Svetski dan tigrova: Zabeležen porast broja tigrova u Indiji
U Indiji živi oko 3.000 tigrova, a broj raste iz godine u godinu.
Premijer Indije Narendra Modi izjavio je da se broj tigrova povećao sa 2.226 u 2014. na 2.967 u 2018. godini.
Dodao je da je Indija „jedno od najvećih i najbezbednijih staništa za tigrove na svetu".
- Tigrica ljudožderka nema zaštitu suda
- Retki beli tigar ubio čuvara zoo vrta
- Tigrovi u cirkusu na smrt izujedali ukrotitelja
Procenjuje se da u Indiji živi oko 70 odsto svetske populacije tigrova.
Indija vrši popis tigrova jednom u četiri godine - to je dug i zahtevan zadatak u kom učestvuju čuvari nacionalnih parkova i zaštićenih šuma i naučnici koji prolaze površinu od pola miliona kvadratnih kilometara u potrazi za tragovima postojanja tigrova.
https://twitter.com/PIB_India/status/1155694752135704576
Modi je izjavio kako rezultati popisa tigrova „treba da usreće svakog Indijca".
https://twitter.com/PMOIndia/status/1155694808519680000
Ovo je ogroman uspeh zaštitnika prirode, kažu ljudi koji prate ovu temu.
Po jednog proceni, između 1875. i 1925. oko 80.000 tigrova je ubijeno u Indiji. Razmere lova su bile ogromne - kraljevi i razni državni zvaničnici ubijali su na hiljade tigrova koristeći puške, koplja, zamke, mreže i otrov. Do šezdesetih godina 20. veka broj tigrova drastično je opao.
Ali nekoliko vladinih inicijativa, kao što su zabrana lova i različite kampanje koje su sprovođene po selima, dovele su do porasta populacije.
Rigorozni zakon o zaštiti životinja iz 1972. godine, zabranio je u potpunosti ubijanje i hvatanje tigrova, čak i kada se smatraju „problematičnim životinjama" koje ugrožavaju druge.
Pod pritiskom svetskih organizacija za zaštitu prirode, Indija je takođe angažovala više šumskih čuvara i poboljšala uslove u rezervatima.
Prvi pozitivni rezultati su primećeni 2006, a od tada broj tigrova je u porastu.
Međutim, tigrovi češće napadaju ljude, što je posledica smanjene površine šuma u Indiji. Mnogi sada zahtevaju da država otvori veći broj rezervata za ove životinje.
Procenjuje se da tigrovi žive samo na deset odsto površine njihovog potencijalnog staništa. Broj tigrova je preveliki za prostor na kom su nastanjeni, zbog čega ponekad napuštaju stanište u potrazi za hranom i dolaze u sukob s ljudima koji žive u okolini.
Zaštitnici prirode kažu da se napadi na ljude dešavaju na granicama zaštićenih područja, šuma i plantaža i da će ovakvih incidenata biti sve više ukoliko Indija ne proširi površinu rezervata za tigrove.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar