Peruanski arheolozi otkrili mural star 3.800 godina
Arheolozi u Peruu otkrili su mural za koji se pretpostavlja da je star 3.800 godina.
Zid, pronađen u ponedeljak, nalazi se u unutrašnjosti javne ceremonijalne zgrade u nalazištu Vičama, zapadno od Lime.
Složeni izrezbareni prizor prikazuje žabu koja liči na čoveka i ljude.
- „Kako sam u Srbiji pronašla još jednu 'Lejdi' i svetsku senzaciju"
- Kakva arheološka blaga krije Srbija
- Priča o Nišliji, prvom neandertalcu u Srbiji
Rut Šedi Solis, direktorka Arheološke zone Kral, veruje da prikaz predstavlja „dolazak vode" kroz padavine.
Kaže da su u andskoj civilizaciji žabe predstavljale vodu i dodaje da lica ispod njih predstavljaju ljude koji iščekuju padavine koje će omogućiti nastavak života.
Još jedan prikaz pronađen u blizini prikazuje četiri ljudske glave sa zmijama koje ih okružuju i izgledaju kao semenke s licem.
Istraživači su saopštili da su skulpture verovatno nastale u periodu oskudice i gladi.
Tatjana Abad, arheološkinja, rekla je na konferenciji za novinare održanoj u ponedeljak da prikaz predstavlja vreme „krize" za ljude koji su živeli ovde.
Vičama se nalazi u provinciji Huaura u današnjem Peruu, udaljenoj oko 150 kilometara zapadno od prestonice Lime.
Iskopavanja su počela 2007. i istraživači veruju da je na tom mestu živela drevna civilizacija koja se bavila poljoprivredom i ribarstvom.
Smatraju ga jednim od najvažnijih populacijskih centara iz civilizacije Caral, za koju se smatra da datira još od pre 5.000 godina.
Tajni grad Kral, u peruanskoj provinciji Baranka, opisuje se kao najstariji centar civilizacije otkriven u Americi. Nalazište se nalazi na Uneskovoj listi kulturne baštine od 2009. godine.
Smatra se da je civilizacija misteriozno nestala oko 1800. godine pre nove ere - a Šedi je u ponedeljak rekla da novi murali, koji predstavljaju promene klime, mogu da ukažu na razlog nestanka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar