Huavej i Gugl: Kineski gigant predstavio telefone bez poznatih aplikacija
Kineska kompanija Huavej predstavila je nove modele pametnih telefona bez Gugl aplikacija.
Radi se o modelima Mejt 30 i Mejt 30 Pro koji nemaju instalirane Jutjub, Gugl mape i Džimejl.
Takođe, na ovim telefonima nema Gugl Plej prodavnica preko koje su korisnivi van Kine instalirali softver na Android 10 telefonima.
Huavej je, umesto toga, instalirao sopstvene nove aplikacije.
Portparol kompanije rekao je za BBC da su Fejsbuk, Instagram i Vocap dostupni preko Huavej Ap galerije - prodavnice aplikacija.
- Gugl prekinuo saradnju sa Huavejem - šta to znači za Srbiju
- Huavej: Odluka Amerike će uticati na milijarde ljudi
Ceremonija je održana u Minhenu, a tek posle više od sat i po, prestavnici Huaveja govorili su o ovoj temi i to veoma kratko.
„Znate da zbog američke zabrane ovaj telefon nema fabrički istaliran GMS (Gugl Mobajl Servis)", rekao je Ričard Ju, šef odeljenja za odnose sa potrošačima.
Dodao je da zato koristi HMS - Huavej Mobajl Servis.
Ju kaže da je kompanija izdvojila budžet od milijardu dolara za podsticanje mladih pronalazača koji bi trebalo da naprave kompatibilne aplikacije.
„Hardver je impresivan i razlikuje se od ostalih", kazao je Brajan Ma iz IDC, kompanije za istraživanje tržišta.
„Ali to nije dovoljno da nadomesti nedostatak Gugl aplikacija, osim kod najzagriženijih poklonika kineske kompanije", dodao je on.
Možda samo pokušavaju da nastave normalan rad u nadi da će kasnije dobiti pristup Guglu.
Jedan od prisutnih na svečanosti objavio je na Tviteru video klipove koji pokazuju kako Gugl proizvodi ne mogu da rade na modelu Mejt 30.
https://twitter.com/somospostpc/status/1174687362993086465?s=20
https://twitter.com/somospostpc/status/1174686942820278272?s=20
Američka crna lista
Huavej je drugi po veličini proizvođač pametnih telefona na svetu, iza Samsunga.
Ju je naveo da je kompanija zabeležila rast u potražnji proizvoda za 26 odsto u periodu od januara do avgusta u odnosu na prošlu godinu u isto vreme.
Nije, međutim, naveo konkretne brojke koje potkrepljuju tu tvrdnju.
Analitičari tvrde da je prodaja Huavej telefona počela da pada u Evropi i Americi.
„Prethodnih deset godina kompanija je potrošila milijarde da bi stvorila svetski brend. Na ključnom tržištu kao što je zapadna Evrope, izostanak Gugla je veliki udarac", naveo je Ben Vud iz kompanije CCS koja se bavi konsaltingom.
Kaže da će, iako postoje načini da se problem zaobiđe, biti veoma teško naterati ljude da koriste ovakve telefone bez dobro poznatih aplikacija.
Huavej jedino u Kini ne bi trebalo da ima probleme, jer tamo čvrsto drži lidersku poziciju.
Bioskopska kamera
U kompaniji se nadaju da će neke od novih opcija ipak ohrabriti potrošače da zanemare probleme.
Uz nove modele idu prve 5G slušalice druge generacije. Proizvođač tvrdi i da baterija drži duže od ostalih, a gospodin Ju kaže da novi Huavej može da „skida" sadržaj sa interneta 50 odsto brže od modela Samsung Nout 10+ i 25 puta brže od najboljih 4G telefona.
Ipak, to će zavisiti od jačine signala koju dozvoljava mreža.
To nije sve. Huavej Mejt Pro model ima četiri kamere na zadnjem delu - od 40 megapiksela, osam megapiksela sa trostrukim optičkim zumom, bioskopsku kameru od 40 megapiksela i 3D dubinsku kameru.
„Nema dileme da je Huavej spakovao dosta novih opcija u ove modele i to izgleda imresivno. Ali koliko će korisnika van Kine preći preko nedostatka Gugl proizvoda?", zapitala se Karolina Milanezi, analitičarka kompanije Creative Strategies.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 8
Milan
Vasilije
Maxa
Google nije samo dobar zbog aplikacija i mapa koje su danas presudne nego i zbog zastite od virusa.
Za godinu dana cete se hvatati za glavu kada aplikacije ne budu radile jer uvek treba update a da ne pricamo kada budu hakovane i softver telefona se uspori 10 puta.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar