Prva Povorka Ponosa u Sarajevu prošla bez incidenata
Prva Povorka ponosa u Bosni i Hercegovini, protekla je bez incidenata, a učesnici su prošetali centralnim ulicama Sarajeva do platoa ispred zgrade parlamenta.
Slogan Povorke glasi „Ima izać", a pored transparenata i zastava duginih boja, učesnici su nosili pištaljke i bubnjeve.
Policija još nije saopštila procenu broja učesnika, a lokalni mediji navode da je u Povorci učestvovalo više od hiljadu ljudi.
Kolonu učesnika obezbeđivalo je više od 1.100 policajaca, među kojima su i pripadnici specijalne policije, zajedno sa više od stotinu pripadnika privatnih agencija.
Na kraju skupa pevač Damir Imamović izveo je sevdalinku „Snijeg pade na behar na voće".
https://twitter.com/bbcnasrpskom/status/1170638675144822784?s=20
U Povorci bio je i Božo Vrećo, poznati izvođač sevdalinki.
https://twitter.com/bbcnasrpskom/status/1170637426273988608?s=21
U subotu su se u centru Sarajeva okupili ljudi koji su šetali istom rutom kako bi, kažu, zaštitili „pravu, tradicionalnu porodicu".
Zabrana diskriminacije LGBT osoba u Bosni regulisana je Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH iz 2003. godine i Zakonom o zabrani diskriminacije iz 2009. godine.
I pored zakona, ocena Sarajevskog otvorenog centra u Roze izveštaju za 2019. je da je „institucionalni okvir za zaštitu od diskriminacije i dalje izrazito slab".
Ministarstvo za ljudska prava i izbeglice je 2017. godine izradilo i entitetskim vladama uputilo Nacrt akcionog plana za ravnopravnost LGBT osoba u Bosni i Hercegovini 2018-2020.
U izveštaju se zaključuje da blagi napredak na ovom polju jeste postignut, ali da nije izvesno kada će doći do usvajanja.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar