Amazonija u požaru: Koliko je situacija loša
Hiljade požara bukte širom amazonskih kišnih šuma u Brazilu - što su najintenzivniji požari gotovo u čitavoj deceniji.
Zapadne države Roraima, Akre, Rondonija i Amazonas, kao i Matu Grosu du Sul najviše su pogođene.
Međutim, pokazalo se da su neke fotografije požara - uključujući i neke objavljene pod heštegom #PrayforAmazonas - stare decenijama, a neke čak i nisu iz Brazila.
- Arktik u plamenu - koliko je situacija loša
- Kišne šume Amazonije gore rekordnom brzinom
- Na Balkanu se najbrže zagreva Ljubljana, pa Beograd
Šta se stvarno dešava i koliko je situcija loša?
Mnogo je požara u ovom regionu ove godine
Amazonske kišne šume u Brazilu pogađa rekordni broj požara u 2019. godini, pokazuju podaci brazilske svemirske agencije.
Nacionalni institut za svemirska istraživanja saopštio je da satelitski podaci pokazuju porast požara za 85 odsto u odnosu na isti period 2018. godine.
Zvanični podaci pokazuju da je više od 75.000 šumskih požara zabeleženo u Brazilu za prvih osam meseci ove godine - što je najviše od 2013. Tokom 2018. godine bilo je 39.759 požara.
Šumski požari su uobičajeni u Amazoniji tokom sušne sezone, koja traje od jula do oktobra. Mogu ih izazvati prirodne pojave, poput udara groma, ali i farmeri i ljudi koji čiste zemljište za uzgajanje useva ili pašnjake.
Aktivisti navode da antiekološka retorika brazilskog predsednika Žaira Balsonara podstiče krčenje šuma.
Bolsonaro, dugogodišnji skeptik po pitanju klime, u odgovoru optužuje nevladine organizacije da su podmetnule požare kako bi narušile sliku njegove vlade.
Kasnije je izjavio da vladi nedostaju resursi da se bori protiv vatre.
Zapad Brazila je najzahvaćeniji požarima
Zapad države je među najugroženijim područjima.
U državama Roraima, Akre, Rondonija i Amazonas zabeležen je porast požara u poređenju sa poslednje četiri godine (2015-2018).
Roraima beleži porast od 141 odsto, Akre 138 odsto, Rondonija 115 odsto, a Amazonas 81 odsto porasta. Matu Grosu du Sul, koja se nalazi na dalekom jugu, beleži rast od 114 odsto.
Amazonas, najveća brazilska država, proglasila je vanredno stanje.
Vatra stvara velike količine dima i ugljenika
Dim od požara širi se širom Amazonije, ali i šire.
Prema evropskom Kopernikus servisu za monitoring, dim je stigao do obale Atlantika. Čak je i nebo nad Sao Paolom bilo zatamnjeno dimom, a ovaj grad udaljen je više od 3.200 kilometara od mesta gde su požari.
Požari stvaraju velike količine ugljen-dioksida. Prema podacima Kopernikusa, nastalo je 228 megatona tokom ove godine, što je najviše od 2000.
Vatra emituje i ugljen-monoksid - gas koji se oslobađa kada sagoreva drvo.
Basen Amazona - dom za više od tri miliona vrsta biljaka i životinja, kao i za milion starosedelaca - ključni je region za regulaciju globalnog zagrevanja, s obzirom na to da njegove šume apsorbuju milione tona ugljenika svake godine.
Ali kada se drveće poseče ili gori, ugljenik se oslobađa u atmosferu, a sposobnost prašume da apsorbuje emisiju ugljenika se smanjuje.
Požarima pogođene i druge države
I druge zemlje u basenu Amazona - oblasti koja se prostire na 7,4 miliona kvadratnih kilometara - suočavaju se sa velikim brojem požara ove godine.
Venecuela je na drugom mestu sa 26.000 požara, dok je Bolivija treća sa više od 17.000.
Vlada Bolivije angažovala je helikoptere kako bi pomogla gašenju šumskih požara na istoku zemlje. Oni su za sada zahvatili oko šest kvadratnih kilometara šume i pašnjaka.
Dodatne spasilačke službe poslate su u ovaj region, a postavljaju se i skloništa za životinje koje beže od požara.
Autori: Majk Hils, Lusi Rodžers i Nasos Stejlianu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar