Na Novom Zelandu farbaju galebove da bi sačuvali živote
Na aerodromu Elington na Novom Zelandu sprovodi se eksperiment u kome galebove farbaju prehrambenom bojom, kako bi se izborili s rizikom od udara jata ptica.
Galebovi sa crnim leđima su postali veliki problem na Novom Zelandu, pa je odlučeno da se deponije oko aerodroma stave pod prismotru kako bi se utvrdilo gde se hrane i gde ih ima najviše.
Radnici su tokom tog procesa, koji je počeo prošle godine, ptice bojili narandžastom, zelenom i plavom bojom iz velikih pokretnih uređaja.
Udari ptica su velika opasnost za pilote. Jato galebova je u avgustu izazvalo pad jednog aviona u Rusiji.
Privremena boja
Boja se ispira posle nekoliko nedelja i ptice se unapred pripremaju za to, jer ih prskaju vodom u okviru programa kojim rukovidi Velington, Hat Siti, saveta Porirua, univerziteta Viktorija i Odeljenja za zaštitu.
Javnost je na taj način preko sajta aerodroma mogla da prati obeležene galebove.
Portparol aerodroma Greg Tomas rekao je da je operacija uspela i da mu nije čudno da većina ptica dolazi sa deponije u južnom Landfilu.
„To je najveća deponija u regionu Velington, a i najbliža aerodromu jer je četiri kilometara udaljena od aerodroma", rekao je.
U poslednjem izveštaju Novozelandske uprave za civilno vazduhoplovstvo piše da je broj ptica na aerodromu Velingtonu i dalje mali, a šef operacije Met Paliser kaže da im je na prvom mestu bezbednost putnika, ali i ptica.
Ova operacija bi mogla da znači i drugim aerodromima oko kojih ima mnogo ptica, kažu iz Odeljenja za zaštitu.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar