Etiopija „oborila svetski rekord" u broju zasađenih stabala
Etiopija je zasadila više od 200 miliona sadnica drveća u jednom danu, navode zvaničnici, ističući da bi to mogao da bude novi svetski rekord.
Projekat nazvan Inicijativa zelena zaostavština (Green Legacy Initiative) predvodi premijer Etiopije Abij Ahmed, a održava se u 1.000 gradova širom zemlje.
Kako se navodi, cilj akcije je borba protiv uništavanja šuma i klimatskih promena.
Neke državne službe, agencije i kancelarije su zatvorene kako bi oni koji tamo rade mogli da učestvuju u sađenju.
Takođe, neki službenici su angažovani da broje koliko je tačno drveća zasađeno, javlja Kalkidan Jibeltal, reporter BBC-ja iz Adis Abebe.
- Sadnja drveća - najveći svetski poduhvati
- Da li je seča drveća u Košutnjaku po zakonu
- Zašto su borci za opstanak reka Srbije spremni da žrtvuju i sopstvenu slobodu
Iz Ujedinjenih nacija ističu da je pokrivenost šumom u Etiopiji pala sa 35 odsto sa početka 20. veka na nešto više iznad četiri odsto početkom 21. veka.
Ministar za inovacije i tehnologiju u Etiopiji Getaun Mekurija napisao je na Tviteru da je do sada zasađeno više od 220 miliona stabala.
https://twitter.com/DrGetahun/status/1155813963252273153?s=20
Norma koju žele da ispune je četiri milijarde zasađenog drveća.
Državna televizija za to vreme emituje promotivni spot, u kojem se na građane apeluje da brinu o drveću i priključe se akciji sađenja.
Trenutni svetski rekord za broj zasađenih stabala u jednom danu drži Indija, u kojoj je 2016. godine 800.000 volontera zasadilo više od 50 miliona.
Kritičari vlade Etiopije za to vreme ističu da Abija samo želi da skrene pažnju javnosti za velikih problema sa kojima se njihova zemlja suočava.
Kako navode, pre svega sa etničkih sukoba zbog kojih je raseljeno oko 2,5 miliona ljudi.
Komentari 4
testerasi
Pawlle
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar