio ju je gradonačelnik i vođa građanske straže Amsterdama, Frans Vanink Kok, koji je želeo grupni portret milicije.
Slika je visoka skoro četiri metra i široka oko 4,5 metra, dok teži 337 kilograma. Osim što je poznata po veličini, slika je čuvena po dramskom svetlu i pokretu.
- Za koliko je prodat Van Gogov pištolj kojim je pokušao samoubistvo
- Koliko košta najskuplja Moneova slika
Ipak, stručnjaci iz amsterdamskog Rajksmuzeja su zabrinuti da se spoljašnost remek-dela menja, ukazujući na primer blanširanja figure malog psa. Iz muzeja navode da će ovaj multimilionski projekat restauracije pomoći zaposlenima da bolje razumeju u kom je slika stanju.
„Neophodno je detaljno ispitivanje kako bi se utvrdio najbolji plan za obrađivanje, a to će podrazumevati tehnike snimanja, fotografije u visokoj rezoluciji i naprednu kompjutersku analizu", navode. „Korišćenjem ovih i drugih metoda, dobićemo veoma detaljno stanje slike - ne samo obojene površine, već svakog sloja posebno - od laka do platna".
https://twitter.com/rijksmuseum/status/1148144709384232960
Ovaj projekat je, zapravo, prva velika restauracija ovog dela još od 1975. godine, kada se čovek naoružan kuhinjskim nožem borio sa radnikom obezbeđenja i prorezao sliku, rekavši očevicima da je „to uradio za Gospoda".
Slika je nožem izgrebana i ranije - 1911. godine, dok je 1990. godine naprskana hemikalijom. U oba slučaja šteta je bila mala i relativno laka za uklanjanje.
Generalni direktor muzeja Tako Dibits je rekao da je muzej odlučio da dopusti javnosti da posmatra projekat, nazvan „operacija Noćna straža", zato što slika „pripada svima nama".
„Više od dva i po miliona ljudi dolazi da je vidi svake godine. Ona pripada svima koji žive u Holandiji i svetu. Zato smo mislili da javnost ima pravo da vidi šta se dešava sa tom slikom", kaže Dibits.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar