Murali na zgradama: "Odlično rešenje za hroničan problem estetike"

Murali krase fasade zgrada širom sveta, a sada je i nekoliko starih i zapuštenih grada u Beogradu dobilo nov izgled.

 

mural u Knez Miletinoj
BBC
Mural poznatog strit art umetnika Vupera

 

Dijana Simić je upravnica jedne zgrade u beogradskom naselju Dorćol - kraju grada u kom su na brojnim zgradama fasade oronule.

Ona je slučajno saznala za konkurs za oslikavanje murala na sajtu opštine Stari grad koja je učestvovala u organizaciji oslikavanja fasada tokom festivala ulične umetnosti Rekonstrukcija.

„Poziv za konkurs sam videla dok sam tražila nešto drugo", kaže Simić za BBC na srpskom i objašnjava da su joj za prijavu bila potrebna samo tri dokumenta kako bi fasada njene zgrade dobila mural.

Zgrada kojom upravlja Simić je oslikana, a ona kaže da su reakcije komšija, posebno onih starijih, „odlične".

„U našoj zemlji postoji hroničan problem estetike. Mnogi ne znaju da na oblikovanje njihove ličnosti utiče i to u kakvoj zgradi, ulici žive. Svaki prostor utiče na nas", tvrdi ona.

Simić ne strahuje od toga da će vandali precrtati mural jer neće ozbiljno narušiti njegovu lepotu, s obzirom na to da je nacrtan preko celog zida četvorospratne zgrade.

 

mural u Knez Miletinoj
BBC
Umetnik je mural nacrtao za četiri dana

 

Kako i vi da ulepšate zgradu u kojoj živite

Iako je festival Rekonstrukcija, iz opštine Stari grad kažu da je protokol za dobijanje dozvole za oslikavanje murala jednostavan - potrebno je da više od polovine stanara, odnosno vlasnika stanova u zgradi, potpiše saglasnost i odobri skicu morala koji bi bio oslikan.

„Potrebna je i saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika, ukoliko je zgrada pod zaštitom, kao i saglasnost Sekretarijata za saobraćaj Gradske uprave grada Beograda, ukoliko se postavlja skela ili vozilo s korpom na javnu površinu, odnosno saobraćajnicu", kaže za BBC na srpskom Nevenka Grozdanović iz službe za odnose s javnošću opštine Stari grad.

 

mural u Knez Miletinoj
BBC
Na putu do pijace Bajloni

 

Festival koji menja javni prostor i podstiče razgovor

Jedna od osnivačica festivala Rekonstrukcija u čijem fokusu je uključivanje umetnosti u svakodnevni život ljudi, kaže da im je važno da se o tome što se menja u javnom prostoru i govori.

Tokom festivala oslikani su murali na četiri lokacije.

„Želimo da uključimo i predstavnike lokalnih zajednica jer treba pitati ljude koji tu žive i koriste taj prostor - na koji način bi ga menjali", kaže Tamara Marković za BBC na srpskom.

Marković kaže da se iznenadila kada je videla da se na sastanku onih koji su se prijavili na konkurs pojavilo četrdesetak upravnika zgrada. Kaže da je to potvrdilo ideju umetnika da postoji potreba za promenom.

Murale su oslikavali svetski poznati umetnici Julijeta HLF i Sebes Velasco iz Španije, kao i domaći i regionalno etablirani umetnici i umetnice - Kriška studio, Sanja Stojković-Tifani Rubi, Super Timor, Njuper i Bogdan Đokić- Brva.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.