Eutanazija u Holandiji: Doktor postupio u interesu pacijentkinje
Holandski sud oslobodio je lekara optuženog da nije uspeo da potvrdi saglasnost pacijentkinje sa demencijom pre obavljanja eutanazije.
Pacijentkinja, koji je imala 74 godine kada je 2016. preminula, izrazila je želju za eutanazijom, ali je naznačila da želi da odredi vreme kada će biti izvršena.
Sudije su rekli da je lekar postupio po zakonu, jer u suprotnom ne bi ispunio pacijentkinjinu želju.
- „Tijanin zakon“: Treba li Srbija da uvede doživotnu robiju
- Portugalski parlament protiv eutanazije
- Amnesti: Smrtnih kazni sve manje
To je prvi takav slučaj od kada je država legalizovala eutanaziju 2002. godine.
Iznoseći presudu u sudu u Hagu sutkinja Marijet Renkens rekla je da su „svi zahtevi zakonite eutanazije" bili ispunjeni.
„Stoga je osumnjičeni oslobođen svih optužbi", dodala je.
Tužioci su tvrdili da je doktor, čije ime nije navedeno i koji je penzionosan, „postupio sa najboljom namerom", ali da je prekršio holandski zakon o eutanaziji ne obezbedivši pristanak žene koja se možda predomislila.
Tvrdili su da je trebalo mnogo intenzivnije da se diskutuje o tome pre odluke o okončanju života.
Lekar je navodno ženi koja je bolovala od Alchajmerove bolesti dao sedative, a zatim je od porodice zatražila da je drže dok dobija smrtonosni lek.
Tvrdila je da je postupala oprezno.
Suđenje se smatralo važnim test slučajem, jer je životni vek sve duži i zato je verovatnije da će ljudi razviti uslove koji utiču na njihovu sposobnost razmišljanja i pamćenja.
Kada prestajete da postavljate pitanje da li neko želi da živi?
Ana Holigan, BBC dopisnica iz Haga
Da li bi neko ko donosi odluku pri čistoj svesti mogao da ima isti izbor i kada to nije? Da, bio je odgovor sutkinje na ključno pitanje u središtu ovog slučaja.
Usledio je mali aplauz kada je presuda pročitana pred punom sudnicom. Eutanazija bi trebalo da osnaži pacijenta, nudeći mu mogućnost da odluči kada želi da umre. Iako je u ovoj zemlji eutanazija legalna gotovo dve decenije, ta praksa je i dalje kontroverzna.
U ovom slučaju, sudije su presudile da je u trenutku smrti pacijentkinje bilo nemoguće utvrditi šta ona želi, takva je bila ozbiljnost njene demencije da više nije razumela šta uopšte znači reč „eutanazija".
Ovo suđenje je primoralo lekare i pravnike da se suoče sa praktičnom i moralnom dilemom; u kom trenutku prestajete da proveravate da li neko želi da živi ili umre i da li bi i dalje imao moć da odluči da li u potpunosti kontroliše svoje mentalne sposobnosti?
Šta se dogodilo pacijentkinji?
Nakon što joj je dijagnostifikovana Alchajemerova bolest četiri godine pre nego što je umrla, napisala je da želi da joj se izvrši eutaniazija pre nego što ode u dom za stare - ali da sama želi da odluči kada će se to dogoditi.
Pre nego što je poslata u dom, doktor je odlučio da bi eutanazija trebalo da bude izvršena na osnovu njene izjave. To su potvrdila odvojeno i nezavisno dva doktora i određen je datum.
Kada je došao taj dan, u kafu su joj stavljeni sedativi i izgubila je svest.
Žena se probudila i tražila da je drže ćerka i suprug dok umire.
Zašto je slučaj završio na sudu?
U središtu slučaja bilo je pitanje sposobnosti žene da pristane na okončanje života uprkos prethodnoj izjavi.
„Ključno pitanje u ovom slučaju je koliko dugo doktori treba da nastave da konsultuju pacijenta sa demencijom, ako je pacijeln ranije već zatražio eutanaziju", izjvila je portparolka tužilaštva Sana van der Hang.
„Mi ne sumnjamo u iskrenu nameru doktora", rekla je.
„Intenzivniji razgovori sa pacijentkinjom" trebalo je da budu sprovedeni pre odluke da okonča život, dodala je.
Međutim, ćerka preminule pacijentkinje je zahvalila doktoru.
„Doktor je oslobodio moju mamu iz mentalnog zatovra u kom je zavrđila", rekla je ona u saopštenju.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar